< sekcia Zahraničie

Putin: Vo francúzsko-ruských vzťahoch sa objavujú pozitívne signály

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo). Foto: TASR/AP

Putin povedal, že dobrým impulzom pre rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami bolo najnovšie medzinárodné ekonomické fórum v Petrohrade.

Moskva 15. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin verí, že Rusko a Francúzsko dokážu prekonať súčasné ťažkosti vo vzájomných vzťahoch a obnoviť zablokované nástroje spolupráce. "Postupne sa obnovujú tradičné mechanizmy spolupráce a to nám dáva dôvod domnievať sa, že sa nám podarí prekonať všetky ťažkosti, s ktorými sme nedávno zápasili a pokračovať v ceste pozitívneho rozvoja komplexných vzťahov," povedal Putin podľa agentúry TASS v nedeľu na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Putin ďalej poznamenal, že dobrým impulzom pre rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami bolo najnovšie medzinárodné ekonomické fórum v Petrohrade. Pozitívna dynamika bola zaznamenaná v obchodno-ekonomickej sfére, kde sa v prvých šiestich mesiacoch kalendárneho roka dosiahol 19-percentný nárast obchodu.

Šéf Kremľa avizoval aj stretnutie poslancov parlamentov oboch krajín, podrobnosti však neuviedol. Macronovi zablahoželal k štátnemu sviatku Francúzska - Dňu Bastily -, ktorý si krajina pripomenula v sobotu, ako aj k postupu francúzskych futbalistov do finále majstrovstiev sveta, kde ich v nedeľu čaká Chorvátsko.

Macron, ktorý prišiel do Kremľa v spoločnosti svojej manželky Brigitte, povedal, že dúfa, že Moskva a Paríž si budú naďalej vymieňať názory nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj o aktuálnych medzinárodných otázkach, ako je napríklad Sýria. Ocenil tiež ruský futbalový tím, "ktorému sa napriek všetkým prognózam podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky", ako aj organizáciu majstrovstiev sveta.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.