Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Kanadskí hokejisti si zopakovali zlatú jazdu spred štyroch rokov

Hráči Kanady oslavujú víťazstvo 3:0 nad Švédskom s brankárom Careyom Priceom po finálovom zápase na ZOH v Soči 23. februára 2014. Foto: TASR/AP

Vo finále olympijského turnaja zdolali Kanaďania Švédov 3:0.

Soči 23. februára (TASR) - Hokejisti Kanady získali na ZOH v Soči zlaté medaily. V nedeľňajšom finále zdolali Švédsko 3:0 a obhájili triumf z olympijského turnaja vo Vancouveri. Bronz rovnako ako pred štyrmi rokmi patrí Fínom, ktorí ešte v sobotu vyhrali v súboji o 3. miesto nad USA jednoznačne 5:0.

O zaslúženom víťazstve "javorových listov" v Ľadovom paláci Boľšoj rozhodli presné zásahy Jonathana Toewsa v prvej, kapitána Sidneyho Crosbyho v druhej a Chrisa Kunitza v tretej tretine. Čisté konto si vďaka 24 zásahom pripísal brankár Carey Price, Kanaďania prestrieľali súpera jasne 36:24.

Pre Kanadu je to už rekordný deviaty titul pod piatimi kruhmi v histórii a po 62 rokoch vyhrala ZOH aj mimo amerického kontinentu. Naposledy sa tak stalo v Oslo 1952.

Vôbec prvýkrát od zavedenia play off pod piatimi kruhmi v roku 1992 si zlato odnieslo mužstvo, ktoré na turnaji vyhralo všetky zápasy. Kanada zároveň ako prvý tím od roku 1988 obhájil olympijský titul, vtedy v Calgary to dokázal výber Sovietskeho zväzu.

Úradujúci majstri sveta Švédi sa vo finále museli zaobísť bez chorého centra Nicklasa Bäckströma a na turnaji v Soči prehrali v nedeľu svoj prvý zápas. Zostali tak na méte dvoch olympijských víťazstiev zo ZOH 1994 v Lillehammeri a ZOH 2006 v Turíne.

Oba tímy si zopakovali finálový súboj spred dvadsiatich rokov z Lillehammeru, kde o zlate pre Švédsko po výsledku 3:2 rozhodol až v nájazdoch nezabudnuteľným "trikom" Peter Forsberg. Na ZOH sa cekovo stretli už v 17. vzájomnom dueli, aktuálna bilancia je s trinástimi víťazstvami, jednou remízou a tromi prehrami jasne v prospech Kanady.

Slovenskí hokejisti obsadili na olympijskom turnaji bez jediného víťazstva predposledné 11. miesto.

Finále mužského hokejového turnaja:

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 13. Toews (Carter, Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz. Rozhodovali: Meier (USA), Sutherland - Devorski, Amell (všetci Kan.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 11.067 divákov.

zostavy:

Švédsko:
Lundqvist - Jon. Ericsson, Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder – Jim. Ericsson, Krüger, Hagelin - Silfverberg, Johansson, Landeskog - Alfredsson, Berglund, Steen – Eriksson, Nyquist, D. Sedin

Kanada: Price - Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Bergeron, Crosby, Kunitz – Perry, Getzlaf, Benn - Carter, Toews, Marleau – Nash, Duchene, Sharp - St. Louis

Priebeh zápasu

Kapitán Kanady Sidney Crosby sa zdraví so švédskymi hokejistami po víťazstve 3:0 nad Švédskom po finálovom zápase na ZOH v Soči 23. februára 2014.
Finálový šláger mal hektický úvod. Kanaďania začali aktívnejšie - už po 56 sekundách si Crosby šikovne skrotil puk zo vzduchu, prihrávkou vyzval k skórovaniu Bergerona, ten ale sám pred Lundqvistom stroskotal na švédskom gólmanovi. Na druhej strane vyskúšal Pricea delovkou z uhla Kronwall, ešte bližšie boli ale Švédi k radosti v 5. minúte, keď sa Nyquist natlačil pred kanadskú bránku a trafil pravú žrď. Ostrý štart potom na chvíľu vystriedal boj o stredné pásmo s aktívnym napádaním na oboch stranách. Severania mali strelecky navrch, Price bol ale pozorný aj po teči Karlssona a "javorové listy" postupne prevzali iniciatívu. V polovici prvej tretiny to bolo na žŕdky vyrovnané, pretože aktívny Bergeron zápästím trafil konštrukciu Lundqvistovej bránky. Skóre sa ale menilo až na konci 13. minúty - švédska defenzíva nepokryla pred bránkou Toewsa a ten po nahodení Cartera od mantinelu zblízka tečoval puk medzi betóny Lundqvista a poslal Kanadu do náskoku 1:0. Odpovedať mohol Hagelin, no lapačka Pricea bola na mieste. Kanaďania potom nevyužili prvú finálovú presilovku pri vylúčení Jonathana Ericssona a do kabín tak išli s tesným náskokom.

Druhé dejstvo odštartovali v početnej výhode Švédi. Rovnako ako ich súper ale presilovku nevyužili, hoci do sľubného zakončenia sa pred bránkou dostal Alfredsson a o chvíľu neskôr Price hokejkou šikovne vytesnil Krügerovu prihrávku na voľného Hagelina. Kanaďania sa z tlaku vymanili a mohli gólovo udrieť aj druhýkrát, no St. Louisovi nesadla strela z prvej do odkrytej bránky po šikovnej prihrávke Nasha. Ďalšia šanca prišla pri vylúčení Silfverberga za vyhodenie puku z obranného pásma do hľadiska, Perry však v najväčšej šanci presilovky vystrelil spomedzi kruhov tesne nad bránku. Kanaďania v polovici duelu výrazne zatlačili súpera, neujali sa ale nájazd Perryho, bekhendové zakončenia Nasha ani šanca St. Louisa proti už ležiacemu Lundqvistovi. "Tri korunky" chvíľami nevedeli kam skôr skočiť a ich pasivitu potrestal kapitán Kanaďanov Crosby, ktorý v 36. minúte na vlastnej modrej čiare obral o puk Jonathana Ericssona a svoj skvelý únik zakončil perfektným bekhendom na 2:0. Bol to jeho premiérový gól na turnaji. Zámorský tím na konci druhej tretiny na ľade jasne dominoval a zaslúžene viedol o dva góly.

Zreteľná kanadská prevaha pokračovala aj v tretej časti, Toewsov pokus po prečíslení ale skončil pod Lundqvistom a švédskeho gólmana v 43. minúte zachránila žrď po tečovanej strele Doughtyho od modrej čiary. Zámorský tím dôsledne bránil, "čistil" puky pred Priceom a nepúšťal súpera do šancí, takže Švédi márne čakali na kontaktný gól. Naopak, Lundqvist opäť musel riešiť zakončenie aktívneho Toewsa z otočky a v 49. minúte aj štipľavú "strelu" Perryho. Jedenásť minút pred koncom ale už nestačil na strelu Kunitza zápästím pod hornú žrď po individuálnej akcii a bolo prakticky rozhodnuté - 3:0. Švédi reagovali oddychovým časom, no na nohy ich nepostavila ani presilovka pri vylúčení Perryho, keď na ľade pôsobili úplne bezradne. Záver duelu si už Kanaďania bez problémov postrážili a tešili sa z obhajoby olympijského titulu.

Carey Price, brankár Kanady: "Tento tím totálne zasvätil hru tomu, aby sa puk nedostal do našej bránky a ukázal nezlomnú pracovitosť a morálku. Dokázali sme to, sme nadšení a tešíme sa na návrat domov."

Sidney Crosby, útočník Kanady: "Hrali sme v obrane veľmi solídne, žiadny puk pre nás nebol stratený. Dodržiavali sme náš systém a je skvelé, že sme za to boli odmenení zlatom. Sme naozaj hrdí a vážime si podporu, ktorú sme cítili. Vedeli sme, že sa od nás očakáva veľa a tak sme radi, že sme to naplnili."

Drew Doughty, obranca Kanady: "Bol to parádny tímový výkon. Možno budú ľudia hovoriť o skvelom brankárovi a obrane, ale veľmi nám v defenzíve pomohli aj útočníci skvelým bekčekingom."

Patrick Sharp, útočník Kanady: "Je to skvelý pocit a pocta mať oblečený kanadský dres a na krku zlatú medailu. Neviem sa dočkať momentu, keď ju prinesiem domov do Thunder Bay."

Pär Maarts, tréner Švédska: "Nebudeme sa schovávať za nečakanú kauzu s Bäckströmom pred finále, Kanada bola jednoducho lepším tímom. Hrali vo vysokom tempe a kontrolovali puk. Ani neviem spočítať všetky ich šance. Takto sa proti Kanade nedá hrať, boli dnes oveľa, oveľa lepší."

Henrik Lundqvist, brankár Švédska: "Boli jednoducho lepší a o dosť šikovnejší s pukom. Mal som pocit, že sme ich púšťali do príliš veľa šancí. Samozrejme, na výhru sme dnes potrebovali náš najlepší výkon, ale dnes sme na to nemali. Kanada bola veľmi silná a zaslúžila si triumf."

Henrik Tallinder, obranca Švédska: "Nastrelili sme na začiatku zápasu žrď. Ak by to tam spadlo, bol by to asi iný zápas..."

Konečné poradie turnaja na ZOH v Soči: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Fínsko, 4. USA, 5. Rusko, 6. Česko, 7. Slovinsko, 8. Lotyšsko, 9. Švajčiarsko, 10. Rakúsko, 11. SLOVENSKO, 12. Nórsko

Hokejisti Kanady získali po deviaty raz olympijské zlato

Hokejisti Kanady sa po finálovom víťazstve nad Švédskom 3:0 v Soči stali olympijskými víťazmi už deviatykrát a sú na čele historickej tabuľky. Kanada po 62 rokoch vyhrala ZOH aj mimo amerického kontinentu. Naposledy sa tak stalo v Oslo 1952. Švédi zostali na méte dvoch olympijských víťazstiev zo ZOH 1994 v Lillehammeri a ZOH 2006 v Turíne.