Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Česko v súvislosti s Člověkom v tísni predvolalo ruského veľvyslanca

Člověk v tísni sa stal 19. zahraničnou alebo medzinárodnou organizáciou, ktorej v Rusku zakázali činnosť. Foto: TASR - Milan Kapusta

Člověk v tísni sa stal 19. zahraničnou alebo medzinárodnou organizáciou, ktorej v Rusku zakázali činnosť.

Praha 14. novembra (TASR) - České ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok oznámilo, že si predvolalo ruského veľvyslanca v ČR Alexandra Zmejevského po tom, ako Moskva zaradila českú humanitárnu organizáciu Člověk v tísni (Človek v ohrození) na zoznam organizácií, ktoré sú v Rusku nežiaduce. Informovala o tom agentúra AFP.

Námestník ministra zahraničných vecí Martin Povejšil požiadal Zmejevského o vysvetlenie a vyjadril nad krokom Moskvy "znepokojenie", uviedlo ministerstvo na svojej webovej stránke.

"Veľvyslanec ubezpečil námestníka ministra, že bude tlmočiť stanovisko českej strany Moskve," dodalo ministerstvo.

Ruské ministerstvo spravodlivosti v utorok oznámilo, že organizácia bola na zoznam zaradená v súlade s ruským federálnym zákonom "o opatreniach proti osobám zapojeným do porušovania základných ľudských práv a slobôd, práv a slobôd občanov Ruskej federácie".

Člověk v tísni uvádza, že v Rusku sa venuje predovšetkým ľudským právam. Rusko je podľa organizácie krajinou s nevyjasneným politickým systémom, "v každom prípade veľmi represívnym". Rusko má rovnako nízke hodnotenie slobôd ako Azerbajdžan, píše vo svojej výročnej správe za rok 2018.

Na čiernej listine sa táto česká humanitárna organizácia ocitla po rozhodnutí námestníka ruského generálneho prokurátora zo 7. novembra.

Člověk v tísni sa stal 19. zahraničnou alebo medzinárodnou organizáciou, ktorej v Rusku zakázali činnosť. Ich zoznam vznikol po ruskom anektovaní ukrajinského Krymského polostrova v roku 2014 a po vyhlásení protiruských sankcií. Rusom, ktorí s organizáciami z tohto zoznamu spolupracujú, môže hroziť až šesť rokov väzenia.

Počiatky mimovládnej neziskovej organizácie Člověk v tísni siahajú do roku 1992, keď skupina novinárov pôsobiacich v krízových oblastiach celého sveta pod vedením Jaromíra Štětinu založila novinársko-humanitárny tím Epicentrum, ktorý začal pomáhať v Náhornom Karabachu zmietajúcom sa vo vojne.