< sekcia Zimné športy

Lyžovanie: Rus Usťugov dosiahol víťazný hetrik

Na archívnej snímke ruský reprezentant v behu na lyžiach Sergej Usťugov. Foto: TASR/AP

Rus Sergej Usťugov a Švédka Stina Nilssonová vyhrali utorňajšiu tretiu etapu prestížneho podujatia Tour de Ski v behu na lyžiach.

Oberstdorf 3. januára (TASR) - Rus Sergej Usťugov a Švédka Stina Nilssonová vyhrali utorňajšiu tretiu etapu prestížneho podujatia Tour de Ski v behu na lyžiach. V nemeckom stredisku Oberstdorf sa presadili v skiatlone na 2x10 resp. 2x5 km. Usťugov tak dosiahol na tohtoročnej Tour víťazný hetrik, triumfoval aj v predchádzajúcich dvoch etapách.

Usťugov mal v dramatických pretekoch najviac síl vo finiši a vyhral s tesným náskokom šiestich desatín sekundy pred obhajcom titulu na Tour a vedúcim mužom celkového poradia SP Nórom Martinom Johnsrudom Sundbym. Tretí skončil Švajčiar Dario Cologna s mankom jednej sekundy. Usťugov tak zveľadil svoje vedenie v Tour de Ski.

Dvadsaťtriročná Nilssonová sa vďaka triumfu vyšvihla na prvé miesto v 7-dielnom seriáli, z ktorého vytlačila Nórku Ingvild Flugstad Östbergovú. Tá obsadila až 13. priečku a v klasifikácii sa prepadla na tretie miesto, keď sa pred ňu dostala ešte aj krajanka Heidi Wengová.

Po päťkilometrovom behu klasickou technikou viedla Švédka Charlotte Kallová. Po prezutí lyží však najrýchlejšie tempo v korčuliarskom štýle patrilo Švédke Nilssonovej, ktorá v záverečnom šprinte o 0,2 s pokorila Američanku Jessicu Digginsovú a pripísala si šieste víťazstvo vo Svetovom pohári. Tretia bola Wengová, vedúca pretekárka dlhodobého seriálu, ktorá v cieli zaostala za víťazkou o 1,5 s.

Slovensko nemá na Tour de Ski zastúpenie. V stredu pokračuje seriál opäť v Obertdorfe stíhačkou mužov na 15 a žien na 10 km voľnou technikou. Sedemetapové preteky vyvrcholia v nedeľu 8. januára strmým výstupom na Alpe Cermis vo Val di Fiemme.

Tour de Ski - 3. etapa v Oberstdorfe:

muži - skiatlon 2x10 km: 1. Sergej Usťugov (Rus.) 48:40,4 min, 2. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +0,6, 3. Dario Cologna (Švajč.) +1,0, 4. Alex Harvey (Kan.) +2,7, 5. Marcus Hellner (Švéd.) +3,6, 6. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +3,8, 7. Matti Heikkinen (Fín.) +5,9, 8. Maurice Manificat (Fr.) +6,5, 9. Jean Marc Gaillard (Fr.) +6,9, 10. Devon Kershaw (Kan.) +7,4

poradie v SP (12 z 32): 1. Sundby 682 b., 2. Finn Haagen Krogh (Nór.) 455, 3. Usťugov 400, 4. Heikkinen 395, 5. Emil Iversen (Nór.) 391, 6. Harvey 339

ženy - 2x5 km skiatlon: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 27:23,8 min, 2. Jessica Digginsová (USA) +0,2 s, 3. Heidi Wengová (Nór.) +1,5, 4. Maiken Caspersenová Fallová (Nór.) +3,3, 5. Sadie Bjornsenová (USA) +8,1, 6. Nicole Fesselová (Nem.), 7. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) obe +8,5, 8. Charlotte Kallová (Švéd.) +8,8, 9. Anne Kyllönenová (Fín.) +11,8, 10. Julia Čekalovová (Rus.) +12,8

poradie v SP (12 z 32): 1. Wengová 786, 2. Östbergová 723, 3. Pärmäkoskiová 554, 4. Nilssonová 481, 5. Caspersenová Fallová 424, 6. Marit Björgenová (obe Nór.) 423 ..., 56. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) 27

TdS - po 4. etape zo 7.: 1. Nilssonová 43:01,3 min, 2. Wengová +4,0 s, 3. Östbergová +12,4