SEKCIA: Zdravie

Syn obete otravy novičkom žiada Putina o dosiahnutie spravodlivosti

Autorom listu je 20-ročný Ewan Hope, syn Dawn Sturgessovej, ktorá vlani v júli podľahla otrave látkou typu novičok.

Pozeraním do telefónov si mládež vytvára krátkozrakosť

Podľa oboch očných lekárov je dôležité problémom so zrakom predchádzať, a to pravidelnými kontrolami u oftalmológa.

V okrese Revúca odborníci zaznamenali dva prípady SARI

Prejavuje sa ako chrípka, no u niektorých pacientov môže mať ťažký priebeh s komplikáciami, čo sa môže končiť niekedy až smrťou.

Uplynulý týždeň nahlásili asi 66.000 chorých na respiračné ochorenia

Priebeh ochorení bol pri ARO komplikovaný v prípadoch 1556 osôb. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (788).

Detskí špecialisti zachránili chlapca pomocou mimotelovej oxigenácie

Na pracovisko II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) dieťa preložili so závažným respiračným zlyhaním vyvolaným vírusom chrípky v priamom ohrození života.

Odborníci: Stále treba zvyšovať povedomie o poruchách sluchu odborníci

Pri príležitosti Svetového dňa sluchu sa v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (UNB) bude v sobotu 2. marca konať na ORL klinike Deň otvorených dverí.

Pacientom so zriedkavými chorobami chýba pomoc európskych odborníkov

Podľa aktuálnych údajov Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb, sa odhaduje, že až 1 z 20 ľudí na svete bude v istej chvíli svojho života čeliť zriedkavej chorobe.

Zriedkavé choroby sú veľmi zaťažujúce pre pacienta aj jeho blízkych

Podľa prieskumu Aliancie európskych organizácií pre zriedkavé choroby (Eurordis) 95 percent zriedkavých chorôb nemá žiadnu dostupnú liečbu.

V Európe trpí niektorou zo zriedkavých chorôb 30 miliónov ľudí

Pôvodne Európsky deň zriedkavých chorôb presiahol hranice starého kontinentu, keď sa v roku 2009 k tomuto dňu pripojili aj USA.

Pre pacientov so zriedkavými chorobami funguje už rok osvetový portál

Verejnosť si vo štvrtok pripomenie Medzinárodný deň zriedkavých chorôb, ktorý sa nesie v znamení šírenia povedomia o zriedkavých chorobách.

Radíme: V chrípkovej sezóne nezanedbajte preventívne opatrenia

V európskych krajinách vrátane Slovenska momentálne z chrípkových vírusov dominujú vírusy chrípky typu A, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke proti chrípke na sezónu 2018/2019.

Každý druhý pacient so zriedkavou chorobou je dieťa

Aktuálne Národný zoznam pracovísk pre zriedkavé choroby zahŕňa 59 pracovísk pre zriedkavé choroby, pričom 17 z nich má štatút expertízneho pracoviska pre zriedkavé choroby.

Slovenské zdravotníctvo získalo v európskom rebríčku 17. miesto

Na prvom mieste rebríčka za rok 2018 sa umiestnilo zdravotníctvo Švajčiarska (893 bodov).

Lekári môžu ultrasonografiou včas odhaliť ochorenia čriev a pečene

Pri ložiskových zmenách v pečeni je potrebné čo najskôr odlíšiť, či ide o neškodné cievne zmeny, nezhubný nádor, alebo o začínajúcu rakovinu.

Kalavská a Kiska otvorili nové oddelenie hematológie a onkológie

Oddelenie porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami na veľmi náročnú liečbu je určené pre deti do veku ôsmich rokov.

NÚSCH prvýkrát odvysiela do zahraničia naživo výkony z operačnej sály

Lekári Petr Vařejka spolu so Štefanom Patakym z oddelenia intervenčnej angiológie NÚSCH budú prezentovať výkony na žilovom a tepnovom systéme, priblížila hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková.

Alergici budú mať o pár dní prvé správy o výskyte peľu v ovzduší

Peľová sezóna vo všeobecnosti so sebou prináša väčšie a zložitejšie problémy pre ľudí alergických na peľ rozličných drevín, rastlín a spór (plesní).

V Banskobystrickom kraji je zatvorených pre chrípku až 41 škôl

Ochorenia na ARO v tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov.

Chorobnosť na ARO stúpla v Žilinskom kraji o 3,4 %

Pri chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ 2818 hlásení, čo predstavuje 526,94 chorého na 100.000 obyvateľov.

V Prešovskom kraji klesla chorobnosť na ARO o tretinu

Z dôvodu zvýšenej chorobnosti na ARO bolo podľa hygienikov prerušené vyučovanie v jednej materskej škole v okrese Bardejov.