< sekcia Šport

B. Bystrica proti Popradu iba druhýkrát, v sezóne úspešnejší kamzíci

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dušan Hein

Popradčania dlhodobo predstavujú neobľúbeného súpera pre Banskú Bystricu. Nevoňali jej už v základnej časti sezóny 2017/2018 a štyri z piatich vzájomných zápasov vyhrali aj v dlhodobej časti ročníka 2018/2019.

Banská Bystrica/Poprad 22. marca (TASR) - Iba druhýkrát v histórii play off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže nastúpia proti sebe tímy z Banskej Bystrice a Popradu. Rovnako ako v roku 2011 aj tentoraz pôjde o semifinálovú konfrontáciu. Tabuľkové postavenie po základnej časti posúva do role favorita "baranov", vzájomné zápasy však vyzneli lepšie pre "kamzíkov".

Popradčania dlhodobo predstavujú neobľúbeného súpera pre Banskú Bystricu. Nevoňali jej už v základnej časti sezóny 2017/2018 a štyri z piatich vzájomných zápasov vyhrali aj v dlhodobej časti ročníka 2018/2019. Popradčania vo štvrťfinále vyradili vo východniarskej sérii Košice a medzi štvoricu najlepších tímov súťaže sa prebojovali po troch štvrťfinálových vypadnutiach prvýkrát od roku 2015. Aj proti Banskej Bystrici začnú sériu na ľade súpera, na ktorého ako piaty tím stratili po základnej časti 13 bodov (102-115).

Víťaz základnej časti spod Urpína si v piatich štvrťfinálových zápasoch splnil rolu favorita a vyradil Detvu, pričom zaujal štyrmi čistými kontami. "Barani" sa netaja ambíciami dosiahnuť zlatý hetrik a na triumfy z rokov 2017 a 2018 by radi nadviazali tretím, k tomu však potrebujú zdolať súpera, proti ktorému im to výsledkovo príliš nejde.

Bude to iba druhá konfrontácia Banskej Bystrice a Popradu v histórii play off. Prvá séria sa datuje do semifinále sezóny 2010/2011 a po výsledku 4:3 na zápasy ju vyhrali Popradčania.

Vzájomné zápasy v základnej časti 2018/2019 z pohľadu Banskej Bystrice: 2:5, 1:2, 2:5, 3:2, 2:5


Banská Bystrica - Poprad v play off:

2010/2011, semifinále: 3:4 na zápasy


Kompletný program semifinálovej série:

1. zápas, 23. marca: Banská Bystrica - Poprad

2. zápas, 24. marca: Banská Bystrica - Poprad

3. zápas, 27. marca: Poprad - Banská Bystrica

4. zápas, 28. marca: Poprad - Banská Bystrica

prípadný 5. zápas, 31. marca: Banská Bystrica - Poprad

prípadný 6. zápas, 2. apríla: Poprad - Banská Bystrica

prípadný 7. zápas, 4. apríla: Banská Bystrica - Poprad

V semifinále barani z Banskej Bystrice so snahou výkony vyšperkovať


V semifinálovej sérii Kaufland play off Tipsport Ligy sa pokúsi obhajca titulu HC'05 iClinic Banská Bystrica doterajšie výkony vyšperkovať. Vo štvrťfinále mu síce hokejisti Detvy v jednom zápase prekrížili plány, no z prehry sa najlepšie učí a chyby, aké ju zapríčinili, by už nechcel opakovať.

Pre Banskobystričanov bude dôležité, aby im obrana opäť zabrala naplno a aby prinútili súpera k chybám. Tímová sila sa v zápasoch s Detvou opäť prejavila a na nej budú "barani" nepochybne stavať. Niektoré zápasy sa môžu zlomiť aj v nastavenom čase, preto treba ustrážiť každý jeden detail, aby si favorit naplnil sezónny cieľ, účasť vo finále a úspešný boj o tretí titul v rade.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/Dušan Hein


Tréner Dan Ceman mal po sérii s Detvou dobré pocity a rovnako optimistické má aj pred sériou s Popradom. "Mentálne sme štvrťfinále zvládli, máme na čom stavať. Zigova lajna rozhodla posledný zápas s Detvou, aj Češíkova formácia bola výborná pri bránení, tímovo sme šliapali naplno."

Asistent trénera Ivan Droppa predpovedá, že to bude séria, v ktorej sa každá strana poriadne zapotí. "Poprad hrá veľmi dobre, má aj spoľahlivého brankára a vyradil Košice. Musíme sa poriadne pripraviť na ťažké zápasy. Tie predchádzajúce, zväčša neúspešné, neriešime, play off je iná súťaž a semifinále ešte viac. Mali sme pár dní oddychu navyše, oni o zápas viac, neviem, v akom zdravotnom stave sa nachádzajú, podľa mňa nikto nemá nejakú výhodu. Budeme chcieť hrať fyzicky do tela, to by malo platiť, treba nám rýchlych útočníkov súpera spomaliť. Poprad veľmi dobre otáča hru a vychádza do protiútoku, na to si musíme dať pozor. Je dobré, že nastúpime bez problémov so zraneniami a kompletne."

Útočník Tomáš Zigo sa mohol po štvrťfinále usmievať, vyhrať s Detvou na nulu všetky štyri víťazné zápasy mužstvo potešilo a ľahšie sa mu preladilo na semifinálovú strunu. "Chalani mi dobre dávajú puky, padá mi to, je to fajn, dúfam, že to bude takto pokračovať. Deň dva voľna nám dodali sily, dobre sme zregenerovali, a to je dôležité, pretože v play off bude každý zápas ťažký."

Na komplex z predchádzajúcich vzájomných zápasoch s Popradom Zigo nehľadí. "Poprad nejaké obavy u nás nevyvolal, sme silní, skončili sme prví v základnej časti. Bude to však ťažká séria, zaujímavá pre divákov. Poprad má dobrého brankára, strieľa veľa gólov, odohral dobré zápasy proti Košiciam. Keď bude dohrávať súboje, my ich musíme dohrávať ešte viac a vždy mať pred ním náskok. Možno rozhodnú výkony brankárov, dobrá defenzíva a premieňanie šancí."

Mário Lunter vyzdvihol zodpovednosť každého jedného hráča, pomohla im s Detvou a mala by pomôcť aj v semifinále. "Pevne kráčame za svojím cieľom, vo štvrťfinále sme len potvrdili úlohu favorita proti mužstvu, ktoré hralo so srdcom. Súpera sme si nevyberali, preto sme ho v úvahách ani neriešili, treba opäť vyhrať štyri zápasy."

Aj obranca Ivan Ďatelinka reagoval na pozoruhodnú sériu s Detvou, v ktorej Bystričania v štyroch dueloch nedostali ani gól. "Ja si to ani nepamätám, je to zriedkavé, v play off sa nehrá na veľa gólov, ale takto na nulu, nás to len posunulo o dosť hore. Bojovali sme tak, ako sme si predsavzali, od prvej minúty po poslednú. Ja len dúfam, že budeme pokračovať vo výkonoch, aké sme dosiaľ ukázali. Rýchlo sme si potom dávali nejaké boľačky do poriadku a na semifinále sme sa stopercentne nachystali."

Ivan Ďatelinka sa Popradu neobáva, verí v silu svojho tímu. "Máme Poprad, nevyberali sme si ho, sme pripravení. Vieme, že má rýchlych silových útočníkov, aj bekov, dnes sa hrá kompaktne v päťke, všetci bránia, útočia. Rozhodnú malé chyby, hrať sa bude pozorne v obrane," predpovedal. "Voľno nám mohlo pomôcť, aj poškodiť, je to dvojsečná zbraň. Určite chceme hrať svoj štýl, tak ako celú sezónu, fyzický hokej, nič nebudeme na tom meniť. S Popradom sme sa v minulosti trápili, no som presvedčený, že v play off to bude inak. Celú sezónu sme sa snažili, aby sme skončili prví a začínali doma, verím, že túto výhodu využijeme," dodal.

Poprad si verí na obľúbených baranov, Stantien: Vieme to na nich


Zaujímavé hokejové divadlo sľubuje semifinálová séria Kaufland play off Tipsport Ligy medzi Banskou Bystricou a Popradom. "Kamzíci" sú pre úradujúceho majstra dlhodobo neobľúbený súper a v tom by radi pokračovali aj naďalej. Povzbudení postupom cez Košice veria vo vlastné sily a v postup do finále.

Poprad vyhral s Banskou Bystricou štyri z piatich vzájomných zápasov v základnej časti. Podľa popradských hráčov môže táto skutočnosť niečo naznačiť, ale zároveň nemusí nič znamenať. Play off je iná než dlhodobá časť a sila "baranov" v nedávnych sezónach sa najviac prejavila práve vo vyraďovacích bojoch. Uvedomujú si to aj Popradčania, ktorí chcú nadviazať na srdnaté výkony zo štvrťfinále. "Verím, že budeme pre Bystricu vyrovnaný súper, Detva nám ukázala, že sa to dá. Bystrica má kvalitný tím, ale nie sú to žiadni intergalaktickí hráči. Myslím si, že my máme viac srdciarov, ktorí hrajú mimoriadne obetavo. Dúfam, že tohto súpera nielen potrápime, ale ho aj vyradíme," uviedol obranca Daniel Brejčák.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - František Iván


S Banskou Bystricou sa Popradčania v play off doteraz stretli iba raz. Víťaznú semifinálovú sériu (4:3 na zápasy) si pamätajú Patrik Svitana, Daniel Brejčák, Samuel Mlynarovič, Matúš Paločko, Samuel Takáč a aj Radomír Heizer, ktorý bol vtedy na strane zdolaných. Séria, po ktorej sa Popradčania dostali do zatiaľ posledného finále v klubovej histórii, už zapadla prachom a dôležitá je aktuálna forma. Banskobystričania ju demonštrovali skvelou defenzívou proti Detve, ktorej dovolili skórovať iba v jednom zo štyroch štvrťfinálových zápasov. "Kamzíci" zasa zaujali mimoriadnou obetavosťou v sérii s Košicami. "Tam sme získali sebavedomie. Možno bude na Bystricu platiť niečo, čo platilo aj v základnej časti, no dá sa očakávať, že budú hrať tvrdšie a rýchlejšie. Približne však vieme, čo na nich platí a ak to bude každý dodržiavať a pridáme k tomu tú obetavosť, tak sa úspech môže dostaviť," poznamenal Brejčák.

Zaujímavá konfrontácia čaká popradského útočníka Martina Belluša, ktorý v drese "baranov" v minulosti pôsobil a v sezóne 2016/2017 prispel k zisku historického titulu. "Bude to ťažká séria, hoci nám sa proti Bystrici darí. Ak do toho dáme všetko a nebudeme robiť zbytočné chyby, tak môžeme postúpiť. Ani s Košicami to nebolo med lízať, ale fyzická hra Bystrice bude ešte o triedu vyššie. Oni majú radi tento štýl a na to sa my musíme pripraviť. Teším sa na to, aj na atmosféru v Poprade i Bystrici. Verím, že diváci uvidia dobrý hokej. Ja si určite napíšem s niektorými hráčmi, už ma kontaktoval Vlado Mihálik, no podpichovať sa asi budem s viacerými," uviedol Belluš.

Svojim zverencom verí aj tréner Roman Stantien, ktorý po sérii s Košicami vyzdvihol povestné srdiečko v hre Popradčanov a to by rád videl aj proti majstrovi. "Bystrica má široký káder a silný tím. My však s nimi vieme hrať. Veríme si na nich a dobre sa na nich pripravíme. Máme výborného brankára, výborných obrancov a výborných útočníkov. Hrali sme nimi kvalitné zápasy a verím tomu, že ich zdoláme," povedal Stantien.