Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

UNICEF: V Bangladéši trpí podvýživou až 340.000 rohinských detí

Rohingovia žijúci v malajzijskom Kuala Lumpur. OSN registruje v Malajzii 56 000 rohingských utečencov. Foto: TASRAP

Hromadný útek moslimských Rohingov nastal po násilnostiach, ktoré tam vypukli 25. august.

Ženeva 20. októbra (TASR) - Až 340.000 detí z moslimského z etnika Rohingov, ktoré utiekli z Mjanmarska do Bangladéša, bojuje s podvýživou, chorobami a duševnými traumami. S odvolaním sa na správu Detského fondu OSN (UNICEF) o tom v piatok informovala agentúra DPA.

Neplnoleté osoby predstavujú až 58 percent z celkového počtu moslimských Rohingov, ktorí ušli pred násilnosťami z Mjanmarska.

"Tieto deti sa cítia opustené, sú ďaleko od domova bez možnosti získať podporu a pomoc," uviedol pri štvrtkovom zverejnení správy predstaviteľ UNICEF Simon Ingram, ktorý strávil s utečencami v Bangladéši dva týždne.

Na ochranu pred dažďom, ktorý mení provizórne utečenecké tábory na more bahna, majú rohinské rodiny k dispozícií len prikrývky z igelitu, dodal Ingram. Akútnou podvýživou tam trpí až pätina detí mladších ako päť rokov.

Aj keď humanitárne organizácie stále rozširujú rozsah pomoci pre Rohingov v Bangladéši, v oblasti je stále zásadný nedostatok zdravotných potrieb a čistej vody; v dôsledku toho hrozí prepuknutie rôznych chorôb.

Viac ako 530.000 Rohingov v priebehu niekoľkých týždňov utieklo zo severu mjanmarského Jakchainského štátu. Hromadný útek moslimských Rohingov nastal po násilnostiach, ktoré tam vypukli 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 miestnych policajných staníc. Mjanmarská armáda následne podnikla protiofenzívu. Vzájomné zrážky si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.