< sekcia Zahraničie

EÚ poskytne Bosne novú finančnú pomoc na riadenie migrácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Finančné prostriedky EÚ by mali zlepšiť kapacitu zodpovedných úradov v Bosne.

Brusel 10. augusta (TASR) - Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že prijala osobitné opatrenie vo výške šesť miliónov eur, ktoré sú určené na podporu Bosny a Hercegoviny pri riadení migračných tokov.

Finančné prostriedky EÚ by mali zlepšiť kapacitu zodpovedných úradov v Bosne, pokiaľ ide o identifikáciu, registráciu a zaistenie návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí už prekročili hranice tejto balkánskej krajiny. Finančná pomoc z rozpočtu Únie zároveň pomôže bosnianskym úradom pri ubytovaní a zaistení základných služieb pre utečencov, žiadateľov o azyl a migrantov a posilní kapacity hraničnej kontroly. Pomoc by mala prispieť aj k prevencii a boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

Eurokomisia pripomenula, že novovyčlenené prostriedky dopĺňajú doterajšiu sumu 1,5 milióna eur, ktorá bola v júni tohto roku sprístupnená Bosne a Hercegovine na riešenie okamžitých humanitárnych potrieb utečencov a migrantov.

Exekutíva EÚ okrem humanitárnej pomoci poskytla Bosne od roku 2007 finančnú pomoc priamo pre oblasť migrácie a lepšiu správu hraníc vo výške 24,6 milióna eur.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.