< sekcia Nitriansky kraj

Na nitrianskom letisku sa zišla elita bezmotorového lietania

Pribina Cup na nitrianskom letisku. Archívne foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pribina Cup je otvorenou medzinárodnou súťažou a zároveň je jedným z desiatich kvalifikačných kôl majstrovstiev sveta Grand Prix v bezmotorovom lietaní vetroňov.

Nitra 19. apríla (TASR) – Nebo nad Nitrou bude aj tento rok počas Veľkonočných sviatkov patriť vetroňom. Na tradičnú súťaž v bezmotorovom lietaní Pribina Cup sem opäť prišli desiatky pilotov z Európy i zo zámoria. Podľa informácií organizátorov z Aeroklubu Nitra sa pod Zoborom zišlo viac ako 130 súťažiacich z 18 krajín.

Pribina Cup je otvorenou medzinárodnou súťažou a zároveň je jedným z desiatich kvalifikačných kôl majstrovstiev sveta Grand Prix v bezmotorovom lietaní vetroňov. Súťaží sa v klubovej kategórii, v kategórii do 15 a do 20 metrov a v otvorenej triede. Piloti štartujú na vopred určenú trať, víťazom je ten, kto ju obletí ako prvý. Pribina Cup sa počas 14 ročníkov stala prestížnou medzinárodnou súťažou. V Nitre sa tak pravidelne stretávajú tí najlepší piloti, medzi ktorými nechýbajú ani majstri Európy či sveta.

O Pribina Cupe sa často hovorí aj ako o najväčších pretekoch v bezmotorovom lietaní na svete. Súťaž niekoľkokrát prekonala rekord v počte zúčastnených pilotov a posádok. Rekordný bol rok 2011, kedy nad Nitrou letelo spolu 154 súťažných vetroňov s pilotmi z 21 krajín.