Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Módí:India úspešne otestovala vlastnú raketu schopnú niesť viac hlavíc

Na archívnej snímke je balistická strela s dlhým doletom Agni-5 zobrazená počas prehliadky Dňa republiky v Naí Dillí v Indii. Foto: TASR/AP

Raketa je vybavená samostatne navádzanými hlavicami, uviedol Módí v príspevku na sociálnej sieti X. Módí dodal, že je na novú technológiu "hrdý".

Naí Dillí 11. marca (TASR) - India prvýkrát úspešne otestovala raketu domáckej výroby, ktorá dokáže niesť viac bojových hlavíc, oznámil v pondelok premiér Naréndra Módí. TASR prevzala správy z tlačových agentúr AP a AFP.

Raketa je vybavená samostatne navádzanými hlavicami, uviedol Módí v príspevku na sociálnej sieti X. Módí dodal, že je na novú technológiu "hrdý".

Technológia MIRV umožňuje rakete Agni-5 niesť niekoľko jadrových bojových hlavíc naraz, takže sa môžu počas letu rozdeliť a zasiahnuť rôzne ciele.

Premiér neuviedol ďalšie podrobnosti o teste, ale India už predtým skúšobne vypálila viac typov rakiet Agni-5, vyvinutých indickou Organizáciou pre výskum a vývoj obranných zbraní.

Indický minister obrany Rádžnáth Singh na sociálnej sieti X napísal, že India sa "pripojila k vybranej skupine krajín" vlastniacich túto raketovú technológiu. India vyvíja vlastné raketové systémy stredného a dlhého doletu už od 90. rokov, pričom jej strategická rivalita s Čínou sa zvyšuje.

V roku 2021 India úspešne otestovala Agni-5, medzikontinentálnu balistickú raketu schopnú niesť jadrovú hlavicu s doletom 5000 kilometrov, ktorá údajne dokáže zasiahnuť takmer celé územie Číny. Rakety Agni sú balistické rakety dlhého doletu zem-zem.

India tiež dokáže zasiahnuť celé územie susedného Pakistanu, svojho úhlavného nepriateľa, s ktorým po získaní nezávislosti od britských kolonialistov v roku 1947 bojovali medzi sebou v troch vojnách.

Agni (v sanskrite "oheň") je názov celej série rakiet, ktoré India vyvinula v rámci svojho projektu vývoja riadených striel, spusteného v roku 1983.

Kým Agni-I a Agni-II s kratším doletom boli vyvinuté predovšetkým vzhľadom na tradičného protivníka Pakistan, analytici uvádzajú, že neskoršie verzie s dlhším doletom odzrkadľujú presun záujmu Indie k Číne.

India v posledných rokoch prehĺbila obrannú spoluprácu so západnými krajinami, vrátane aliancie Quad s USA, Japonskom a Austráliou.