Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Žilinský kraj

Regionálne kolo súťaže FIRST LEGO League vyhral tím FBRD-1 z Martina

Archívna snímka z FIRST LEGO League. Foto: TASR/František Iván

Súťaž funguje tak, že sa vytvoria tímy z detí od 9 do 16 rokov, ktoré môžu mať päť až desať členov. A tieto tímy pracujú na zadaní, ktoré je zverejnené v septembri.

Žilina 1. decembra (TASR) – Víťazom jedného zo šiestich slovenských regionálnych kôl celosvetovej súťaže FIRST LEGO League sa v piatok v Žiline stal tím Fire Breathing Rubber Duckies (FBRD-1) z Informačného centra mladých, n.o., v Martine, ktorý postupuje na semifinálový turnaj do poľského mesta Lodž.

Podľa hlavného organizátora regionálneho kola súťaže Norberta Adamka z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline skočil na druhom mieste, veľmi tesne za víťazom, bratislavský tím TS Team a tretie miesto obsadil tím Gymlet robots z Martina. Celkovo sa na súťaži zúčastnilo 11 tímov.

"Súťaž funguje tak, že sa vytvoria tímy z detí od 9 do 16 rokov, ktoré môžu mať päť až desať členov. A tieto tímy pracujú na zadaní, ktoré je zverejnené niekedy v septembri. Je vždy vybratá téma, tento rok je téma Voda a všetko s ňou spojené. To znamená, akým spôsobom človek ovplyvňuje vodný cyklus," povedal Adamko.

Vysvetlil, že každý rok sú zadané nové úlohy a deti v tímoch postavia a naprogramujú roboty na súťaž. "Počas súťaže roboty plnia na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body. Pravidlá súťaže stanovujú, že roboty musia byť postavené výlučne zo stavebníc LEGO s použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom, navrhnutým pre deti. Okrem súťažného turnaja na ihrisku tímy vždy riešia aj takzvanú výskumnú úlohu, ktorú konzultujú s odborníkmi z praxe a prezentujú porote na turnaji. Všetky tieto aktivity vedú mladých ľudí ku vzdelávaniu hrou a vlastnou skúsenosťou," uviedol Adamko.

Regionálny turnaj sa koná v Žiline od roku 2012. "Jedným z poslaní súťaže je motivovať deti k technickému vzdelaniu. Máme veľmi dobrú spoluprácu s tými, ktorí boli súťažiacimi a teraz nám v rámci súťaže pomáhajú ako porotcovia a rozhodcovia," dodal Adamko.