< sekcia Kultúra

Zdenka Predná vydáva nový album Amulet

Zdenka Predná Foto: TASR

Album vychádza po štyroch rokoch.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Speváčka Zdenka Predná vydáva nový, v poradí štvrtý štúdiový album, ktorému dala názov Amulet. Prichádza s ním po štyroch rokoch od vydania predchádzajúceho - Srdce z bubliny. Amulet ponúka jedenásť piesní, sú nimi Jesenná Bosanova, Dýcham, Bodliak, Walk In My Shoes, Kam ma nesie, Amulet – Štiavnica, Stratená, Ztraceno v překladu feat. Idea, Kľud, Výčitka a Disco.

Zdenka sa autorsky podpísala pod osem z jedenástich piesní, hudbou aj textami. "Od prvého albumu sa snažím čo najviac zapájať a každým albumom je to môj čoraz väčší zásah, dá sa predpokladať, kam to smeruje. Síce pomaly, ale predsa. Som veľmi rada, že na tomto albume sú okrem dvoch s mojim zásahom, samozrejme textovým ako vždy aj hudobným," povedala speváčka pre TASR.

Album vychádza po štyroch rokoch. "Vlastne to malo byť už pred rokom, len tým, že som sa rozhodla počkať na Vojtu Dyka, sa to trocha natiahlo. Som tomu aj rada, lebo sme zásadne zmenili celý booklet, malo to vyzerať úplne inak. Ale neponáhľala som sa, nemám veľmi rada, keď som niečím tlačená, aj keď niekedy to pomáha, hlavne vtedy, keď sa neviem rozbehnúť. Za týmto albumom si stojím," dodala Zdenka.

Na súčasnú českú spevácku aj hereckú hviezdu Vojtu Dyka čakala viac ako pol roka. Výsledkom trpezlivého čakania je duet Walking In My Shoes, pod ktorý sa autorsky podpísali Martin Šrámek a Martin Michalica. Pesničku Kam ma nesie zložila pre speváčku Jana Kirschner.

Rodná Banská Štiavnica je pre speváčku nielen domovom, ale aj zdrojom inšpirácie, pocitom súkromia a bezpečia, preto mestu venovala na albume pieseň Amulet - Štiavnica. Väčšina z jedenástich piesní vznikla pod producentskou taktovkou Martina Šrámka a Andreja Hrušku zo štúdia Littlebeat.

"Všetky piesne sú úprimné, každá z nich má svoj príbeh. Texty píšem priebežne, keď mám pocit, že nejaký pocit musím dať von. Doteraz som ich príliš neprepájala so súkromím. Teraz som tomu dala voľný priebeh. Sú tam smutné aj veselé pocity, s ktorými som sa postupne vysporiadala," doplnila na záver.

Fotografie Zdenky na album a pre booklet vytvorila fotografka Katarína Bellová. Speváčka na jednotlivých záberoch predstavila všetky svoje amulety, ktoré dostala od najbližších. Nechýbajú šperky, kamene, prírodné výtvory či mušle. O design albumu sa postarali Robert Berger, Jan Kloss a Matěj Činčera.

Speváčka a skladateľka Zdenka Predná (1984, Banská Štiavnica) odštartovala svoju hudobnú kariéru v prvom ročníku speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar v roku 2004, kde skončila na 4. mieste. Rok nato vydala debutový album Sunny Day, z ktorého boli známe skladby Len ty smieš a Vietor. Za rok 2005 získala cenu Aurel ako objav roka. V marci 2007 vydala druhý album s názvom Zdenka Predná, z ktorého je hit Keď to nejde. V roku 2008 ukončila štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene. V októbri 2009 vydala tretí štúdiový album Srdce z bubliny. V ankete Slávik obsadila za rok 2009 v kategórii speváčok štvrté miesto, za rok 2010 bola šiesta, za rok 2011 desiata a za rok 2012 jedenásta.