Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Zahraničie

Biely dom potvrdil, že Rusko vyvíja kozmickú protisatelitnú zbraň

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť pre komunikáciu John Kirby hovorí na tlačovom brífingu v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 15. februára 2024. Foto: TASR/AP

Americkí predstavitelia v súčasnosti analyzujú informácie, ktoré o tejto novej technológii získala americká tajná služba, a konzultovali túto záležitosť so spojencami a partnermi.

Washington 15. februára (TASR) - Biely dom vo štvrtok potvrdil, že Rusko vyvíja "znepokojujúcu" novú kozmickú protisatelitnú zbraň, ktorá však zatiaľ nie je funkčná a bezprostredne neohrozuje bezpečnosť na Zemi. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Americkí predstavitelia v súčasnosti analyzujú informácie, ktoré o tejto novej technológii získala americká tajná služba, a konzultovali túto záležitosť so spojencami a partnermi.

"Po prvé, nejde o aktívnu schopnosť, ktorá bola nasadená, a hoci je snaha Ruska o túto konkrétnu kapacitu znepokojujúca, bezprostredne neohrozuje nikoho bezpečnosť," povedal hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

"Nehovoríme o zbrani, ktorú možno použiť na útok na ľudí alebo na fyzickú deštrukciu tu na Zemi," dodal.

Na vážnu bezpečnostnú hrozbu z Ruska upozornil v stredu predseda spravodajského výboru Snemovne reprezentantov Michael Turner, ktorý vyzval administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby odtajnila získané informácie.

Kirby uviedol, že v čase, keď Turner "bohužiaľ" zverejnil svoje vyhlásenie, prebiehal proces preskúmania a odtajnenia informácií o ruskej spôsobilosti. "Veľmi starostlivo a uvážlivo sme zvažovali, čo sa rozhodneme odtajniť a zdieľať s verejnosťou," vysvetlil.

Moskva vo štvrtok obavy USA zľahčovala. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov označil tvrdenia o novej ruskej vojenskej spôsobilosti za trik, ktorého cieľom je prinútiť Kongres USA, aby schválil balík pomoci pre Ukrajinu.

Použitie zbraní hromadného ničenia vo vesmíre zakazuje Kozmická zmluva z roku 1967, ktorú podpísalo viac ako 130 krajín vrátane Ruska. Kirby nepotvrdil, či má Ruskom vyvíjaná protisatelitná zbraň jadrový potenciál, píše AFP.

I keď sa Washington snažil upokojiť Američanov, Kirby priznal, že ide o vážnu záležitosť, o ktorej chce Washington priamo rokovať s Moskvou.