< sekcia Zahraničie

DORAZIL K PEVNINE: Hurikán Michael zasiahol Floridu mohutným vetrom

Je to jedna z najsilnejších búrok, aké kedy zasiahli územie Spojených štátov. Foto: TASR/AP

Dosiahol rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu.

Panama City 10. októbra (TASR) - Hurikán štvrtej kategórie Michael udrel v stredu na severozápadnú časť štátu Florida, informovala agentúra AP.

Je to jedna z najsilnejších búrok, aké kedy zasiahli územie Spojených štátov. Sprievodný vietor dosiahol rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu.

Na satelitnej snímke NASA je pohľad na hurikán Michael z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 10. októbra 2018. Tropická cyklóna Michael, ktorá smeruje na americký štát Florida, zosilnela na extrémne nebezpečný hurikán štvrtej kategórie.
Foto: TASR/AP

Michael postupujúci z Mexického zálivu dorazil na pevninu neďaleko mesta Mexico Beach v severozápadnej časti Floridy. Priniesol so sebou dážď a silný vietor a na mori vyvolal vlnobitie. Dážď zaplavil ulice a vietor ohýbal stromy a ničil budovy. Údajne sa dali počuť aj výbuchy transformačných staníc, ktoré hurikán zasiahol.

Riaditeľ Národného strediska pre hurikány Ken Graham v stredu varoval, že Michael môže v oblasti Panhandle na Floride spôsobiť rozsiahle škody. Zhruba 375.000 ľudí na pobreží Mexického zálivu vyzvali na evakuáciu.


Meteorológovia predpovedajú zrážky do výšky 30 centimetrov a vlny na pobreží môžu dosiahnuť výšku až 4 metre.

Podľa meteorológov si Michael udrží silu hurikánu aj vo štvrtok, keď bude postupovať k štátu Georgia. Má zasiahnuť aj Severnú a Južnú Karolínu, ktoré sa stále spamätávajú zo zásahu hurikánom Florence v polovici septembra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.