Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf

29 januára

Jozef Miloslav Hurban vystúpil v Martine

Prvý raz predstavil verejne nový slovenský program, ktorý vychádzal z austroslavizmu (zámer riešiť slovenskú otázku na základe uznania Slovenska ako osobitného politického celku s priamou podriadenosťou jeho orgánov ústredným inštitúciám vo Viedni).


Meniny má Gašpar

Viac

Gašpar je novozákonné mužské meno z Orientu s pôvodným významom "nesúci poklad". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame ojedinele.

Gašparovia, ktorí majú meniny 29. januára, by nevedeli žiť bez pevného cieľa, v materiálnej alebo duchovnej oblasti. Niekedy sa správajú nevšímavo a neprístupne. Pôsobia dojmom ťarbavosti podobne ako ich totemové zviera slon.

Títo muži preferujú kariéru. V práci sú suverénni, nekompromisní, vedia poriadne "zabrať" a dosahujú adekvátne výsledky. Odmietajú pritom slabosti iných a najavo dávajú iba tie city, ktoré chcú.

Gašparovia žijú životom náročným na zdravie. Z pohľadu zdravia sú ich "slabými" miestami kosti a pečeň. Ich obľúbené farby sú zlatá a hnedá, ochranné rastliny púpava a prvosienka, ochranné kamene krištáľ a ónyx.

SVÄTÝ GAŠPAR BERTONI, rodák z talianskej Verony, viedol apoštolát medzi mládežou, za svätého ho vyhlásil 1. novembra 1989 pápež Ján Pavol II. S menom GAŠPAR sa stretávame aj na sviatok Zjavenia Pána, na svätých omšiach sa vtedy požehnáva voda, soľ a krieda. Následne kňazi záujemcom pokropia príbytok svätenou vodou a na veraje dverí napíšu: G+M+B, čo podľa tradície označuje začiatočné písmená troch kráľov GAŠPARA, Melichara a Baltazára. Podľa stránky knazi.sk na veraje dverí písali aj písmená C+M+B, čo znamená: Christus Mansionem Benedicat - Kristus nech žehná tento dom.

Predstaviteľ slovenskej obrodeneckej kultúry štúrovského hnutia, organizátor kultúrneho života 19. storočia, otec myšlienky organizovania národných výstupov na Kriváň, spisovateľ, vydavateľ GAŠPAR FEJÉRPATAKY-BELOPOTOCKÝ, ktorý 1. novembra 1829 otvoril v Liptovskom Svätom Mikuláši prvú verejnú knižnicu na území Slovenska a nazval ju Slovenská požičiavacia bibliotéka. Teraz v Liptovskom Mikuláši majú Liptovskú knižnicu GAŠPARA FEJÉRPATAKY-BELOPOTOCKÉHO.

Gymnaziálny rektor v Levoči, košický rodák GAŠPAR HAIN. Ten vo svojej Levočskej kronike uviedol, že dedina Sásov bola postavená na mieste, na ktorom podľa tradície už v roku 1190 stál ženský kláštor s kostolom (dnešné nádvorie kežmarského hradu).


Pranostika na dnes

- Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 29. januára
1797

- Narodil sa v Hranovnici profesor kežmarského lýcea, zakladateľ 1. študentskej Slovenskej spoločnosti, zberateľ ľudovej slovesnosti a piesní MATEJ SLAVKOVSKÝ. Zomrel 16.5.1829.

1879

- Narodil sa v Skalici evanjelický farár a realistický dramatik JOZEF HOLLÝ, autor úspešných veselohier Kubo a Geľo Sebechlebský. Zomrel 3.11.1912.

1908

- Narodila sa v Modre spisovateľka MÁRIA GAVORNÍKOVÁ. Zomrela 19.10.1977.

1909

- Narodil sa vo Zvolene veliteľ posádky v Ružomberku MILOŠ VESEL, ktorý patril medzi aktívnych strojcov Slovenského národného povstania (SNP). Zomrel 22.6.1989.

1912

- Narodil sa v Bystrej učiteľ, popredný predstaviteľ prózy slovenského naturizmu FRANTIŠEK ŠVANTNER, jeden z umelcov, ktorí zavŕšili a dotvorili lyrizovaný prúd v slovenskej próze. Jeho román Nevesta hôľ patrí k vrcholom lyrizovanej prózy. Román Život bez konca, vydania ktorého sa nedočkal, bol úspešne sfilmovaný podobne ako aj Nevesta hôľ. Zomrel 13.10.1950.

- Narodil sa v Stupave významný sochár, pedagóg a národný umelec JOZEF KOSTKA, zakladateľ moderného slovenského sochárstva. Zomrel 30.9.1996.

1941

- Zomrel v Bratislave kníhtlačiar a vydavateľ DANIEL PAŽICKÝ. Narodil a 3.3.1881.

1942

- Narodila sa v Martine herečka EVA MÁRIA CHALUPOVÁ.

1943

- Narodil sa v Topoľčanoch literárny kritik, esejista IVAN SULÍK.

1947

- Narodil sa v Skalici hudobný skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch MARIÁN VARGA, člen legendárnych skupín Prúdy a Collegium musicum.

1958

- Narodil sa v Šali grafik a ilustrátor RÓBERT JANČOVIČ.

1959

- Narodil sa v Prešove prozaik, básnik, výtvarník a kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave DANIEL PASTIRČÁK.

1965

- Zomrel v Rimavskej Sobote publicista, prekladateľ a evanjelický farár JÁN VLADIMÍR HROBOŇ. Narodil sa 19.4.1900.

1996

- Zomrela klaviristka a pedagogička MÁRIA HEMERKOVÁ-MAŠIKOVÁ. Narodila sa 30.9.1900 v Košiciach.

2007

- Zomrel poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer-SD MIROSLAV CHOVANEC. Narodil sa 10.9.1948 v obci Lutiše v okrese Žilina.

Slovenské udalosti 29. januára
1453

- Uhorský kráľ Ladislav V. Pohrobok sa na sneme v Bratislave ujal vlády. V tom čase ešte nemal ani 13 rokov.

1849

- Jozef Miloslav Hurban predniesol na zhromaždení v Martine prvý raz verejne nový slovenský program, ktorý vychádzal z austroslavizmu (zámer riešiť slovenskú otázku na základe uznania Slovenska ako osobitného politického celku s priamou podriadenosťou jeho orgánov ústredným inštitúciám vo Viedni).

2003

- Vláda SR zverejnila neoficiálny preklad nóty USA, ktorú slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi 27. januára 2003 odovzdal americký veľvyslanec Ronald Weiser. Vláda SR následne povolila prelety lietadiel, ktoré mali byť nasadené v prípadnom konflikte v Iraku. Rozhodla aj o vyslaní špeciálnej vojenskej jednotky v počte do 75 mužov do Kuvajtu.

2010

- Slovenské tenistky Jana Čepelová a Chantal Škamlová sa stali víťazkami juniorskej štvorhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Vo finále si poradili s najvyššie nasadeným maďarsko-kanadským párom Timea Babosová, Gabriela Dabrowská v dvoch setoch 7:6 (1), 6:2.

Svetové osobnosti 29. januára
1730

- Zomrel (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 30. január) ruský cár PETER II. ALEXEJEVIČ, jeho smrťou v Rusku vymrela dynastia Romanovcov po meči. Narodil sa 23.10.1715.

1800

- Narodil sa americký inžinier, chemik, vynálezca vulkanizácie a prvý výrobca tvrdej gumy CHARLES GOODYEAR. Zomrel 1.7.1860.

1820

- Zomrel britský kráľ a hannoverský kurfirst JURAJ III. VILIAM FRIDRICH, podporoval hospodársky rozvoj a zaujímal sa aj o reformy a pokusy v poľnohospodárstve, za čo si vyslúžil prezývku farmár Juraj, v roku 1811 ho pre duševnú chorobu zbavili vlády. Narodil sa v roku 1738.

1860

- Narodil sa ruský prozaik a dramatik ANTON PAVLOVIČ ČECHOV, majster poviedky a autor svetoznámych divadelných hier ako napríklad Ivanov, Tri sestry, Čajka alebo Višňový sad. Zomrel 15.7.1904.

1965

- Narodil sa legendárny český hokejový brankár DOMINIK HAŠEK. Ako reprezentačný brankár získal napríklad zlatú medailu na zimných OH v Nagane 1998. Svoje brankárske umenie predviedol aj v najprestížnejšej hokejovej lige NHL. Deväť sezón chytal za Buffalo Sabres. Stanley Cup však získal ako brankár tímu Detroit Red Wings.

1968

- Narodil sa americký herec, scenárista, režisér a producent EDWARD BURNS.

1970

- Narodila sa americká herečka HEATHER GRAHAMOVÁ.

1978

- Zomrel poľský spisovateľ a dramatik STANISLAW DYGAT. Narodil sa 5.12.1914.

1980

- Zomrel americký herec, spevák a komik JIMMY DURANTE. Narodil sa 10.2.1893.

- Zomrel izraelský spisovateľ a scenárista maďarského pôvodu EPHRAIM KISHON, vlastným menom Ferenc Hoffmann. Počas druhej svetovej vojny bol väznený v nemeckých a ruských pracovných táboroch. Od roku 1949 žil v Izraeli. Jeho literárne dielo (napr. Obráťte sa, pani Lótová, Inkognito v Prahe, Za všetko môže jablko, Pomsta je sladká, To sa iným nestane) je známe po celom svete. V roku 1964 bol jeho film Sallah Shabati o severoafrických prisťahovalcoch do Izraela nominovaný na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Narodil sa 23.8.1924.

Svetové udalosti 29. januára
1781

- V nemeckom mníchovskom Rezidenčnom divadle uviedli premiéru opery "Idomeneo" od hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.

1845

- V New Yorku vyšla báseň "Havran" amerického básnika a prozaika Edgara Allana Poea, ktorá mu zabezpečila neskoršiu svetovú slávu.

1886

- Nemecký technik Karl Friedrich Benz získal patent na svoje praktické trojkolesové motorové vozidlo s benzínovým motorom (prvý automobil).

1900

- V amerických mestách Buffalo, Chicago, Cleveland, Detroit, Indianapolis, Kansas City, Milwaukee a Minneapolis vznikla Americká bejzbalová liga (American Baseball League).

1916

- Nemecká vzducholoď Zeppelin uskutočnila prvý nálet na francúzsky Paríž počas prvej svetovej vojny.

1990

- Bola rozpustená komunistická Poľská zjednotená robotnícka strana a namiesto nej vznikla Sociálna demokracia Poľskej republiky.

1996

- Požiar takmer úplne zničil 204-ročnú budovu benátskej opery la Fenice, jednu z najslávnejších talianskych operných scén.

2000

- Čínske úrady prepustili z väzenia amerického historika čínskeho pôvodu Sung Jüng-jiho, ktorého zatkli 7.8.1999 na základe obvinenia, že pašoval tajné dokumenty z Číny.

2001

- Nemecký koncern Daimler-Chrysler rozhodol v americkej časti koncernu zrušiť spolu 26.000 pracovných miest.

2002

- Nad Kábulom po prvý raz po 23 rokoch invázie, nestability a krviprelievania zaviala pôvodná afganská národná vlajka.

2010

- Americké sestry Venus a Serena Williamsové vyhrali už štvrtýkrát ženskú štvorhru na úvodnom grandslame sezóny Australian Open v Melbourne. Vo finále pokorili najvyššie nasadenú dvojicu Caru Blackovú zo Zimbabwe a Liezel Huberovú z USA na kurte Areny Roda Lavera 6:4 a 6:3. Nasadené turnajové dvojky a obhajkyne prvenstva prvýkrát vyhrali v Melbourne v roku 2001 a potom aj v rokoch 2003 a 2009.