< sekcia Zimné športy

Skvelý úspech Vonnovej: Slniečko, víťazstvo, nemôže to byť lepšie

Americká lyžiarka Lindsey Vonnová oslavuje na pódiu víťazstvo v zjazde žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Cortina d'Ampezzo 20. januára 2018. Foto: TASR/AP

Pre tridsaťtriročnú Vonnovú to bol už 79. triumf v pretekoch Svetového pohára, jubilejný štyridsiaty v zjazde, z toho dvanásty v Cortine. Zároveň sa stala najstaršou víťazkou zjazdu v histórii SP.

Cortina d'Ampezzo 20. januára (TASR) - Americká lyžiarka Lindsey Vonnová triumfovala v sobotňajšom zjazde Svetového pohára v Cortine d'Ampezzo. Druhá skončila s odstupom 92 stotín sekundy Tina Weiratherová z Lichtenštajnska, tretie miesto obsadila ďalšia Američanka Jacqueline Wilesová (+0,98 s). Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Pre tridsaťtriročnú Vonnovú to bol už 79. triumf v pretekoch Svetového pohára, jubilejný štyridsiaty v zjazde, z toho dvanásty v Cortine. Zároveň sa stala najstaršou víťazkou zjazdu v histórii SP. Vonnová sa opäť priblížila k legendárnemu Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi, historickému rekordérovi v počte triumfov v SP, na ktorého stráca už len sedem víťazstiev.

Talianka Sofia Goggiová, ktorá vyhrala predchádzajúce dva zjazdy SP, stratila kontrolu pri skoku a preteky nedokončila. Vonnová skončila v piatkovom zjazde v Cortine na druhom mieste s takmer polsekundovou stratou na Goggiovú. "Bola som trochu rozrušená kvôli chybe, ktorú som urobila včera. Ale dnes to vyšlo. Slniečko, víťazstvo, nemôže to byť lepšie," povedal Vonnová pre televíziu ARD.

Vonnová si tak zdvihla sebavedomie pred blížiacou sa zimnou olympiádou v Pjongčangu. "Mala som plán, bola som trpezlivá, čakala som osem rokov. Som pripravená," dodala štvornásobná celková víťazka SP, ktorá pre zranenie vynechala ZOH 2014 v Soči. Štyri roky predtým vo Vancouvri získala zlato v zjazde a bronz v super-G.

Na čele priebežného poradia SP zostala aj naďalej suverénna Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá v sobotu obsadila siedmu pozíciu. Ma konte má 1477 bodov, druhá Goggiová na ňu stráca priepastných 907 bodov. Slovenke Petre Vlhovej patrí piata priečka so ziskom 554 bodov.

Výsledky:

1. Lindsey Vonnová (USA) 1:36,48 min, 2. Tina Weiratherová (Lich.) +0,92 s, 3. Jacqueline Wilesová (USA) +0,98, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,25, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,38, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,40, 7. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,45, 8. Stephanie Venierová (Rak.) +1,58, 9. Johanna Schnarfová (Tal.) +1,81, 10. Cornelia Hütterová (Rak.) +1,85

celkové poradie SP (po 23 pretekoch):

1. Shiffrinová 1477 b, 2. Sofia Goggiová (Tal.) 570 b, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 560, 4. Weiratherová 556, 5. Petra VLHOVÁ (SR) 554, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 534

poradie v zjazde (po 5): 1. Goggiová 269 b, 2. Weiratherová 262, 3. Shiffrinová 256, 4. Hütterová 209, 5. Vonnová 206, 6. Gisinová 177