Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

V Tbilisi sa obnovil protest prívržencov gruzínskej opozície

Gruzínski opoziční demonštranti s gruzínskou zástavou počas protestného zhromaždenia pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi 26. júna 2019. Foto: TASR

Počas likvidácie tábora demonštrantov bolo zadržaných 37 ľudí.

Tbilisi 19. novembra (TASR) - Pri budove gruzínskeho parlamentu v Tbilisi sa obnovil protest prívržencov opozície, ktorí žiadajú predčasné parlamentné voľby podľa pomerného volebného systému a demisiu vlády. Žiadajú tiež okamžité prepustenie demonštrantov zadržaných v pondelok večer pri zásahu polície proti obyvateľom stanového tábora.

Ako informovala v utorok tlačová agentúra Interfax, demonštranti si v noci na pondelok opäť rozložili niekoľko stanov, nie však na Rustaveliho triede ako doteraz, ale na námestí pred parlamentom.

Počas likvidácie tábora demonštrantov bolo zadržaných 37 ľudí. Ako uviedol Interfax, o ich ďalšom osude rozhodne v utorok súd.

Príčinou protestu prívržencov opozície je výsledok hlasovania gruzínskeho parlamentu zo 14. novembra, keď poslanci neschválili súbor zmien a dodatkov k ústave, ktorými by sa súčasný väčšinový volebný systém zmenil na pomerný. Opozícia presadzovala túto zmenu, pretože je presvedčená, že momentálne platný volebný systém zvýhodňuje vládnu stranu Gruzínsky sen. Tá túto interpretáciu odmieta.

Na protest proti výsledku tohto hlasovania sa v nedeľu pred parlamentom v Tbilisi konalo veľké zhromaždenie odporcov súčasnej vlády, ktoré prerástlo do blokády zákonodarného zboru. V pondelok podvečer proti nim zasiahla polícia.

Strana Gruzínsky sen, ktorá je pri moci od roku 2012, zažíva značný pokles popularity v dôsledku toho, že sa jej nepodarilo vyriešiť hospodársku stagnáciu krajiny. Verejnosť vníma aj jej odklon od záväzku posilňovať demokraciu v krajine.

Kritici tiež obviňujú oligarchu a zakladateľa Gruzínskeho sna Bidzinu Ivanišviliho, že dáva prenasledovať svojich politických oponentov, umlčiava kritické médiá a vytvára skorumpovaný politický systém, v ktorom rozhodnutia vlády závisia od jeho osobných záujmov.