Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Pri výbuchu v uhoľnej bani zahynulo 15 ľudí

Záchranári vychádzajú z uhoľnej bane v provincii Šan-tung na východe Číny. Foto: TASR/AP

Čínske bane sú už dlho najnebezpečnejšie na svete, pripisuje sa im približne 80 percent všetkých celosvetových banských úmrtí.

Peking 19. novembra (TASR) - Výbuch plynu v uhoľnej bani na severe Číny zabil 15 baníkov a ďalších deväť zranil. V utorok o tom informovali čínske úrady, ktoré citovala tlačová agentúra AP.

Výbuch nastal v pondelok popoludní v bani, ktorú v provincii Šan-si prevádzkuje miestna spoločnosť Feng Yan Group. Záchranné práce v utorok skoro ráno zastavili po zistení, že už nikto nie je nezvestný. Zranení sú v stabilizovanom stave.

Podľa provinčného úradu pre bezpečnosť práce 11 baníkov uniklo bez zranení a príčinu explózie vyšetrujú. Pomerne malá baňa vlani neposkytla zamestnancom náležité vyškolenie, uvádzalo sa v hodnotení.

Výbuchy plynu v baniach obvykle nastávajú vtedy, keď prchavý metán, známy aj ako uhoľný plyn, nie je po úniku z uhoľného sloja správne odvetrávaný. Pri vysokej koncentrácii sa môže plyn vznietiť vďaka jedinej iskre, otvorenému ohňu či elektrickému zariadeniu, čo môže vyvolať aj druhotné explózie uhoľného prachu nachádzajúceho sa vo vzduchu.

Takýto priebeh malo najtragickejšie banské nešťastie na svete v uhoľnej šachte Pen-si-chu (japonsky Honkeiko) v severovýchodnej čínskej provincii Liao-ning v roku 1942, keď bola baňa pod správou japonskej armády. Podľa dostupných údajov vtedy zahynulo celkovo 1549 zamestnancov, takmer všetko Číňanov.

Čínske bane sú už dlho najnebezpečnejšie na svete, pripisuje sa im približne 80 percent všetkých celosvetových banských úmrtí. V posledných rokoch sa počet úmrtí značne znížil vďaka poklesu cien uhlia, zlepšeniam bezpečnosti, lepšiemu vyškoľovaniu a zatvoreniu menších baní.