Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Útok papuánskych povstalcov v Indonézii si vyžiadal desiatky mŕtvych

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ôsmim robotníkom sa počas útoku podarilo ujsť a nájsť útočisko v budove miestneho parlamentu.

Jakarta 4. decembra (TASR) - Indonézska polícia v utorok vyhlásila, že sa snaží dostať k telám 31 stavebných robotníkov, ktorých v nedeľu zabili papuánski separatisti. Ide o jeden z najhorších útokov v nepokojnej indonézskej provincii Západná Papua za posledné roky. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca miestnej polície Suryadi Diaz podľa tohto zdroja vyhlásil, že pri útoku ozbrojenej skupiny separatistov na stavbu mosta v izolovanej dedine v okrese Nduga bolo zabitých 24 stavebných robotníkov.

Ôsmim robotníkom sa počas útoku podarilo ujsť a nájsť útočisko v budove miestneho parlamentu. Tam ich však povstalci už na nasledujúci deň objavili a siedmich z nich zavraždili. Ôsmemu robotníkovi sa podľa svedectva miestnych obyvateľov podarilo ujsť a momentálne nie je známe, kde sa nachádza.

Diaz uviedol, že v súčasnom období sa vláda intenzívne zameriava na rozvoj Papuy a takýto krvavý útok už dlho nebol zaznamenaný. Ďalej dodal, že polícia sa snaží k telám robotníkov dostať, komplikuje to však skutočnosť, že telá ležia na viacerých miestach ďaleko od seba, pričom v oblasti sa naďalej pohybujú povstalci. Tento región je pritom považovaný za baštu separatistov, ktorí odporujú indonézskej vláde už takmer 50 rokov.

Indonézska vláda vedie v snahe pacifikovať nepokojnú provinciu už niekoľko desaťročí politiku osídľovania Papuy osadníkmi z Jávy a iných častí Indonézie, a zároveň intenzívne investuje do rozvoja miestnej infraštruktúry.

Polícia v tomto kontexte uviedla, že migranti z iných častí Indonézie sa v Západnej Papue stávajú v zvýšenej miere obeťami podobných vražedných útokov povstalcov.

Západná Papua - bývalá holandská kolónia v západnej časti ostrova Nová Guinea - sa súčasťou Indonézie stala v roku 1969 po referende pod patronátom OSN, ktoré vtedy mnohí pozorovatelia vnímali ako sfalšované. Obyvateľa Západnej Papuy sa pritom od ostatných Indonézanov výrazne odlišujú etnicky, kultúrne aj nábožensky.