Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zimné športy

Traja zatknutí na MS v Seefelde sa priznali, hrozia im 3 roky väzenia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rakúska a nemecká polícia podnikla v stredu šestnásť razií a zadržala celkovo deväť ľudí pri antidopingovej akcii.

Seefeld 28. februára (TASR) - Kvintetu pretekárov, ktorých počas majstrovstiev sveta v severských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde zatkli v súvislosti s dopingom hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Uviedol to vo štvrtok hovorca prokuratúry v Innsbrucku Hansjörg Mayr pre agentúru APA.

Rakúska a nemecká polícia podnikla v stredu šestnásť razií a zadržala celkovo deväť ľudí pri antidopingovej akcii. Medzi nimi figurovali bežci na lyžiach: Max Hauke a Dominik Baldauf z Rakúska, Estónci Karel Tammjärv a Andreas Veerpalu a kazašský dvojnásobný bronzový medailista z MS Alexej Poltoranin.

Troch pretekárov po štvrtkovom výsluchu prepustili na slobodu. Agentúra DPA uviedla, že ide o oboch Rakúšanov a Poltoranina. Tí poskytli vyšetrovateľom rozsiahle informácie a priznali sa k užívaniu krvného dopingu. Estónci sú stále zadržaní a podrobujú sa výsluchu.

Podľa rakúskych zákonov nie je možné stíhať samotný doping, trestné je iba jeho podávanie druhej osobe. "Existujú však dôvody pre začatie konania vo veci športového podvodu," povedal Mayr. Podľa jeho slov ešte nie je jasné, či trestné stíhanie povedie Rakúsko alebo cudzincov vydajú do ich krajín.

V horšej pozícii je nemecký športový lekár, ktorého zatkli vo štvrtok v Erfurte. Tam pred štyrmi rokmi zmenili legislatívu a môžu ho súdiť aj za drogový delikt. Hovorkyňa mníchovskej prokuratúry Anne Leidingová informovala, že mu hrozí trest až na desať rokov väzenia.

Razia bola zameraná proti medzinárodnej dopingovej sieti, ktorá operovala z nemeckého Erfurtu. "Táto kriminálna skupina je podozrivá, že roky poskytovala krvný doping elitným športovcom, zvyšovala ich výkon a tým získavala nezákonné príjmy," uviedli nemeckí vyšetrovatelia. Vyšetrovanie nazvali "Operácia krviprelievanie" a trvalo niekoľko mesiacov. Mníchovskí prokurátori uviedli, že ho odštartovali na základe výrokov rakúskeho bežca Johannesa Dürra, ktorý mal pozitívny nález na EPO počas zimnej olympiády v Soči.