Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav

21 marca

Svetový deň lesov, poézie a zdravého spánku

Medzinárodný deň za odstránenie rasovej diskriminácie - vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN v roku 1966 a pripomína sa od roku 1967. Viaže sa k udalosti z 21.3.1960, keď polícia v juhoafrickom Shaperville zmasakrovala účastníkov pokojnej demonštrácie proti juhoafrickému apartheidu. Zahynulo 69 demonštrantov.



Svetový deň lesov - vyhlásili ho v roku 1971 Európska poľnohospodárska konfederácia (ECA) a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).



Svetový deň poézie - vyhlásilo ho UNESCO v roku 1999 a pripomína sa od roku 2000.



Svetový deň zdravého spánku - ustanovila ho Medzinárodná nadácia pre duševné zdravie a neurológiu (IFMHN) v roku 2001.



Svetový deň Downovho syndrómu - bol vyhlásený v roku 2006 na podnet organizácií Down Syndrome International a European Down Syndrome Association, pričom dátum je odvodený z čísel 3 a 21 - trizómia 21. chromozómu.



Medzinárodný deň bábkarstva alebo aj bábkového divadla - vyhlásil ho Medzinárodný bábkarský zväz (UNIMA)v roku 2002.


Meniny má Blahoslav

Viac

Mužské meno Blahoslav má slovanský pôvod a význam mena je "blahoslavený". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame zriedkavo. Meniny oslavujú 21. marca.
Z hľadiska povahy sú Blahoslavovia dosť podobní svojmu zvieraciemu totemu pytónovi. Aj oni sa pokúšajú zoradiť ľudí a udalosti. Opierajú sa pritom o vecnosť. Nedajú sa ľahko ovplyvniť, ani presvedčiť.
Práca pre nich často predstavuje vhodnú zámienku, aby sa nemuseli zúčastňovať na niektorých stretnutiach. Radšej sami vyhľadajú svojich známych, ktorí im rozumejú a ocenia ich.
Blahoslavovia sú aj veľmi aktívni a na ľuďoch v ich okolí im záleží. Zdravie mávajú priemerné.
Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Šťastné farby Blahoslavov sú tmavomodrá a čierna. Ochranné rastliny medovka a baza, kamene achát a sokolie oko.
Prekladateľ, publicista a spisovateľ BLAHOSLAV HEČKO patril k výrazným predstaviteľom tohto mena.


Pranostika na dnes

Koľko je v marci rosy, toľko v máji mrazu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 21. marca
1796

Narodil sa vo Vidinej statkár, prírodovedec, geológ, paleontológ, mineralóg, člen Uhorskej akadémie vied FRANTIŠEK KUBÍNI, spoluzakladateľ Uhorskej prírodovedeckej spoločnosti a Uhorskej geologickej spoločnosti. Zomrel 28.3.1874.

1910

Narodil sa v Prievidzi filozof, literárny historik a ideológ autonomistického hnutia za medzivojnovej ČSR STANISLAV MEČIAR. Zomrel 23.11.1971 v Buenos Aires (Argentína).

1936

Narodil sa cestovateľ, geograf, výskumník a publicista FRANTIŠEK KELE, ktorý okrem iného ako člen Československého reprezentačného horolezeckého družstva vystúpil v roku 1955 na Mont Blanc. Zdolal takmer 100 končiarov v rôznych pohoriach sveta, napríklad Kibo (Kilimandžáro), Aconcaguu, Popocatepetl, Chimborazo, Mont Rinjani, Tahat, Elbrus. Ako cestovateľ pôsobil na všetkých svetadieloch, vrátane Arktídy a Oceánie. Je tiež spoluzakladateľom Sekcie pre výskum vysokých pohorí pri Slovenskej geografickej spoločnosti SAV a spoluzakladateľom združenia AntArktis.

2004

Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ, herec a dlhoročný člen Radošinského naivného divadla (RND) JÁN MELKOVIČ. Do RND nastúpil v roku 1983 ako výhradný skladateľ hudby vo všetkých divadelných hrách. Ako filmový herec sa predstavil už v roku 1970, keď stvárnil jednu z hlavných úloh v "trezorovom" filme režiséra Juraja Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia, ktorý bol dokončený až začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. V RND účinkoval aj ako herec, napríklad v predstaveniach Nevesta predaná Kubovi, Pavilón B, Nebo, peklo, raj, Ženské oddelenie, Kino Pokrok, Súpis dravcov, Ako som vstúpil do seba, Kronika komika. Ako výrazná postava sa objavil aj v ďalších významných slovenských celovečerných filmoch: Ľalie poľné, Montiho čardáš, Záhrada či Krajinka. Narodil sa 24.4.1939.

Slovenské udalosti 21. marca
1935

V bratislavskom rozhlase sa konala premiéra rozhlasovej opery Alexandra Moyzesa Svätopluk.

1953

Antonín Zápotocký bol parlamentom zvolený za prezidenta ČSR.

1969

Zápas československých hokejistov na MS v hokeji v Štokholme s mužstvom Sovietskeho zväzu sledovali všetci s veľkými emóciami. Československí hokejisti zvíťazili 2:0, čo obyvatelia Československa okupovaného Sovietskou armádou pociťovali ako zadosťučinenie. O týždeň (28.3.) na tých istých majstrovstvách svoj úspech zopakovali, keď zvíťazili 4:3, čo vyvolalo ešte väčšiu vlnu občianskej eufórie.

Svetové osobnosti 21. marca
1685

Narodil sa barokový nemecký hudobný skladateľ a organista JOHANN SEBASTIAN BACH. Zložil mnoho hudobných diel, od organových skladieb, cez rôzne druhy koncertov (napríklad známe Brandenburské koncerty), skladieb pre klavír alebo čembalo. Vytvoril aj veľkolepé hudobno-vokálne diela ako napríklad Vianočné oratórium, omša h mol, Jánove pašie alebo Matúšove pašie. Zomrel 28.7.1750.

1940

Narodil sa americký soulový spevák a skladateľ SOLOMON BURKE, autor známej piesne Everybody Needs Somebody To Love či hitu Cry To Me použitého vo filme Hriešny tanec. Zomrel 10.10.2010.

1955

Narodila sa česká scenáristka, spisovateľka, publicistka, glosátorka a populárna moderátorka HALINA PAWLOWSKÁ.

Svetové udalosti 21. marca
1804

Napoleon Bonaparte vydal zbierku Code Civil. Išlo o novú ústavu, ktorá mu zaručovala rozsiahle právomoci.

1919

Bola vyhlásená Maďarská republika rád.

1960

V juhoafrickom meste Sharpeville sa konala hromadná demonštrácia za odstránenie rasovej diskriminácie. Polícia zastrelila 69 demonštrantov a 185 bolo zranených (vrátane žien a detí).