Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra

Florida zvíťazila v Bostone 3:2 a je krok od postupu

Hokejista Floridy Panthers Aleksander Barkov (16) oslavuje gól do siete Bostonu Bruins v zápase play off NHL v nedeľu 12. mája 2024. Foto: TASR/AP

Vancouver uspel na ľade Edmontonu 4:3 a vedie v semifinále Západnej konferencie 2:1 na zápasy.

Washington 13. mája (TASR) - Hokejisti Floridy sú krok od postupu do finále Východnej konferencie NHL. V noci na pondelok zvíťazili v štvrtom stretnutí semifinálovej série na ľade Bostonu 3:2 a vedú 3:1 na zápasy. Vancouver uspel na ľade Edmontonu 4:3 a vedie v semifinále Západnej konferencie 2:1 na zápasy.

Boston nastúpil bez zraneného kapitána Brada Marchanda, ktorého na krídle druhého útoku nahradil navrátilec do zostavy Danton Heinen. Bruins napriek absencii Marchanda viedli po úvodnej tretine už 2:0. Skóre otvoril v deviatej minúte český útočník David Pastrňák, ktorý sa presadil v presilovej hre a zaznamenal štvrtý presný zásah v play off. Pastrňáka spoza bránky našiel Jake DeBrusk a domáci využili početnú výhodu už po siedmich sekundách. Boston vystrelil v prvej dvadsaťminútovke iba päťkrát na Sergeja Bobrovského, no efektivitu potvrdil v 16. minúte gólom Brandona Carla. Bruins vyvinuli v útočnom pásme tlak na rozohrávajúcich hráčov, ktorí urobili chybu a rozohrali puk stredom ihriska. Na modrej čiare ho zachytil Carlo a jeho nenápadná strela zmiatla ruského brankára - 2:0. V prostrednej časti sa hra vyrovnala a v 35. minúte skóroval iba fínsky útočník Anton Lundell, ktorý vrátil Panthers späť do zápasu. "Páčilo sa nám, ako sme hrali v prvej tretine, aj keď sme inkasovali dva góly, ale mali sme dobré šance. Jednoducho sme pokračovali, tlačili sme a zlepšovali sa," uviedol pre oficiálny web profiligy kapitán "panterov" Aleksander Barkov.

Tretie dejstvo bolo jasné v réžii Floridy. Výraznou mierou k tomu dopomohli hráči Bostonu svojou nedisciplinovanosťou. Domáci ponúkli svojmu súperovi štyri presilové hry za sebou a už z prvej vzišiel vyrovnávajúci gól Sama Bennetta. Ďalšie tri početné výhody nedokázali hráči Floridy využiť, napriek tomu sa dočkali víťazného presného zásahu, ktorého autorom bol v 48. minúte Barkov. Center elitného útoku zachytil puk v útočnom pásme iba tesne pred modrou čiarou, dokázal si ho zakryť pred "bekčekujúcim" Pastrňákom, medzi trojicou domácich si ho prehodil na forhend a poslal nad vyrážačku Jeremyho Swaymana. "Myslím si, že sme mali dobrý štart. Skoro sme sa ujali vedenia, hrali sme tvrdo, mali sme puky. Museli sme sa len uistiť, že si vedenie zvýrazníme. Nemôžete zvoľniť, hlavne v play off proti takýmto tímom. Musíte zvýšiť vedenie a pokračovať v hre s nasadením," vyjadril sa Pastrňák. Jeho tím stojí pred náročnou úlohou, otočiť vývoj série. Podľa historických štatistík však Bruins prehrali všetkých 25 sérií, v ktorých prehrávali 1:3 na zápasy. Hráči Floridy zase ani raz z troch prípadov nestratili postup, keď viedli 3:1. "Realita je taká, že pôjdeme na Floridu a budeme hrať rovnakú hru. O tomto tíme nepochybujem, pretože naďalej máme veľkú sebadôveru a motiváciu vrátiť to do Bostonu. Naši fanúšikovia si zaslúžia oveľa viac a my sa na to tešíme," poznamenal Swayman.

Vancouver v treťom stretnutí semifinále Západnej konferencie vyškolil z efektivity Edmonton. Oilers síce výrazne prestrieľali svojho súpera (45:18), no z víťazstva 4:3 sa radovali hosťujúci hráči Canucks. Vancouver položil základ úspechu v úvodnej časti, keď brankára Stuarta Skinnera prekonal trikrát z 11 pokusov. Do vedenia išli domáci zásluhou Mattiasa Ekholma, no v deviatej minúte vyrovnal v presilovej hre Elias Lindholm a v závere dejstva sa dvakrát presadil Brock Boeser. "Olejári" znížili v 24. minúte, keď Ryan Nugent-Hopkins nabil nemeckému kanonierovi Leonovi Draisatlovi a ten zo zdanlivo neškodnej pozície dokázal z veľkého uhla namieriť presne pod lapačku Artursa Šilovsa. Canucks boli opäť efektívni, vyslali na bránku domácich iba štyri puky, napriek tomu v 38. minúte opäť viedli o dva góly zásluhou Lindholma. "Myslím si, že sme boli lepším tímom počas väčšiny zápasu. V mojich očiach to malo skončiť víťazstvom, ale viete, že takto hokej niekedy nefunguje. Musíme sa teda dať znova dokopy a pripraviť sa na štvrtý zápas," povedal Draisaitl.

Edmonton v treťom dejstve roztočil ofenzívny kolotoč, súpera prestrieľal v pomere 22:3, no z drvivej prevahy vyťažil iba kontaktný gól z hokejky Evana Boucharda, ktorý znížil až 76 sekúnd pred záverečnou sirénou. "Vydreli sme si to. Oni toho na nás hodili veľa, ale chlapci to vydreli. Mali sme niekoľko dobrých výkonov od niektorých jednotlivcov. Oni tlačili a my sme v závere odviedli peknú robotu. Šilovs nám vyhráva zápasy. Je na veľkej scéne a on ani nežmurkne. Prichádza do práce každý deň a pracuje tvrdo," pochválil lotyšského brankára tréner Canucks Rick Tocchet.

NHL - 2. kolo play off

semifinále Východnej konferencie - 4. zápas:

Boston Bruins - Florida Panthers 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

9. Pastrňák (DeBrusk, van Riemsdyk), 16. Carlo - 35. Lundell (Rodrigues, Ekblad), 44. Bennett (Lundell, Ekblad), 48. Barkov (Okposo, Tarasenko). Brankári: Swayman - Bobrovskij, strely na bránku: 18:41

/stav série: 1:3/

semifinále Západnej konferencie - 3. zápas:

Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 3:4 (1:3, 1:1, 1:0)

Góly
: 6. Ekholm (Kane, Nurse), 24. Draisaitl (Nugent-Hopkins, Bouchard), 59. Bouchard (Ekholm, Draisaitl) - 9. Lindholm (Boeser, Q. Hughes), 14. Boeser (J.T. Miller, Myers), 19. Boeser (Suter), 38. Lindholm (J.T. Miller, Q. Hughes). Brankári: Skinner (41.-59. Pickard) - Šilovs, strely na bránku: 45:18

/stav série: 1:2/

Individuálne štatistiky v play off - Draisaitl vedie produktivitu s 18 bodmi

Kanadské bodovanie v play off zámorskej hokejovej NHL k 13. máju 2024.