Zahraničie

Katalánsky parlament odoberie poslanecký mandát premiérovi

Torra podľa súdu odmietol dodržiavať nariadenia španielskej ústrednej volebnej komisie, a nie je teda spôsobilý zastávať verejný úrad.,aktualizované 

Letectvo USA priznalo, že sa v Afganistane zrútilo americké lietadlo

Mudžáhid neposkytol podrobnejšie informácie o tom, ako bojovníci lietadlo zostrelili. Medzi členmi posádky lietadla podľa neho boli aj vysokopostavení pracovníci tajných služieb. ,aktualizované 

Paríž chce zachovať americkú podporu v boji proti africkým džihádistom

Žiadosť Francúzska prišla po tom, čo sa v denníku The New York Times objavila správa, že sa Spojené štáty mienia zo západnej Afriky stiahnuť.

Zadržali Ukrajinca, ktorý je zrejme zapletený do útoku na aktivistku

Muža na úteku, identifikovaného ako Olexij L., zadržali minulý piatok v bulharskom prístave Burgas.

F. Citu: Cieľ Rumunska prijať euro v roku 2024 je ambiciózny

Rumunsko vstúpilo do Európskej únie (EÚ) v roku 2007 a už niekoľkokrát posunulo svoje plány na prijatie eura. Neplní totiž požadované podmienky pre vstup do eurozóny.

Barnier varoval Britániu, že EÚ neohrozí integritu spoločného trhu

Niektorí britskí politici totiž signalizovali, že Európska únia by mohla byť flexibilná pri pravidlách na ochranu obchodných tokov.

Mladá Izraelčanka odsúdená za pašovanie drog možno dostane milosť

V Izraeli, kde žije početná komunita emigrantov z Ruska a krajín bývalého Sovietskeho zväzu, prípad vyvolal veľkú pozornosť.

Britský princ Andrew nespolupracuje pri vyšetrovaní prípadu Epsteina

Finančník Epstein sa v auguste 2019 podľa oficiálnej verzie obesil vo svojej cele; objavili sa však aj špekulácie, že mohol byť zavraždený.

Požiar v lodenici v Alabame si vyžiadal najmenej osem obetí

Niektorí ľudia sa pred rýchlo sa šíriacim požiarom snažili zachrániť skokom do studenej vody.

Viaceré maďarské mestá hlásia nezdravé ovzdušie, najhoršie Segedín

Koncentrácia drobných prachových častíc (PM10) sa v týchto dňoch bude podľa maďarských meteorológov pohybovať v okolí úrovne, ktorá predstavuje riziko pre zdravie obyvateľstva.

V Libanone napriek protestom schválili nový rozpočet

Desiatky demonštrantov sa predtým poslancom snažili zabrániť vo vstupe do budovy parlamentu a hádzali kamene do policajtov.

Trump predstaví svoj blízkovýchodný plán v utorok

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že sa teší na utorok ako deň, ktorý vďaka zverejneniu Trumpovho plánu vstúpi do histórie.

Hladina Dunaja v Maďarsku neustále klesá,blíži sa ku kritickej hranici

Pri Moháči v nedeľu vodohospodári namerali 166-centimetrovú hladinu Dunaja. Do štvrtka pre nedostatok zrážok v povodí Dunaja očakávajú jej pokles až na 150 centimetrov.

INTERAKTÍVNA MAPA: KORONAVÍRUS sa šíri po svete, štáty reagujú

Nemecká vláda zvažuje evakuáciu svojich občanov zo stredočínskeho mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy novým koronavírusom. ,aktualizované 

Merkelová chce prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom

Vstup týchto dvoch krajín západného Balkánu do EÚ nie je podľa Merkelovej len v ich vlastnom záujme, ale aj v záujme Únie.

Rusko vyhostilo japonského novinára pre vojenskú špionáž

Rezort si predvolal japonského veľvyslanca, ktorému tlmočil oficiálny diplomatický protest v súvislosti s týmto incidentom.

Holandské koaličné strany sa sporia pre politiku voči tvrdým drogám

Po desaťročiach relativizácie problémov s drogami je čas ísť inou cestou, upozornila poslankyňa za CU Stieneke van der Graafová.

Nemecký prezident Steinmeier žiada opatrenia proti antisemitizmu

Slávnostná ceremónia v Auschwitz-Birkenau sa začala o 15.30 h.

Trump ponúkol Číne pomoc v boji s novým vírusom

Trump uviedol, že v USA sa síce objavilo "veľmi málo prípadov" ľudí nakazených novým koronavírusom, avšak uistil, že americké úrady situáciu pozorne monitorujú.