< sekcia Zahraničie

Pri streľbe v Kanade zahynuli 4 ľudia, polícia zadržala podozrivého

Policajti a záchranári zasahujú pri streľbe, ku ktorej došlo v meste Fredericton na juhovýchode Kanady v piatok 10. augusta 2018. Pri streľbe zahynuli štyria ľudia, z toho dvaja policajti. K streľbe došlo v bytovom komplexe.de o druhý podobný prípad v Kanade za necelé tri týždne. Pri streľbe v rušnej časti Toronta zahynuli 22. júla dve osoby a 13 ľudí utrpelo zranenia. Foto: TASR/AP

Ide o druhý podobný prípad v Kanade za necelé tri týždne.

Montreal 10. augusta (TASR) - Polícia v Kanade v piatok oznámila, že verejnosti po streľbe v meste Fredericton na juhovýchode krajiny, kde boli zabití štyria ľudia vrátane dvoch policajtov, už nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Policajný zásah sa skončil, ale motív zločinu dosiaľ nezverejnili, informovala tlačová agentúra AP.

Okolnosti tohto násilia zatiaľ neboli vysvetlené, ale Kanada maximálne spozornela, pretože v posledných mesiacoch zažila niekoľko prípadov masového násilia.

Ľudia vo Frederictone, hlavnom meste provincie New Brunswick, povedali, že počuli 20 výstrelov, ktoré nasledovali po konflikte. Situácia donútila políciu uzavrieť veľkú časť mesta pomocou zásahových vozidiel a obyvateľom nariadila zdržiavať sa vo vnútri svojich domov a firiem.

Policajti a záchranári zasahujú pri streľbe, ku ktorej došlo v meste Fredericton na juhovýchode Kanady v piatok 10. augusta 2018. Pri streľbe zahynuli štyria ľudia, z toho dvaja policajti. K streľbe došlo v bytovom komplexe.de o druhý podobný prípad v Kanade za necelé tri týždne. Pri streľbe v rušnej časti Toronta zahynuli 22. júla dve osoby a 13 ľudí utrpelo zranenia.
Foto: TASR/AP


Nakoniec po napätom čakaní úrady zverejnili počet obetí: medzi štyrmi zabitými sú dvaja policajti, čo je v Kanade zriedkavý prípad násilnej smrti policajných príslušníkov v službe. Ich mená neoznámili.

"Vraždy našich dvoch odvážnych policajtov nám zlomili srdcia," napísal na Twitteri starosta Frederictonu Mike O'Brien.

Premiér provincie New Brunswick, Brian Gallant, na Twitteri vyjadril sústrasť rodinám obetí.Miestne zdravotnícke úrady v provincii uviedli, že Regionálna nemocnica Dr. Everetta Chalmersa ošetruje množstvo ľudí.

Polícia informovala aj o tom, že po streľbe vzala jednu podozrivú osobu do väzby. Neskôr spresnila, že zadržaná osoba má vážne zranenia.

Polícia v piatok už ráno vyzvala miestnych obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domovov, pretože v tom čase incident stále prebiehal. K streľbe došlo v bytovom komplexe a policajti po nej prehľadávali tamojšie budovy.

Polícia tiež vyzvala ľudí, aby sa vyhýbali oblasti Brookside Drive medzi ulicami Main Road a Ring Road.

Nemenovaný novinár vo Frederictone, meste s 58.000 obyvateľmi, uviedol, že štyri výstrely zazneli o 08.20 h miestneho času (13.20 h SELČ).

Ľudia v meste uviedli, že ranný incident ich šokoval - práve smerovali do práce alebo odvádzali deti do jaslí či škôlok v blízkosti bytového komplexu, kde sa zločin odohral. Vážne či násilné činy sú v tomto meste zriedkavé, dodali obyvatelia.

Policajt so psom zasahuje pri streľbe, ku ktorej došlo v meste Fredericton na juhovýchode Kanady v piatok 10. augusta 2018. Pri streľbe zahynuli štyria ľudia, z toho dvaja policajti. K streľbe došlo v bytovom komplexe.de o druhý podobný prípad v Kanade za necelé tri týždne. Pri streľbe v rušnej časti Toronta zahynuli 22. júla dve osoby a 13 ľudí utrpelo zranenia.
Foto: TASR/AP

V celej provincii New Brunswick sa v roku 2016 stalo 11 vrážd.

Piatkový zločin je druhým podobným prípadom v Kanade za necelé tri týždne. Pri streľbe v rušnej časti Toronta zahynuli 22. júla dve osoby a 13 ľudí utrpelo zranenia. Útočníkom bol 29-ročný miestny obyvateľ Faisal Hussain, ktorý zahynul pri prestrelke s políciou. Hussain v minulosti navštevoval webové stránky spriaznené s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) a vyjadroval jej podporu.

V apríli narazil dodávkou muž, ktorý sa hlásil k internetovej komunite nenávidiacej ženy, do chodcov v rušnej časti Toronta. Zabil desať ľudí a zranil ďalších 14 osôb.

Úrady stále hľadajú stopy po sériovom vrahovi, ktorý je obvinený zo zabitia ôsmich mužov v Toronte počas posledných rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.