< sekcia Atletika

Na snímke najlepší Slovák Marek Hladík v cieli polmaratónu počas 13. ročníka ČSOB Bratislava maratón. Bratislava, 8. apríla 2018. Foto: TASR - Michal Svítok

Veronika Zrastáková obhájila vlaňajšie prvenstvo, pričom si vytvorila osobný rekord.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Víťazmi bratislavského polmaratónu sa v nedeľu stali Keňan Benard Koech a domáca Veronika Zrastáková. Preteky boli súčasťou podujatia ČSOB Bratislava Marathon 2018.

Kenský vytrvalec dosiahol čas 1:07:37 h, za ním skončil maďarský reprezentant György Horváth (+2:51 min) a na tretej priečke sa umiestnil domáci pretekár Marek Hladík so stratou +3:59 minúty. "Bol to najťažší polmaratón, aký som bežal. Strašný vietor, v tých uliciach sa stále točil. Na osobák to dnes nebolo, to som vedel už dopredu, počítal som tak do tretieho miesta a som rád, že sa mi to podarilo," povedal Hladík.

Zrastáková obhájila vlaňajšie prvenstvo, pričom si vytvorila osobný rekord 1:21:11 h. Na druhej pozícii finišovala Maďarka Nóra Szabóová (+3:27 min) a tretia bola ďalšia Slovenka Barbara Chrenková (+3:34 min). "Tentokrát to bolo ťažšie, pretože som bola celý týždeň chorá, netrénovala som a preležala som ho. Takže som rada, že som vyhrala a zabehla som osobák. Bežalo sa ťažko, hlavne tam, kde sa točil vietor a posledné kilometre hore na moste, kde som bola už sama. Bol to môj piaty polmaratón a na konte mám tri víťazstvá, dve tu a jedno v Košiciach," povedala Zrastáková.

Víťazom štafetových pretekov sa stal tím Adidas Runners Bratislava Speed Squad, ktorého členom bol aj slovenský reprezentant v behu na 800 a 1500 metrov Jozef Repčík.ň

Víťazmi nedeľňajšieho ČSOB Bratislava Marathon 2018 sa stali Čech Jiří Čípa a Kristína Néč Lapinová. Na polovičnej trati triumfovali Keňan Benard Koech a slovenská pretekárka Veronika Zrastáková.

Čípa finišoval v čase 2:22:16 h s vyše deväťminútovým náskokom pred domácim bežcom Mariánom Zimmermannom, na treťom mieste skončil Poliak Piotr Stachyra. Smolu mal ďalší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, ktorý bol dlho jasne na čele, do polovice trate išiel spolu s víťazom polmaratónu Koechom, no približne po 30 kilometroch musel vzdať pre kŕče v bruchu. "Som spokojný chcel som bežať pod 2:23 h. Bol tu ešte Tibor, tak som si hovoril, že čas bude pre mňa dôležitejší, ale potom sa to vyvinulo inak. Mám rodinu a prácu a toto je pre mňa také hobby. Niekedy ťažšie, niekedy ľahšie, ale beriem to tak, že ma to baví a preto to robím," povedal v cieli víťaz.

"Od toho 40. km prišli prvé kŕče a bolo to dosť náročné. Trať v druhej polovici je celkom pestrá, sú tam zmeny, ide sa hore, dolu a je to dosť ťažké. Je to môj tretí maratón, predtým som bežal iba v Košiciach a tam je rýchlejšia trať, takže je ťažké to porovnávať," uviedol Zimmermann.

Ženskú kategóriu ovládla Néč Lapinová časom 2:58:41 h pred českou reprezentantkou Terezou Ďurdiakovou, ktorá stratila rovnú minútu a ďalšou Slovenkou Barborou Novákovou (+4:08 min). Víťazom štafetových pretekov sa stal domáci tím Behame.sk.

ČSOB Bratislava Marathon 2018 - výsledky:

polmaratón

muži: 1. Benard Koech (Keňa) 1:07:37 h, 2. György Horváth (Maď.) +2:51 min, 3. Marek HLADÍK (SR) +3:59, 4. Jiří Kalus (ČR) +4:30, 5. Michal OCHABA (SR) +5:41, 6. Zdenko ZALUBIL (SR) +7:21

ženy: 1. Veronika ZRASTÁKOVÁ (SR) 1:21:11 h, 2. Nóra Szabóová (Maď.) +3:27 min, 3. Barbara CHRENKOVÁ (SR) +3:34, 4. Linda BENIAČOVÁ (SR) +7:28, 5. Ivana LÍŠKOVÁ (SR) +8:02, 6. Martina ČÍBOVÁ (SR) +10:02

štafety: 1. Adidas Runners Bratislava Speed Squad (Šimon Wahlandt, Peter Wahlandt, Jozef Repčík, Leo Lendvorský) 1:10:20 h, 2. Chlapci zo Stropkova (Miroslav Čačík, Miroslav Peško, Matej Čačík, Ľuboslav Moza) +10:44 min, 3. Run for fun rakety (Jana Mozolaniova, Jana Skanderova, Natalia Hauserová, Zdeno Špičan) +18:44

maratón

muži: 1. Jiří Čípa (ČR) 2:22:16 h, Marián ZIMMERMANN (SR) +9:04 min, 3. Piotr Stachyra (Poľ.) +11:52, 4. Tomáš Mika (ČR) +12:57, 5. Miroslav ILAVSKÝ (SR) +14:00, 6. Jan Kalenda (ČR) +15:45

ženy: 1. Kristína NÉČ LAPINOVÁ (SR) 2:58:41 h, 2. Tereza Ďurdiaková (ČR) +1:00 min, 3. Barbora NOVÁKOVÁ (SR) +4:08, 4. Sylvia SEBASTIANOVÁ (SR) +5:55, 5. Magdalena Čípová (ČR) +8:53, 6. Lenka Kohnová (ČR) +15:15

štafety: 1. Behame.sk 2:34:03 h, 2. Adidas Runners Budapešť Speed Squad +5:21 min, 3. BŠK Banská Bystrica +15:42