Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Exochrankára britskej ambasády odsúdili za špionáž pre Rusko

Na nedatovanejj snímke, ktorú britská polícia vydala v utorok 14. februára 2023 Brit David Ballantyne Smith počas stretnutia s agentom/agentkou spravodajskej služby. Foto: TASR/AP

Brit David Ballantyne Smith si odsedí viac ako 13 rokov vo väzení.

Londýn 17. februára (TASR) - Londýnsky súd udelil v piatok trest odňatia slobody na 13 rokov a dva mesiace bývalému pracovníkovi ochranky britského veľvyslanectva v Berlíne usvedčenému zo špionáže pre Rusko. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Brit David Ballantyne Smith (58) zhromažďoval utajené alebo citlivé informácie od marca 2018 až do svojho zatknutia v auguste 2021 a odovzdával ich ruským predstaviteľom. Vlani v novembri priznal vinu v ôsmich bodoch obžaloby vrátane toho, že posunul citlivé informácie aj ruskému vojenskému atašé v Berlíne Sergejovi Čuchrovovi.

Súd v piatkovom verdikte uviedol, že jeho konanie bolo motivované podporou ruského prezidenta Vladimira Putina a nenávisťou voči Británii, pričom chcel "poškodiť britské záujmy". "Boli ste platený Ruskom za svoju zradu," povedal sudca Mark Wall.

Odmietol Smithove tvrdenia, že Moskve odovzdal tajné informácie len dva razy, aby spôsobil "strápnenie" Spojeného kráľovstva. Podľa sudcu Smith nad svojimi "rozsiahlymi a závažnými" činmi v skutočnosti neprejavil ľútosť.

Smith na súde tvrdil, že nedostal od nikoho zaplatené, motivoval ho spor so zamestnávateľom a mal tiež psychické problémy. Prokurátorka Alison Morganová uviedla, že Smith má silné protibritské postoje a podporuje Rusko a Putina. S ruskými orgánmi sa zaplietol dobrovoľne a dodával im tajné a citlivé informácie.

Stretol sa napríklad s agentkou britskej kontrarozviedky MI5, ktorá sa pod menom Irina vydávala za agentku ruskej vojenskej spravodajskej služby.

V Smithovom dome v Postupime sa po zatknutí našiel USB kľúč s fotografiami zamestnancov veľvyslanectva a dokumentov. Išlo napríklad o list britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorý bol klasifikovaný ako tajný.