Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

Szymaňski: Poľsko chce EÚ predstaviť skutočnú podobu svojej justície

Na snímke Konrad Szymaňski. Foto: Wikipedia

Poľsko v Luxemburgu zastupoval štátny tajomník pre EÚ Konrad Szymaňski, ktorý poukázal na rôzne ústavné tradície v jednotlivých krajinách EÚ.

Varšava/Brusel 26. júna (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyjadril v utorok poľutovanie nad tým, že EÚ neuzavrela svoje konanie proti Poľsku po tom, ako preukázalo "dobrú vôľu a pripravenosť na kompromis", keď tento rok na podnet Európskej komisie urobilo viacero zmien vo svojich zákonoch týkajúcich sa justície.

Morawiecki okrem toho obhajoval nové zákony pre oblasť justície, pričom vyhlásil, že je potrebné reformovať túto vetvu moci, pretože po páde komunizmu v Poľsku nikdy nebola riadne demokratizovaná.

"Naši partneri nechápu, ako vyzerá postkomunistická realita," povedal Morawiecki na tlačovej konferencii vo Varšave. Dodal, že "justičný systém (v Poľsku) mal problém s vnútornou očistou".

Kritici však zmeny v zákonoch týkajúcich sa súdnictva v Poľsku vnímajú ako snahu o uchopenie moci. Iní namietajú, že takmer 30 rokov po páde komunizmu v Poľsku už na súdoch nezostalo veľa sudcov z komunistickej éry.

Medzi revidovanými je aj zákon o Najvyššom súde, ktorý nadobudne účinnosť 3. júla. V súvislosti s ním sa objavili obavy, že by mohlo dôjsť k nútenej rezignácii takmer 40 percent súčasných sudcov. Ich prípadné zotrvanie vo funkcii je síce možné, ale len za predpokladu súhlasu prezidenta.

Na základe nových zákonov vznikne aj nová komora pre mimoriadne odvolania, ktorá by mohla znovuotvoriť prípady z predchádzajúcich 20 rokov na základe odvolania generálneho prokurátora, ktorý je súčasne ministrom spravodlivosti, alebo na podnet ombudsmana.

"Možnosť, že verdikty môžu byť spochybnené po obdobie 20 rokov, je veľmi ojedinelá," komentoval holandský minister zahraničných vecí Stef Blok v utorok v Luxemburgu, kde sa konalo vypočutie pred Radou EÚ pre všeobecné záležitosti. Ide o ďalšiu časť konania EK voči Poľsku, ktoré sa teoreticky môže skončiť aj odobratím hlasovacích práv.

Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn podľa AP vyjadril znepokojenie ohľadom zmien týkajúcich sa dĺžky trvania mandátu sudcu.

"Ak existujú sudcovia, ktorí sú vymenovaní na určité obdobie, nemožno v tom čase povedať, že teraz existujú obmedzenia," povedal Asselborn pred novinármi. Zdôraznil tiež: "Nie sme tu, aby sme Poľsko súdili alebo kritizovali. Sme tu preto, aby sme povedali, že nezávislosť súdnictva je v Európe posvätná, takže je potrebné urobiť všetko, aby sme ju chránili."


Poľsko v Luxemburgu zastupoval štátny tajomník pre EÚ Konrad Szymaňski, ktorý poukázal na rôzne ústavné tradície v jednotlivých krajinách EÚ. Poľsko je podľa jeho názoru súčasťou tejto ústavnej plurality v Európe. Podľa servera onet.pl Szymaňski v mene svojej krajiny očakáva, že členské štáty EÚ analyzujú fakty, pričom uviedol, že jeho cieľom je predstaviť "skutočnú podobu justície" v Poľsku.