Zahraničie

Irán nepozvali na varšavskú konferenciu o Blízkom východe

Stretnutie by mohlo vyriešiť patovú situáciu ohľadom jadrovej dohody z roku 2015, ktorú podpísal Irán so svetovými mocnosťami.

V Macedónsku pre znečistenie vzduchu predĺžili školám zimné prázdniny

Úrady vinia z extrémne znečisteného vzduchu v celom Macedónsku ľudí používajúcich staré vozidlá a vykurovacie kachle na drevo

Hasan Rúhání kritizoval súdnictvo za cenzúru internetu

Rúhání, ktorý má vlastné konto na Twitteri, kritizoval cenzúru internetu už v minulosti, pričom poukazuje na to, že rozvoj internetu a sociálnych médií by mohol Iránu pomôcť k tvorbe pracovných miest.

Talibanskí povstalci rokovali s americkými činiteľmi

Povstalci sa napriek žiadosti Spojených štátov dlhodobo odmietajú zúčastňovať na priamych rozhovoroch s afganskou vládou v Kábule, ktorú Taliban považuje za bábku Washingtonu.

Brazílsky prezident chce viac zbraní v uliciach

Ochrancovia ľudských práv a neziskové organizácie, ako aj bezpečnostní experti v krajine však namietajú, že viac zbraní prispeje k ďalšiemu nárastu násilia.

Merkelová: Londýn musí prísť rýchlo s návrhmi, ktoré získajú väčšinu

Za nedostatočný označila pondelňajší Mayovej prejav predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Muž sa na benzínovej stanici pri Prahe polial horľavinou

Samovrah sa podľa psychológa mohol inšpirovať činom Jana Palacha, ktorého tragické 50. výročie si česká verejnosť v týchto dňoch pripomína.

Venezuelský najvyšší súd označil parlament krajiny za nelegitímny

Pondelňajším rozhodnutím najvyššieho súdu sa len stupňuje napätie a boj o moc medzi Madurom a Juanom Guaidóm, predsedom opozíciou vedeného Národného zhromaždenia.

V červenomorskej oblasti otvorili nové medzinárodné letisko

Letisko na svojej webovej stránke uvádza, že ročne bude schopné odbavovať spočiatku maximálne dva milióny pasažierov, avšak do roku 2030 zväčší svoju kapacitu na 4,2 milióna pasažierov ročne.

Rusko pohrozilo odvetnými opatreniami za sankcie EÚ

EÚ zaviedla sankcie voči Igorovi Kosťukovovi, novému šéfovi ruskej vojenskej tajnej služby GRU, a voči jeho prvému zástupcovi Vladimirovi Alexejevovi.

Mayovej plán B pre brexit vyzerá ako plán A, problém je írska hranica

Po tom, ako bolo pôvodné znenie dohody o brexite minulý utorok drvivou väčšinou odmietnuté v britskom parlamente, Mayová vezme na zreteľ obavy poslancov ohľadom záložného plánu pre írsku hranicu.

Polícia uskutočnila kontrolovaný výbuch podozrivej dodávky

V severoírskom meste Londonderry vybuchla v sobotu nálož, ktorá bola zrejme umiestnená v ukradnutom vozidle donáškovej služby. Napätie narástlo, keď sa objavili správy o únose dvoch ďalších dodávok.

Diplomati USA a oboch Kóreí sa stretli vo Švédsku, pripravujú summit

Prezident Spojených štátov sa už skôr stretol v Bielom dome s vplyvným severokórejským vyjednávačom Kim Jong-čcholom.

Staronový švédsky premiér Löfven predstavil svoj nový vládny kabinet

Politické ťažisko staronovej vlády sa posunulo viac do stredu, pričom sociálni demokrati sa viac nemusia spoliehať na podporu Ľavicovej strany.

Porošenko dúfa, že Kneset uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

Počas Porošenkovej návštevy Izraela bola diskutovaná aj podpora izraelského parlamentu pre ratifikáciu dohody o voľnom obchode medzi Ukrajinou a Izraelom.

Občania EÚ nebudú po brexite platiť za právo na pobyt v Británii

Mayovej kabinet už dávnejšie avizoval, že hoci občania Únie stratia po brexite automatické právo žiť v krajine, Londýn dovolí ostať všetkým tým, ktorí sa už v krajine legálne nachádzajú.

Pri Kerčskom prielive sa vznietili dve lode, hlásia deväť mŕtvych

Lode sa plavili pod vlajkou Tanzánie. Požiar vypukol pri prečerpávaní paliva z jednej lode na druhú.

Na pohrebe študentky zabitej v Maroku smútiacim kondoloval aj minister

Marocké úrady sú presvedčené, že obe vraždy boli teroristickým činom a v súvislosti s prípadom zatkli vyše 20 ľudí.

Japonský premiér rokuje v Rusku o mierovej zmluve a spolupráci

Rusko a Japonsko po druhej svetovej vojne nepodpísali mierovú zmluvu vzhľadom na obojstranné územné nároky týkajúce sa štyroch ostrovov, ktoré bývalý Sovietsky zväz obsadil v posledných dňoch vojny.

Vlaňajší počet vrážd v Mexiku prelomil rekord z roku 2017

Od roku 2006, keď vláda nasadila proti drogovým kartelom armádu, bolo v Mexiku zavraždených vyše 200.000 ľudí.