< sekcia Zahraničie

Le Drian: Francúzsko a Rusko majú na severe Sýrie spoločný záujem

Sýrčania, ktorí utiekli pred tureckou vojenskou operáciou, pricestovali do mesta Tal Tamr, ktoré sa nachádza na severe Sýrie blízko tureckých hraníc. Foto: TASR/AP

Le Drian poukázal aj na to, že pre zvraty v postoji Spojených štátov v súvislosti s vývojom na severe Sýrie je politika USA ťažko čitateľná.

Paríž 16. októbra (TASR) - Francúzske vedenie by sa ohľadom situácie na severe Sýrie malo zamerať na dialóg s Ruskom, uviedol v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

V reakcii na fakt, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prijal pozvanie na pracovnú návštevu Ruska, kam zavíta zrejme do konca októbra, Le Drian podľa agentúry Interfax vyhlásil, že s Putinom by mal viesť dialóg aj Paríž, lebo "Rusko má v tejto časti Sýrie spoločné záujmy s Francúzskom".

V rozhovore pre televíziu BFM a rozhlasovú stanicu RMC šéf francúzskej diplomacie zdôraznil, že hlavnou úlohou Francúzska v Sýrii je zabrániť posilňovaniu teroristickej skupiny Islamský štát (IS).

Na margo vzťahov medzi Ruskom a vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada Le Drian povedal, že "Rusko na zvyšku územia (Sýrie) robí to, čo považuje za správne."

Le Drian poukázal aj na to, že pre zvraty v postoji Spojených štátov v súvislosti s vývojom na severe Sýrie je politika USA "ťažko čitateľná". Podľa ministrovho názoru sú "transatlantické vzťahy sú narušené" a znepokojenie uňho vyvoláva aj problém v diplomatických vzťahoch USA a Francúzska.

Le Drian tiež v stredu uistil, že bezpečnosť v Kurdmi spravovaných väzniciach na severe Sýrie, kde sú zadržiavaní podozriví džihádisti, nie je "momentálne" tureckou vojenskou operáciou v tomto regióne ohrozená.

Vo vysielaní televízie BFM a rozhlasovej stanice RMC Le Drian v ďalej vyhlásil, že džihádisti zadržiavaní na severovýchode Sýrie sú stále v rukách Kurdov.

V súvislosti s problém zadržaných džihádistov oznámil, že počas nadchádzajúcej návštevy v Bagdade bude s irackým vedením rokovať o vytvorení právneho mechanizmu, ktorý by umožniť súdiť džihádistov vrátane tých pôvodom z Francúzska.