< sekcia Nitriansky kraj

Stovky veriacich absolvovali Krížovú cestu ulicami Nitry

Deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista si na Veľký piatok pripomenuli Nitrania i návštevníci mesta, ktorí absolvovali krížovú cestu ulicami mesta. Organizuje ju miestne biskupstvo spolu so všetkými rímskokatolíckymi farnosťami a každoročne sa na nej stretnú stovky veriacich. Nitra, 18. apríla 2014. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Krížovú cestu ulicami Nitry organizuje miestne biskupstvo spolu so všetkými rímskokatolíckymi farnosťami a každoročne sa na nej stretnú stovky veriacich. 

Nitra 18. apríla (TASR) – Stovky veriacich dnes absolvovali tradičnú pobožnosť Krížovej cesty ulicami Nitry. Bohoslužba sa začala pred budovou Krajského súdu, sprievod ďalej pokračoval okolo väznice, Martinského cintorína a nemocnice až na Kalváriu. Na priestranstve pred kostolom Nanebovzatia Panny Márie sa následne konali liturgické obrady určené pre tento deň – liturgia slova s pašiami, poklona svätému krížu a sväté prijímanie. Predsedal im nitriansky biskup Viliam Judák. „Na Veľký piatok sa neslávi svätá omša v našich katolíckych chrámoch, ale sú to obrady. Koná sa Krížová cesta a potom tie obrady popoludní nám hovoria a vedú nás k tajomstvu Ježišovho kríža, na ktorom zomrel. Tomu sa klaniame a uctievame si ho,“ povedal Judák.

Krížovú cestu ulicami Nitry organizuje miestne biskupstvo spolu so všetkými rímskokatolíckymi farnosťami a každoročne sa na nej stretnú stovky veriacich. Celé rodiny nielen z Nitry, ale aj z okolitých obcí si pripomínajú krížovú cestu Ježiša Krista a jeho utrpenie na Golgote. Účastníci sprievodu modlitbami prosia Ježiša o požehnanie pre trpiacich a o odpustenie hriešnikom. Na Kalvárii nad mestom modlitbami tradične poďakujú Božiemu synovi za prinesenú obeť a vykúpenie všetkých hriešnikov.Nitrianska Kalvária je jedným zo siedmich pahorkov mesta. Patrí k najkrajším výhľadovým miestam v Nitre. Z vrcholu vysokého len 213 metrov nad morom a prevyšujúceho okolitý terén o 80 metrov je kruhový výhľad na všetky dominanty mesta. K tomuto pamätnému miestu kresťanov patrí 14 malých kaplniek s výjavmi krížovej cesty. V každej z nich sú reliéfne farebné výjavy Kristovho umučenia, ktoré pochádzajú z Mníchova. Začiatkom 19. storočia boli zastavenia premiestnené na Kalváriu z bývalého kamaldulského kláštora v Nitre. Na vrchole sa nachádza kaplnka Svätého kríža, ktorá kedysi slúžila ako vysunutá obrana Nitrianskeho hradu.