Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

EP a Rada sa dohodli na systéme preverovania žiadateľov o vstup do EÚ

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V oficiálnom stanovisku eurokomisie sa uvádza, že dohoda Výboru EP pre občianske slobody a Rady EÚ o systéme ETIAS je dôležitým krokom pre budovanie bezpečnejšej Európy.

Brusel 25. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu privítala konečnú politickú dohodu medzi vyjednávačmi Európskeho parlamentu a Rady EÚ o návrhu z novembra 2016 o vytvorení Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS).

V oficiálnom stanovisku eurokomisie sa uvádza, že dohoda Výboru EP pre občianske slobody a Rady EÚ o systéme ETIAS je dôležitým krokom pre budovanie bezpečnejšej Európy. Exekutíva EÚ zároveň vyzvala obe inštitúcie, aby aj formálne túto dohodu prijali. Očakáva sa, že systém začne naplno fungovať v roku 2020.

Systém ETIAS, ktorý je inšpirovaný americkým elektronickým programom na získanie cestovného povolenia (ESTA), umožní členským krajinám EÚ kontrolovať cestujúcich z krajín, ktoré sú oslobodené od vízovej povinnosti a ktorí plánujú vstúpiť do schengenského priestoru, kde neplatia kontroly na vnútorných hraniciach.

V praxi to bude fungovať tak, že každá online žiadosť o vstup do Schengenu bude preverená, keď sa údaje žiadateľov porovnajú s databázami EÚ a Interpolu týkajúcimi sa hľadaných alebo podozrivých osôb. Ak sa nenájde zhoda, povolenie na vstup sa vydá automaticky.

Ak sa však informácie o záujemcoch o vycestovanie do EÚ budú zhodovať s informáciami v niektorej z databáz, žiadosť o vstup bude spracovaná ručne zodpovednými orgánmi, ktoré budú mať štyri dni na dodatočné previerky a na schválenie alebo odmietnutie žiadosti.

"Táto dohoda je ďalším dôležitým krokom pri ochrane vonkajších hraníc EÚ. Vďaka tomu, že vieme, kto prichádza do EÚ ešte skôr, ako dorazí na hranice, budeme schopní zastaviť tých, ktorí môžu predstavovať hrozbu pre našich občanov," uviedol bulharský minister vnútra Valentin Radev, ktorého krajina v súčasnosti predsedá v Rade EÚ.

Pre žiadateľov z tretích krajín tento systém nepredstavuje príliš vysoké dodatočné náklady, lebo žiadosť o vízovú autorizáciu, ktorá bude platiť po obdobie troch rokov, bude stáť sedem eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)