Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Bratislava

Bratislavský hrad, Most SNP i Primaciálny palác budú svietiť namodro

V rámci celosvetovej kampane Rozsvieť modrú, ktorá pochádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií v oblasti autizmu, Autism Speaks rozsvietili organizátori Bratislavský hrad na modro. Práve včerajší dátum Organizácia Spojených národov vyhlásila v roku 2007 za Svetový deň povedomia o autizme. Bratislava, 2. apríla 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava si týmto spôsobom pripomenie Svetový deň povedomia o autizme.

Bratislava 2. apríla (TASR) – Bratislavský hrad, Most SNP i Primaciálny palác budú v hlavnom meste svietiť v noci na pondelok (3.4.) namodro. Bratislava si týmto spôsobom pripomenie Svetový deň povedomia o autizme, ktorý sa tento rok nesie v duchu búrania bariér a tvorby prístupnej spoločnosti. Na Slovensku je podľa posledných štatistík vyše 40.000 autistov.

"Modrým svetlom pomôžeme zacieliť povedomie verejnosti na túto vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje viac ako 70 miliónov ľudí na svete," povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Znížená schopnosť či neschopnosť bežnej komunikácie je jedným zo základných prejavov autizmu. Modrá farba je symbolom komunikácie a odkazom pre autistov, že svetu nie sú ľahostajní a že im chce rozumieť. Podľa občianskeho združenia Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Bratislava (SPOSA) autizmus človeku bráni triediť informácie a porozumieť im, ovplyvňuje jeho komunikáciu s ostatnými a narušuje duševný vývoj dieťaťa v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti.

SPOSA už viac ako rok úspešne vedie projekt Autisti v práci, ktorého cieľom je integrovať ľudí s autizmom do spoločnosti a navrátiť im sebaúctu a zmysel života.

Na Slovensku vznikla aj aplikácia Lentalk, ktorá má pomôcť deťom s autizmom pri komunikácii. Jej pravidelným používaním sa môže u autistov dosiahnuť zlepšenie verbálnych zručností a rozšírenie slovnej zásoby. "Aplikácia môže významne prispieť aj k eliminácii problémového správania. To je veľmi časté u detí s poruchami komunikácie, práve z toho dôvodu, že je často výsledkom nejakej frustrácie, že dieťa sa nedokáže vyjadriť, alebo svet mu nerozumie," priblížila Veronika Gilanová z Nadácie Pontis, ktorá stála pri vzniku aplikácie a koordinovala jej prípravu.