Švédi si zaistili účasť na šampionáte, porazili Rumunov

Švédsky futbalista Marcus Berg (uprostred) sa teší po strelení gólu v kvalifikačnom zápase F-skupiny EURO 2020 Rumunsko - Švédsko v Bukurešti 15. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Švédsko je dvanásty istý účastník záverečného turnaja

Bratislava 16. novembra (TASR) - Futbalisti Švédska si zaistili postup na EURO 2020. V piatkovom stretnutí F-skupiny zvíťazili v Rumunsku 2:0 a v tabuľke obsadia druhé miesto.

Pre Rumunov to bol existenčný zápas, ak sa chceli udržať v hre o EURO, nesmeli prehrať. Ich plány však naštrbil už v 18. minúte Marcus Berg a definitívne pochoval v 34. minúte Robin Quaison. Švédsko je dvanásty istý účastník záverečného turnaja, doteraz sa kvalifikovali Fínsko, Španielsko, Turecko, Francúzsko, Anglicko, Česko, Poľsko, Taliansko, Ukrajina, Rusko a Belgicko.

Španielsko ako istý víťaz skupiny doma deklasovalo Maltu 7:0. Gólový účet v národnom tíme si pri debute otvorili Pau Francisco Torres a Dani Olmo. V ďalšom zápase F-skupiny Nórsko zdolalo Faerské ostrovy 4:0.

Fíni sa po prvý raz v histórii predstavia na majstrovstvách Európy. Účasť na šampionáte si zaistili piatkovým víťazstvom v Helsinkách nad Lichtenštajnskom 3:0. V J-skupine majú pred posledným zápasom isté druhé miesto v tabuľke, prví skončia Taliani.

V bránke Fínska odchytal celý duel slovenský rodák Lukáš Hrádecký, veľa práce však nemal, keď hostia naňho vystrelili iba raz. Historický víťazný gól strelil v 21. minúte Jasse Tuominen. Postup poistil po zmene strán Teemu Pukki, ktorý najprv v 63. minúte premenil jedenástku, definitívne uzavrel skóre o dvanásť minút neskôr.

Taliansko si udržalo stopercentnú bilanciu, keď triumfovalo v Bosne a Hercegovine 3:0. Po deviatich odohratých zápasoch má na konte plný počet 27 bodov a skóre 28:3. V ďalšom zápase "jéčka" Grécko zvíťazilo v Arménsku 1:0.

Švajčiarsko sa v D-skupine potrápilo s Gruzínskom, ale doma získalo všetky body za víťazstvo 1:0. Hostia pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa odolávali až do 77. minúty, keď sa presadil Cedric Itten. Švajčiarsko je v tabuľke druhé o bod za Dánskom. To si doma bez ťažkostí poradilo s Gibraltárom 6:0.