Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

Havária v Mexickom zálive by koncern BP mala stáť takmer 62 mld. USD

Na ilustračnej snímke lode plávajú okolo ropnej škvrny. Foto: TASR/AP

K havárii došlo 20. apríla 2010 kedy došlo k výbuchu na ropnej plošine Deepwater Horizon. Na plošine zahynulo 11 robotníkov a viacero sa zranilo. Z poškodeného vrtu 87 dní unikala ropa.

New Orleans 15. júla (TASR) - Ropný koncern BP odhadol celkové náklady spojené s katastrofou v Mexickom zálive spred šiestich rokov na takmer 62 miliárd USD. Havária ropnej plošiny Deepwater Horizon bola najväčšou ekologickou haváriou v USA, ktorá zasiahla pobrežie celkovo piatich štátov. Informovala o tom agentúra AP.

BP oznámila, že konečné náklady stanovila na 61,6 miliardy USD (55,36 miliardy eur). Ako uviedla, najnovšie odhady zahrňujú "všetky zvyšné materiálne náklady," ktoré dodatočne započítala. Tie predstavujú okolo 5,2 miliardy USD pred zdanením.

K havárii došlo 20. apríla 2010. V tento deň v Mexickom zálive došlo k výbuchu na ropnej plošine Deepwater Horizon, ktorú prevádzkovala BP. V dôsledku výbuchu zahynulo na plošine 11 robotníkov a viacero ďalších sa zranilo. Do dvoch dní sa plošina potopila. Z poškodeného vrtu, ktorý sa po výbuchu nepodarilo uzavrieť, 87 dní unikala ropa a takmer 5 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) suroviny zasiahlo pobrežie všetkých piatich amerických štátov v Mexickom zálive od Texasu až po Floridu. Katastrofa prekonala aj rozsah škôd spôsobených haváriou ropného tankera Exxon Valdez v roku 1989.

Na spoločnosť sa začali valiť žaloby zo strany federálnych a miestnych úradov, ako aj firiem, podnikateľov a bežných obyvateľov dotknutých území. Dohodu s federálnymi, štátnymi a regionálnymi úradmi sa firme podarilo uzatvoriť minulý rok.

Ako uviedli analytici, odhadovaná konečná suma je zhruba na úrovni prognóz, ktoré prezentovali ekonómovia. "Je však dôležité zverejniť konečný údaj a posunúť sa ďalej," povedal Eric Smith z Energetického inštitútu pri Tulane University v New Orleans. Ako dodal, konečná suma dáva signál, že celá kauza sa blíži ku koncu a spoločnosť sa bude môcť v plnej miere sústrediť na svoju ďalšiu činnosť.