Chicagu nepomohol gól Hossu a asistencia Handzuša

Marián Hossa (uprostred) so spoluhráčmi. Foto: TASR/AP

Hokejisti Pittsburghu si zapezpečili postup do play off.

New York 29. marca (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa zaznamenal v noci na sobotu 27. gól v tejto sezóne zámorskej NHL. Chicagu to však nestačilo a na ľade Ottawy prehralo 3:5.

Obhajcovia titulu sú pred play off v menšej kríze, za kratší koniec ťahali v treťom z posledných štyroch duelov. Hostia vôbec nezachytili úvod, keď český útočník Milan Michálek zvyšoval v 21. minúte už na 3:0 pre Senators. "Prehry mrzia, ale horšie je, že hráme zle. Zbytočne strácame puky, robíme chyby, z ktorých potom padajú góly. Musíme sa týchto momentov vyvarovať," povedal kapitán Blackhawks Jonathan Toews. "Čierni jastrabi" sa v prípade víťazstva mohli tešiť zo zaručeného postupu do play off, takto si na miestenku do nadstavbovej časti budú musieť ešte najmenej jeden zápas počkať.

Výborný forčeking

Hossa sa presadil po výbornej individuálnej akcii, keď narušil rozohrávku Ottawy priamo v jej obrannom pásme, v súboji jedna na jedna sa presadil proti obrancovi Marcovi Methotovi a bekhendom prekonal Craiga Andersona v domácej bránke. Gólman Ottawy podal inak výborný výkon, keď kryl až 46 streleckých pokusov hostí. Okrem Hossu a Patricka Sharpa ho prekonal už iba obranca Brent Seabrook, ktorému na gól v oslabení prihral Michal Handzuš.

Edmonton prerušil trojzápasovú sériu bez víťazstva, keď na vlastnom ľade zdolal po predĺžení štvrtý najlepší tím súťaže z Anaheimu. Najväčšiu zásluhu mal na tom domáci brankár Ben Scrivens. Dvadsaťsedemročný Kanaďan pochytal 48 striel súpera. Pevné nervy si udržal i v nadstavenom čase, ktorý na radosť fanúšikov vo vypredanom Rexall Place rozhodol gólom v 64. minúte obranca Andrew Ference.

"Nehrali sme dobre, Ben nás však držal nad vodou. Súper mal niekoľko dobrých šancí, ale práve pre takéto momenty máme dobrého brankára," komentoval duel Ference, ktorý využil zlú rozohrávku Samiho Vatanena, nakorčuľoval si na modrú čiaru a presnou delovkou prestrelil Jonasa Hillera v bránke Anaheimu. Svoje štatistiky si rozšíril aj Martin Marinčin. Domáci obranca asistoval na gól Jordana Eberleho v polovici zápasu, celkovo odohral viac ako 19 minút a Hillera ohrozil dvoma streleckými pokusmi.

Pittsburgh zdolal Columbus 2:1 a zabezpečil si postup do play off. O triumfe hostí rozhodli v rozmedzí 47 sekúnd v polovici tretej tretiny Chris Kunitz a Beau Bennett. "Tučniaci" sa stali po Bostone druhým tímom z Východnej konferencie s miestenkou zaručujúcu účasť v nadstavbovej časti.

Van Riemsdyk vyrovnal 57 rokov starý rekord

Hokejista James van Riemsdyk vyrovnal 57 rokov starý rekord NHL. Americký reprezentant bol v piatkovom stretnutí Philadelphia - Toronto (4:2) autorom prvého presného zásahu hostí v štvrtej sekunde druhej tretiny, čím sa vyrovnal najrýchlejšiemu gólu v druhej časti hry v podaní Claudea Provosta z novembra 1957.

Center Toronta Tyler Bozak vyhral úvodné vhadzovanie druhej tretiny nad Seanom Couturierom, rýchlo posunul puk na van Riemsdyka a ten strelou spoza ľavého kruhu prekonal Steva Masona.

"Bola to Tylerova akcia. Už pred buly sme sa na seba pozreli a on mi očami naznačil, že to nahodí dopredu. Ja som iba strieľal," chválil spoluhráča po zápase van Riemsdyk, ktorý vyrovnal na 1:1.

Sumáre NHL:

COLUMBUS - PITTSBURGH 1:2 (0:0, 0:0, 1:2))
Góly: 57. Calvert (Wisniewski, Johnson) - 51. Kunitz (Crosby, Engelland), 52. Bennett (Bortuzzo). Brankári: McElhinney - Fleury, strely na bránku: 36:31.

PHILADELPHIA - TORONTO 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Góly: 6. Lecavalier (Timonen, Giroux), 32. Hartnell (Timonen, Giroux), 45. Giroux (Hartnell), 53. Simmonds (Rinaldo, MacDonald) - 21. van Riemsdyk (Bozak), 57. Bolland (Raymond, Gardiner). Brankári: Mason - Bernier, strely na bránku: 29:34.

OTTAWA - CHICAGO 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Góly: 10. Condra (Smith), 20. Ceci (MacArthur, Stone), 21. Michálek (Spezza, Hemský), 46. Turris (MacArthur, Wiercioch), 51. MacArthur (Stone) - 31. Sharp (Toews, Raanta), 40. HOSSA, 57. Seabrook (HANDZUŠ, Regin). Brankári: Anderson - Raanta, strely na bránku: 29:49.

DALLAS - NASHVILLE 7:3 (2:0, 3:2, 2:1)
Góly: 9. Garbutt (Roussel, Dillon), 15. Fiddler (Sceviour, Goligoski), 26. Sceviour (Daley, Goligoski), 29. Chiasson (Whitney, Goligoski), 32. Daley (Seguin, Jamie Benn), 48. Ničuškin, 48. Eakin (Garbutt, Roussel) - 23. Hörnqvist (Josi), 30. Del Zotto (Smith, Jarnkrok), 42. Nystrom (Sissons, Clune). Brankári: Lehtonen - Rinne, strely na bránku: 29:28

CALGARY - NEW YORK RANGERS 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)
Góly: 5. Colborne (Brodie, Glencross), 17. Giordano (Cammalleri, Byron), 34. Westgarth (Stajan, Brodie), 40. Cammalleri (Butler) - 23. Boyle (Dorsett, Moore), 23. Diaz (Richards), 26. Richards (Hagelin, Pouliot). Brankári: Ramo - Lundqvist, strely na bránku: 28:41

EDMONTON - ANAHEIM 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 5. Gagner (Perron, Hall), 31. Eberle (Nugent-Hopkins, MARINČIN), 49. Klefborn (Perron, Schultz), 64. Ference (Perron) - 1. Bonino (Getzlaf, Vatanen), 36. Maroon (Perreault, Robidas), 56. Perreault (Maroon, Selänne). Brankári: Scrivens - Hiller, strely na bránku: 23:51.

Marián Hossa (Chicago) 22:11 1 0 1 0 5 0
Michal Handzuš (Chicago) 12:31 0 1 1 0 0 0
Martin Marinčin (Edmonton) 19:17 0 1 1 1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/