< sekcia Zimné športy

Theaux vyhral zjazd v Santa Caterine, Svindal na čele Svetového pohára

Francúzsky lyžiar Adrien Theaux (vľavo) sa raduje na pódiu z víťazstva v zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov v talianskej Santa Caterina 29. decembra 2015. Vpravo Francúz David Poisson, ktorý skončil na 3.mieste. Foto: TASR/AP

Pre Theauxa je to tretí triumf v prestížnom seriáli, všetky slávil v kráľovskej alpskej disciplíne.

Santa Caterina 29. decembra (TASR) - Francúzsky lyžiar Adrien Theaux suverénnym spôsobom vyhral medzisviatočný zjazd Svetového pohára v talianskej Santa Caterine. Na trati Deborah Compagnoniovej predstihol o 1,04 s Rakúšana Hannesa Reichelta, tretí skončil ďalší Francúz David Poisson (+1,15).

Pre Theauxa je to tretí triumf v prestížnom seriáli, všetky slávil v kráľovskej alpskej disciplíne. V roku 2013 nenašiel premožiteľa v nórskom Kvitfjelli, z premiérového víťazstva sa tešil v marci 2011 vo finále SP vo švajčiarskom Lenzerheide. Vedenie v celkovom poradí SP prevzal Nór Aksel Lund Svindal, ktorý obsadil v utorok siedme miesto. Na obhajcu veľkého glóbusu Rakúšana Marcela Hirschera, ktorý v Santa Caterine neštartoval, má aktuálne náskok 15 bodov. Svindal je aj suverénnym lídrom priebežnej klasifikácie disciplíny.

Zjazdárom znepríjemňovala život zlá viditeľnosť, najlepšie sa s ňou popasoval Theaux. "Mám rád takéto podmienky," povedal v cieli šťastný víťaz. "Už počas tréningu som mal zo svojej jazdy dobrý pocit, dnes som skúšal ešte viac riskovať. Áno, tiež som mal svoje problémy s viditeľnosťou, no tá bola pre všetkých rovnaká. V dolnej časti som spravil chybu, na víťazstvo to však stačilo."

O kuriózny moment sa postaral jeden z favoritov a víťaz pondelkového tréningu Christof Innerhofer. Talian vo vrchnej pasáži zachytil jednu z bránok, ktorá sa mu ovila okolo helmy a pol jazdy ju ťahal za sebou. Do cieľa prišiel s omotanou látkou z bránky, ktorá mu visela okolo krku ako šál. Napriek tomuto hendikepu skončil na výbornom štvrtom mieste so stratou 1,22 sekundy na Theauxa.