Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Navaľného spolupracovník Volkov sa v Litve stal terčom útoku

Na archívnej snímke z 15. decembra 2021 Leonid Volkov. Foto: TASR/AP

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na sociálnych sieťach uviedla, že útok na Volkova sa odohral neďaleko domu, kde tento politik býva.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Moskva 12. marca (TASR) - Ruský opozičný aktivista Leonid Volkov, ktorý bol blízkym spolupracovníkom vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného, bol v utorok večer terčom útoku. Incident sa odohral v Litve, kde Volkov žije. S odvolaním sa na nezávislé ruské médiá o tom informovala agentúra AFP.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na sociálnych sieťach uviedla, že útok na Volkova sa odohral neďaleko domu, kde tento politik býva. Jarmyšová popísala, že neznáme osoby najprv rozbili na aute okno na strane vodiča, potom Volkovovi nastriekali do očí slzotvorný plyn a následne ho začali biť kladivom.

"Teraz je Leonid doma, polícia a sanitka sú na ceste k nemu," napísala Jarmyšová. Dodala, že Volkov sa pokúšal pred útočníkmi kryť dverami svojho auta a brániť sa nohami.

V exile žijúci ruský novinár Sergej Parchomenko doplnil, že Volkov žije vo Vilniuse v dome v záhradkárskej osade. Parchomenko si preto myslí, že páchateľom útoku nebol "náhodný pouličný chuligán alebo lupič. Toto je osoba, ktorá tam išla zaútočiť na Volkova".

Riaditeľ Navaľným založenej nadácie Fond boja proti korupcii Ivan Ždanov zverejnil na sociálnych sieťach aj fotografie Volkova po útoku: na tvári má stopy po úderoch, očné viečka sú opuchnuté a nohy má zakrvavené.
Na snímke, ktorú poskytol Navaľného tím na svojom kanáli na Telegrame, sú zranenia, ktoré utrpel Leonid Volkov po tom, ako bol napadnutý v blízkosti svojho domu vo Vilniuse, 12. marca 2024.
Foto: TASR/AP

Niektorí ruskí novinári pôsobiaci v exile od vypuknutia vojny na Ukrajine vyjadrili údiv nad tým, že k takémuto útoku došlo v Litve považovanej za bezpečný štát. Tvrdia tiež, že o bezpečnosť kľúčových postáv FBK by malo byť postarané lepšie - aj v kontexte osudu Navaľného, vyšetrovaní korupcie na najvyšších miestach mocenského rebríčka v Rusku, ktoré viedol FBK, či lobovania FBK za sankcie Západu voči predstaviteľom ruského politického a armádneho vedenia.

Volkov vlani nečakane odstúpil z postu predsedu medzinárodnej nadácie FBK - došlo k tomu po tom, ako bol nútený verejne priznať, že listom požiadal vedenie Európskej komisie o zrušenie sankcií voči ruskému miliardárovi Michailovi Fridmanovi.

Volkov bol blízkym spolupracovníkom Alexeja Navaľného, ktorý podľa ruských úradov zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom. Ruská väzenská služba tvrdí, že mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.

V úmrtnom liste sa uvádza, že Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní a spolupracovníci Navaľného, ako aj západní politici vinia z politikovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.