< sekcia Zahraničie

EK sa ohradila voči slovám Tuska o prerozdeľovaní utečencov

Na archívnej snímke predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: TASR/AP

Bývalý poľský premiér ho označil za neefektívne a vysoko kontroverzné.

Brusel/Varšava 13. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) kritizovala v stredu predsedu Európskej rady Donalda Tuska za obsah minulotýždňového listu lídrom členských štátov EÚ týkajúci sa utečencov.

Bývalý poľský premiér a najvyšší predstaviteľ EÚ v materiáli konštatoval, že prerozdeľovanie utečencov v rámci EÚ na základe kvót je "neefektívne" a "vysoko kontroverzné". Doterajšie skúsenosti podľa neho ukazujú, že kauza povinných kvót je "mimoriadne rozdeľujúca", otázke sa dostalo neprimerane mnoho pozornosti v porovnaní s jej praktickým významom a celý prístup sa ukázal ako neúčinný.

Tusk súčasne avizoval, že ak sa danú problematiku nepodarí vyriešiť do júna 2018, navrhne ďalšie opatrenia.

EK v stredu ústami hovorcu Margaritisa Schinasa namietala voči Tuskovmu tvrdeniu, že relokácia bola ako reakcia na migračnú krízu neúčinná. "Ako inštitúcia bránime právo a rozhodnutie prijaté na úrovni Rady EÚ," konštatoval hovorca a dodal, že otázku migrácie možno vyriešiť len vtedy, ak dôjde k spojeniu zodpovednosti a solidarity.

Komisia však podľa hovorcu nesúhlasí ani s tvrdením, že otázka prerozdeľovania viedla k rozdeleniu Únie.

Nadväzujúc na utorkovú kritiku eurokomisára Dimitrisa Avramopulosa na adresu Tuska hovorca konštatoval, že kritizovaná písomnosť je iba čiastočne odrazom komplexného a kolektívneho prístupu EÚ k migrácii. Komisia sa podľa jeho slov domnieva, že členské krajiny by sa mali usilovať vypracovať celoeurópsky prístup.

Schinas súčasne naznačil, že návrat do obdobia pred krízou, ktoré charakterizovali nekoordinované kroky prijímané jednotlivými štátmi, nepripadá do úvahy. "Bola by to zrada mnohých rokov spoločnej práce v záujme zlepšenia kolektívneho manažmentu migrácie," citovala jeho slová poľská tlačová agentúra PAP i spravodajská televízna stanica TVN24.

"Európsky prístup je čosi viac ako manažovanie situácie na hraniciach a podporovanie afrických štátov. Je to i solidarita vnútri EÚ a zachovanie Schengenskej zóny," dodal hovorca Európskej komisie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.