Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Utopenie 400 migrantov patrí k najsmrteľnejším tragédiám za desaťročie

Zachránení migranti v talianskom prístave Corigliano 15. apríla 2015 Foto: TASR/AP

Toto nešťastie, ktoré sa stalo neďaleko Líbye, vyvolalo v Európe obavy.

Miláno 16. apríla (TASR) - Predpokladané utopenie 400 afrických utečencov pri prevrátení sa ich lode v Stredozemnom mori neďaleko Líbye, o ktorom vypovedali zachránení, patrí k najsmrteľnejším takýmto tragédiám za posledné desaťročie. A vyvoláva obavy z bezprecedentnej vlny utečencov smerujúcich do Európy z Afriky a Blízkeho východu,

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyjadril v stredu šok z vysokého počtu obetí pondelňajšej lodnej nehody a zopakoval svoje výzvy adresované európskym vládam, aby posilnili pátracie a záchranné snahy. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) varovala, že situáciu dosiahla "krízových rozmerov".

Stredozemné more "sa stalo najnebezpečnejším" zo štyroch hlavných morských trás využívaných utečencami a migrantmi vo svete, vlani sa touto cestou vydalo 219.000 ľudí, povedal vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres.

Talianska pobrežná stráž zachránila v pondelok pri pobreží Líbye asi 140 ľudí z lode, na ktorej sa ich podľa zachránených plavilo vyše 550. Z mora vylovila deväť tiel, z veľkosti prevrátenej lode pašerákov ľudí je však jasné, že ich na palube museli byť stovky, napísala tlačová agentúra AP.

BBC informovala, že sa loď prevrhla po tom, ako jej cestujúci uvideli to, čo považovali za blížiacu sa loď záchranárov a prebehli hromadne na jednu stranu. Väčšina z obetí boli údajne ženy a deti, ktoré sa nachádzali v podpalubí. Hovorca IOM Joel Millman v stredu v Ženeve povedal, že "mnohí z nich mávali a gestikulovali, aby sa seba upozornili a spôsobili tým prevrhnutie lode".

Zachránených utečencov vyložili v stredu v juhotalianskom prístave Corigliano, kde sa im začali venovať humanitárni pracovníci.

Presný počet obetí nebude nikdy známy. Záchrannú operáciu odvolali po nájdení deviatich tiel pre hĺbku mora v danom mieste.

Talianske lode zachránili počas piatich dní od piatka takmer 10.000 ľudí, čo je bezprecedentný počet za také krátke obdobie. A istotne porastie, keďže letné počasie povzbudí ľudí utekajúcich pred chudobou a ozbrojenými konfliktami, aby sa vydali na nebezpečnú cestu cez more, citovala agentúra AP hovorcu talianskej Pobrežnej stráže Filippa Mariniho.

UNHCR odhaduje, že vlani zomrelo v Stredozemnom mori 3500 utečencov, v roku 2013 ich bolo 600. Mnohé obete pritom nie sú vôbec oficiálne hlásené, ich telá sa nenašli, o ich osude rozprávajú iba preživší a ak sa na mori stratí celá loď či čln, hovoria o nich príbuzní, ktorí vedia, že sa vydali do Európy, ale nedorazili tam.

Od začiatku roka prišlo podľa údajov UNHCR v Stredozemnom mori o život alebo bolo hlásených ako nezvestných 900 ľudí v porovnaní s iba 17 za rovnaké obdobie vlani. Celkove od roku 2000 IOM odhaduje, že o život prišlo pri pokuse dosiahnuť Európu v Stredozemí 22.000 ľudí, presné čísla však nie sú známe.

UNHCR zostavuje zoznam všetkých takýchto lodných nehôd od roku 2011, ale odmietol uviesť čísla, pretože ide iba o odhady počtu obetí.

Pondelňajšia tragédia "demonštruje, aké dôležité je mať silný záchranný mechanizmus v centrálnom Stredomorí", zdôraznil vysoký komisár OSN pre utečencov. "Žiaľ, (taliansku operáciu) Mare Nostrum nenahradila rovnocenná kapacita na záchranu ľudí."