< sekcia Fortunaliga

FORTUNA LIGA: Spartak Trnava zdolal v 12. kole Senicu rozdielom triedy

Na ilustračnej snímke radosť hráčov Trnavy. Foto: TASR Pavel Neubauer

Seničania odišli z malého Ríma s prehrou 1:4.

Trnava 20. októbra (TASR) - Trnavskí futbalisti nenechali v 12. kole našej najvyššej súťaže nič na náhodu a nad tímom zo Záhoria zvíťazili 4:1.

FC Spartak Trnava - FK Senica 4:1 (2:1)
43., 59. Miesenböck, 6. Grendel, 73. Čanturišvili - 45.+ Dias. Rozhodovali: Marhefka – Žákech, Galo, ŽK: Miesenböck - Petshi, Otrísal, Deretti, 3812 divákov

Trnava: Chudý – Kadlec, Tóth, Godál, Oravec – Greššák, Rada – Dangubič (58. Jirka), Grendel (78. Schirtladze), Čanturišvili – Miesenböck (72. Ghorbani)
Senica: Taborda – Kotula, Dias, Da Graca, Otrísal, Asmah – Klapan (46. Zezinho), Cuadros (60. Azankpo), Petshi – Castaňeda (75. Tesija), Deretti

Už v 6. minúte sa Trnavčania dostali do vedenia, keď po faule Da Gracu na Miesenböcka mali výhodu priameho kopu a Grendel za pomoci jedného zo senických obrancov prekonal Tabordu. V 13. minúte vyskúšal pozornosť senického gólmana Dangubič. V ďalšom priebehu sa hralo v réžii domácich, ktorí sa však cez prehustenú obranu Senice nedokázali presadiť. Až v 31. minúte, po rohovom kope hostí, vyslal propagačnú strelu na Chudého Asmah. Z protiútoku namieril Miesenböck do bočnej siete. V záverečnej 5-minútovke najskôr po akcii Dangubiča s Kadlecom nedokázal zakončiť Miesenböck, no už o minútu po rohu Grendela tento rakúsky legionár namieril priamo pod brvno a bolo 2:0. Už v nadstavenom čase mali Seničania výhodu priameho kopu, loptu poslal do 16-ky Asmah a Dias hlavou prekonal Chudého.

V druhom polčase mali blízko k vyrovnaniu v 56. minúte hostia, ale pozorný Chudý ich príležitosť zmaril. Krátko pred uplynutím hodiny hry vysunul Grendel ideálne Miesenböcka a ten s prehľadom zvýšil na 3:1. Už o minútu po faule na Radu nariadil rozhodca pokutový kop pre Spartak, loptu si na biely bod postavil Miesenböck, ale svoju príležitosť na hetrik nevyužil a penaltu nepremenil. Potom senický brankár ešte dvakrát zasahoval po strelách Kadleca a Čanturišviliho. V 73. minúte videli diváci najkrajší gól stretnutia, keď striedajúci Ghorbani učebnicovou prihrávkou našiel Čanturišviliho a ten s prehľadom pridal štvrtý gól domácich. V poslednej štvrťhodine sa zápas už iba dohrával. Niekoľko šancí na oboch stranách zneškodnili brankári a Trnavčania tak do odvetnej časti Fortuna ligy vstúpili výrazným trojgólovým víťazstvom.

Radoslav Látal, tréner Trnavy: "Na dnešný zápas sme mali dostatok času a náš výkon bol iný, ako keď ste v plnej záťaži. Trochu sme pozmenili zostavu, pri neúčasti zraneného Bakoša, mal aj Ghorbani v týždni problémy a tak na hrote hral Miesenböck, ktorý dal aj dva góly. Trochu nám viazla finálna prihrávka. Pomohol nám prvý gól z priameho kopu, ale za inkasovaný gól tesne pred polčasom som bol na hráčov trochu naštvaný, ale po zmene strán sme dali z brejku tretí gól a zápas sme dohrávali v pohode. Sme spokojní a už sa môžeme chystať na Dinamo Záhreb."

Frederico Ricardo, tréner Senice: "Keď prehráte 1:4 nemôžete nič povedať. V prvom polčase sme urobili dve hlúpe chyby. Inkasovali sme gól z rohu po obrovskej chybe, no potom sme sa aj my presadili po priamom kope, ale nič to neznamenalo. Po zmene strán sme inkasovali na 3:1 a bolo po zápase. Ak hráte takýmto štýlom proti mužstvu, ktoré sa predstavilo v Európskej lige a ponúknete mu takéto góly, nemôžete pomýšľať na body."

AS Trenčín - FC Nitra

0:1 (0:1)

Gól: 20. Abdulrahman, ŽK: Kleščík, Skovajsa - Šimončič, Čeredničenko, Mac Donald, Charizopulos, ČK: 70. Kleščík (Trenčín) po druhej ŽK, rozhodoval: Chmura, 411 divákov

AS Trenčín: Hrdlička – Yem, Kleščík, Mašović, Skovajsa – El Mahdioui – Paur, Ubbink – Bukari (69. Kvocera), Mance (79. Čataković), Sleegers

FC Nitra: Hroššo – Charizopulos, Križan, Farkaš, Chovanec – Kóňa (51. Čeredničenko), Šimončič – Fábry (39. MacDonald) – Abdulrahman, Vestenický (82. Macho), Chobot

Trenčín bol v úvode zápasu na ihrisku v Myjave aktívnejší, tvrdú strelu Steegersa však Hroššo vyrazil. V 20. minúte zahrmelo na druhej strane. Abdulrahman sa dostal s loptou do šestnástky a strelou ľavačkou poslal Nitru do vedenia. V 35. minúte to skúšal strelou z diaľky Ubbink, no Hroššo bol pozorný. V závere prvého polčasu zachránil pred hlavičkujúcim Paurom jeden z nitrianskych obrancov. V 55, minúte mohla Nitra pykať po zlom odkope Hrošša, no Paur s Mancom nedokázali potrestať jeho kiks. Nitrania držali Trenčanov na dištanc a nepúšťali ich do šancí. Snahu domácich o vyrovnanie pribrzdilo vylúčenie Kleščika, ktorý stiahol Čeredničenka a musel ísť predčasne pod sprchy. Hostia už tesný náskok udržali.

MŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce

2:2 (1:0)

Góly: 32. Boženík, 47. Káčer – 67. Turik, 90.+ Regáli. ŽK: Kaša, Šušnjar, Fazlagič, Anang – Beskorovajny. Rozhodovali: Smolák – Štrbo, Poláček, 1625 divákov

Žilina: Holec – Anang, Kaša, Šušnjar, Sluka – Fazlagič – Káčer (85. Pečovský), Škvarka – Mihalík (64. Holúbek), Boženík, Diaz (72. Tomič)

Michalovce: Kira – M. Kolesár, Beskorovajny, Carrillo Mancilla, Grič, Rota – P. Kolesár (67. Diarra), Turik (83. Kurminowski) – Žofčák, Vaščák (52. Regáli) - Sulley

Žilinčania túžili proti desiatym Michalovciam natiahnuť štvorzápasovú sériu bez straty bodu, hostia zase chceli potvrdiť v Žiline predchádzajúce body zo zápasu na pôde Trenčína. V Žiline však nastúpili s veľmi defenzívnym rozostavením, a tak to bolo od úvodných minút súboj domácej ofenzívy s obranným valom. Prvú vážnejšiu príležitosť mala v 12. min. Žilina, keď Mihalík poslal prízemný center pred bránu na Boženíka, ale pred domácim útočníkom stihla obrana hostí odvrátiť. Aktivita bola naďalej na strane domácich, ale vo finálnej fáze sa im nedarilo. V 26. min. sa ukázali aj hostia, Vaščák to skúšal hlavičkou, ale minul bránu Holeca. Po polhodine hry prišiel prvý gól po najkrajšej akcii prvého dejstva, keď Mihalík našiel dobrou prihrávkou osamoteného Boženíka, a ten strelou do protipohybu zaznamenal piaty presný zásah v sezóne. Do prestávky už hostia ubránili jednogólové manko.

Po zmene strán však neustrážili kapitána Škvarku, ktorý posunu loptu Káčerovi, a ten spoza šestnástky výstavným gólom zvýšil na 2:0 pre MŠK. Žilinčania sa upokojili, snažili sa o navýšenie náskoku, ale Michalovčania zvýšenú aktivitu domácich ustáli. V 67. min. sa hráčom Zemplínu podarilo znížiť, keď domáca obrana neupratala loptu spred brány a aktívny Turik ju zblízka poslal za Holecov chrbát. Zápas tak dostal dramatickejší náboj a domáci museli zabrať, ak nechceli pripustiť drámu. V 77. min. mal po rohu Škvarku z ľavej strany gól na hlave austrálsky stopér MŠK Šušnjar, jeho nebezpečný pokus však Kira zneškodnil. V 87. min. dostali hostia možnosť priameho kopu z 20-tich metrov, strelu kapitána Žofčáka však Holec vyboxoval do bezpečia. Domáci sa v závere dostali pod tlak a neustáli ho. Diarra poslal v úvode nadstaveného času do 16-tky domácich prudký center a Regáli ho tečoval za chrbát bezmocného Holeca. Žilina tak po remíze 2:2 prerušila víťaznú sériu, naopak Michalovce už po tretí raz za sebou bodovali.

Jaroslav Kentoš, tréner Žiliny: „Prvý polčas sme boli dobre pripravení na súpera, vedeli sme s akým zámerom k nám príde. Dobre sme útočili po krajoch, dostávali sme sa do šancí a zaslúžene sme sa ujali vedenia. Na začiatku druhého polčasu sme strelili veľmi pekný druhý gól, po ňom sme však prestali hrať. Začali sme kopiť nevynútené straty v prechode do útoku, inkasovali sme a výkon do konca stretnutia nebol dobrý či už bežecky alebo takticky. So záverečnou polhodinou nie som spokojný a musíme si ju rozobrať a v ďalších zápasoch sa to nesmie opakovať.“

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: „Prišli sme do Žiliny so zámerom prehustiť stred poľa, čo sa nám darilo v posledných zápasoch, ale tu nám to nešlo podľa predstáv a na krajoch sme situácie zle riešili a po zisku lopty sme neboli aktívni, nevedeli sme ju podržať. Hodinu nám to nevychádzalo, ale potom sme zmenili herný systém, dostali sme sa viac do hry. Strelili sme kontaktný gól, v závere sme to riskli a so šťastím sme vyrovnali a odchádzame spokojní s remízou.“

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FK Železiarne Podbrezová

3:2 (1:2)

Góly: 4., 49. Bayo, 85. Kalmár – 12. Obročník, 21. Breznaník Žlté karty: 74. Kuciak, 82. Bartoš, 88. Turňa (všetci Podbrezová). Rozhodovali: Kružliak – Ádám, Roszbeck, 7515 divákov

DAC: Jedlička – Špiriak (46. Tretiakov), Šatka, Huk, Davis - Herc, M. Vida, Kalmár – Divković (90. Kone), Bayo (89. Záhumenský), K. Vida

Podbrezová:
Kuciak – Turňa (89. Galčík), Edge, Bartoš, Mojžiš - Baran - Leško, Obročník, Sedláček, Breznaník (59.Viazanko) – Mikuš (80. Opoku)

Dunajská Streda začala výborne, hneď z prvého vážneho útoku skórovala. V 4. minúte po centri Davisa z ľavej strany hlavou udrel Bayo – 1:0. Ďalšia veľká šanca domácich prišla v 12. minúte, keď Bayo prešiel po ľavej strane, spätnú prihrávku Herc nestihol, ale Kalmárova strela trafila pravú žrď. V 13. minúte vyrovnali hostia, Obročník dostal loptu na hranice pokutového územia a stredopoliar Podbrezovej pravačkou poslal loptu do siete – 1:1. V 15. minúte išiel Herc do protiútoku, s loptou šprintoval až k hosťujúcej brány, namiesto strely však zvolil prihrávku, ktorú však obrana zastihla. V 20. minúte to skúšal ďalekonosnou strelou Mikuš, ale bol nepresný. O minútu neskôr už viedli hostia, v pokutovom území Mikuš spracoval center, Leško vystrelil a loptu do brány tečoval Breznaník – 1:2. Vyrovnať mohol v 28. minúte Bayo, ktorý hlavou trafil tesne vedľa. V 31. minúte hrozil hlavou K. Vida, ale Kuciak bol na mieste. V 42. minúte obišiel Kalmár až troch protihráčov, následná strela však letela vedľa.

V druhom polčase začali lepšie hostia, v 47. minúte Breznaníkova šanca išla tesne vedľa. V 49. minúte však vyrovnali domáci, z hranice päťky poslal loptu do brány Bayo – 2:2. V 51. minúte bol v akcií opäť Breznaník, jeho strela z ľavačky minula tesne Jedličkovu bránu. V 56. minúte z hranice pokutového územia mohol skórovať Kalmár, lopta tesne minula bránu. V 61. minúte mal na hlave tretí gól Bayo, po centri Vidu však hlavičkoval tesne vedľa. V 70. minúte po centri Leška mieril Mikuš tesne nad. Na opačnej strane po centri Kalmára mohol dať hlavou gól K. Vida, ale lopta minula tesne Kuciakovu bránu. Dunajská Streda sa tlačila dopredu, bojovala o strelenie víťazného gólu. V 78. minúte po Kalmárovej akcií sa lopta dostala ku Hercovi, jeho delovku z 22 metrov však Kuciak bravúrne chytal. V 85. minúte domáci fanúšikovia zaburácali, keď Kalmárova strela z 22 metrov skončila v sieti – 3:2. Skóre zápasu sa už nemenilo, domáci vyhrali štvrtý ligový zápas v rade.

Peter Hyballa, tréner DAC-u: "Bol to ťažký zápas, dávam kompliment Marekovi Fabuľovi, lebo prišli hrať futbal. Začali sme dobre, hneď sme skórovali a Kalmár nastrelil žrď. Súper sa vrátil do zápasu, mali sme veľký priestor medzi obranou a stredom poľa. V polčase sme urobili zmenu, za Špiriaka prišiel Tretiakov a Vida sa presunul na post pravého obrancu. Posledných 30 minút sme hrali výborne, fanúšikovia videli fantastický zápas, sme radi, že sme vyhrali."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Je to kruté, že odchádzame s dlhým nosom, sme smutní. Aj keď sme hrali vonku, mali sme dostatok príležitostí na skórovanie. Úvod zápasu bol pre niektorých nový, lebo toľko divákov ešte nevideli. Dostali sme sa do hry, aj sme viedli. V druhom polčase sme mali laxný vstup, urobili sme hrubé individuálne chyby, ktoré nás stáli body. Vidieť obrovský progres, nepoľavíme, je to dobrá cesta. Verím, že sa dostaneme aj do fázy, keď dokážeme v Dunajskej Strede vyhrať."

ŠK Slovan Bratislava - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble

3:1 (2:1)

Góly: 26., 70. Šporar (druhý z 11 m), 33. Moha - 18. Ďubek (z 11 m). Rozhodovali: Ziemba – Weiss, Hrmo, ŽK: Bajrič, Ljubicič - Richtárech, Ďubek, 1160 divákov

Slovan: Greif – Apau, Bajrić, Božikov, Suchockij – Ljubicić, de Kamps (69. Čavrič) – Dražič, Šporar, Holman (84. Savičevič), Moha

Zlaté Moravce-Vráble: Krnáč – Čögley, Banovič, Práznovský, Chren (86. Karlík) – Richtárech (77. Dimitrijevič), Ľupták - Ewerton, Ďubek (70. Duga), Brašeň – Urgela

Na snímke vľavo Andraž Šporar (Slovan) a vpravo Patrik Banovič (ViOn) v 12. kole futbalovej Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava - FC ViOn Zlaté Moravce 20. októbra 2018 v Bratislave.

Prvú strelu na bránku poslal nožničkami v 3. minúte Banovič a aj prvý rohový kop mali hostia, Ľuptákova ponuka však nemala gólový efekt. Hostia strelili aj prvý gól, keď po nezmyselnom stiahnutí rukou Banoviča Bajričom v 18. minúte premenil pokutový kop Ďubek. Po chybe hosťujúcej obrany prízemnou krížnou strelou vyrovnal najlepší strelec súťaže Šporar. V 33. minúte strelou z dobrých 25 metrov dostal Slovan do vedenia Moha. Po zmene strán najväčšiu gólovú šancu po prečíslení nevyužil Moha. V 70. zvýšil na konečných 3:1 z pokutového kopu Šporar.

Martin Ševela, tréner Slovana: "Spočiatku sme mali problémy v stredovej formácii, ale neskôr si hráči už plnili ofenzívne úlohy. Trochu nás pribrzdil gól z pokutového kopu, ale podarilo sa nám dobre zareagovať. Napokon sme mohli v prvom polčase streliť aj štyri góly, ale neboli sme dosť efektívni. V druhom sme mali ďalšie šance, výsledok mohol byť výraznejší. Súpera sme nepustili do väčšej šance, boli sme kontaktní, dobre organizovaní. Verím, že sme sa opäť naštartovali a budeme pokračovať vo víťaznej vlne."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Aj keď každý zápas chceme vyhrať, rešpektujeme kvalitu Slovana. Hrá pekný, kombinačný futbal, má na to hráčov aj trénera. Mali sme dobrý vstup do zápasu, domácich sme držali na dištanc, boli sme dôstojným súperom. Ujali sme sa síce vedenia, ale potom sme už len inkasovali. Dva góly v rýchlom slede - to by sa nám nemalo stávať. Slovan je u mňa jasný favorit na titul majstra."

ŠKF iClinic Sereď - MFK Ružomberok

3:1 (0:1)

Góly: 48. Morong, 58. Gatarič, 81. Ondong-Mba - 44. Kochan. Rozhodoval: Hrčka, ŽK: Ventúra, Morong - Kostadinov, Daniel, Kochan, Mustedanagič. 490 divákov.

ŠKF iClinic Sereď: Nwolokor – Loduha, Menich, Michalík, Sus – Adekuoroye, Ventúra – Ulrich (80. Richnák), Pankarićan (72. Ondong-Ba), Gatarić (90. Subotič) – Morong.

MFK Ružomberok: Macík – Kružliak, Maslo, Twardzik, Urdinov – Kochan (83. Takáč), Qose – Daniel, Kostadinov (60. Gerec), Gál-Andrezly – Tandir (60. Mustedanagič).

Úvod zápasu priniesol množstvo nepresností a minimum šancí. V 12. minúte domáci Gatarič zvnútra šestnástky nenamieril presne. Hostia odpovedali v 21. minúte, ale Qoseho pokus nemal potrebnú razanciu a presnosť. V 31. min po rohovom kope domácich zakončil Michalík hlavou nad brvno Macíkovej bránky. Hostia gólovo udreli v závere prvého polčasu, keď seredským brankárom vyrazenú loptu poslal z asi 25 metrov do pravej žrde, odkiaľ sa odrazila do brankára Nwolokora a od neho do bránky. Už v úvode druhého polčasu sa domácim podarilo vyrovnať, keď v 49. minúte Sus rozohral rohový kop a Morong poslal loptu k pravej žrdi ružomberskej bránky. V 54. minúte mohli ísť do vedenia opäť Ružomberčania, ale Tandir zvnútra pokutového územia zakončil nepresne. O štyri minúty sa do vedenia dostali domáci, keď po krásnej prihrávke Ventúru poslal loptu do siete Gatarič. V 66. minúte vyskúšal pozornosť domáceho brankára Qose a v 68. minúte center Gála-Andrezlyho "stiahol" brankár Nwolokor. V 81. minúte opäť udrelo pred bránkou hostí, keď prihrávku Ventúru gólovo zužitkoval striedajúci Ondong-Mba. V závere zápasu si už domáci pozornou hrou postrážili víťazstvo.