UNESCO a veda

GUZIOVÁ: SR musí viac využívať potenciál biosférických rezervácií

TASR, 16. júna 2017 18:32

Zástupkyňa Slovenského výboru MAB Zuzana Guziová potvrdila, že sa rokovalo aj o našich biosférických rezerváciách – Východných Karpatoch, Tatrách a Slovenskom Krase.

Zuzana Guziová Foto: FOTO TASR - Branislav Račko
Bratislava/Paríž 16. júna(TASR)- Na poslednom rokovaní Medzinárodnej koordinačnej rady MAB v UNESCO boli na programe aj body týkajúce sa Svetovej siete biosférických rezervácií. Zástupkyňa Slovenského výboru MAB Zuzana Guziová v rozhovore pre TASR potvrdila, že sa rokovalo aj o tom, či a za akých podmienok môžu tri z našich štyroch biosférických rezervácii – Východné Karpaty, Tatry a Slovenský Kras – ostať súčasťou Svetovej siete biosférických rezervácii.

Čo znamená v rámci UNESCO stratégia vystúpenia? Ide skutočne o riziko vylúčenia biosférických rezervácií zo zoznamu UNESCO? Alebo skôr o povzbudenie k prijatiu opatrení na odstránenie problémov?

So stratégiou vylúčenia sa začalo v roku 2013. Ide o proces zvýšenia kvality Svetovej siete ako celku. Samozrejme, podmienkou zlepšenia celku je zlepšovanie fungovania jednotlivých biosférických rezervácií. Čiže ide jednoznačne o pozitívny proces. Biosférické rezervácie museli predložiť veľmi podrobné správy o stave, na základe týchto správ dostali odporúčania ako zlepšiť svoje fungovanie. Biosférické rezervácie sú zároveň povzbudzované k spolupráci, vymieňaniu si skúseností a informovania sa o opatreniach, ktoré prinášajú prínosy pre obyvateľstvo, ktoré v biosférických rezerváciách žije. Riziko vylúčenia však v určitej miere existuje, preto sa k týmto úlohám musíme stavať veľmi zodpovedne.

Na Slovensku máme štyri biosférické rezervácie, ktoré majú predpoklady pre rozvoj turizmu. Zatiaľ sa ho najviac darí rozvíjať na Poľane. Čo chýba k tomu, aby aj ostatné biosférické rezervácie boli rovnako úspešne a prínosné pre obyvateľov daných oblasti?


V prvom rade je potrebné začať s cielenou propagáciou biosférických rezervácií ako medzinárodne významných území. A to na domácej aj medzinárodnej úrovní. Ľudia musia vedieť, že také územia máme a čo tam môžu nájsť. Myslím si, že aj v prípade Tatier, kde ročne prichádza veľa turistov, len málo z nich vie, že v skutku sú v biosférickej rezervácii UNESCO. A keď to nevedia, nepovedia o tom svojej rodine, známym a širšiemu okoliu. Iná skupina aktivít by mala byť zameraná na to, aby sme ľuďom vedeli ponúkať doplnkové aktivity, ktoré ich budú motivovať, aby v území ostali čo najdlhšie. Ideálne sú také aktivity, ktoré im zábavnou formou zároveň prinesú nové poznatky o prírodných a kultúrnych hodnotách územia, miestnych tradíciách, jedlách, ako aj o lokálnych iniciatívach, ktoré podporujú udržateľný rozvoj v súlade s hlavným poslaním biosférických rezervácií.

Slovensko začalo májovou konferenciou v Bardejove s využívaním značky UNESCO pre rozvoj cestovného ruchu k prospechu rozvoja regiónov s lokalitami svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Kde vidíte priestor pre pomoc a podporu zo strany expertov UNESCO, aby sa tento projekt uplatnil aj v našich biosférických rezerváciách?

Hlavný význam expertov UNESCO vidím v inšpirovaní ľudí z našich regiónov pozitívnymi a fungujúcimi príkladmi, ktoré adaptujú tak, aby fungovali v našich podmienkach. Ľudia radi počúvajú príbehy a hlavne pozitívne skúsenosti môžu byť zdrojom inšpirácie k aktivitám, ktoré na lokálnej úrovni môžu priniesť viac pracovných príležitostí. A zároveň tak môžu vyššou mierou prispievať k rozvoju ekonomiky krajiny. Slovensko patrí v rámci EU stále medzi krajiny s nízkym podielom turizmu na tvorbe HDP. V praxi by som odporúčala nelimitovať využívanie značky UNESCO len na propagáciu lokalít svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Lokalitami UNESCO sú aj biosférické rezervácie a to je výhoda, ktorú je potrebné v praxi naplno využívať.

A akú podporu by ste považovali za nevyhnutnú zo strany štátnych orgánov SR?

Biosférické rezervácie je potrebné integrovať do rozvojových stratégií a programov a vytvoriť podmienky pre financovanie projektov v týchto územiach. Tiež je potrebné významnou mierou posilniť ich riadenie a možnosti. Na globálnej úrovni ich uznávajú ako medzinárodne významné územia, ale na našej národnej úrovni nie je zohľadnené, že z tohto postavenia vyplýva aj viac povinností a úloh, ktoré musia splniť, aby si mohli zachovať svoje prominentné postavenie, zabezpečujúce vysoký potenciál pre rozvoj regiónov. Je to ako v biznise. Na to, aby sme dosiahli zisk, musíme aj niečo investovať. A nemám pochybnosti, že v tomto prípade sa investícia oplatí. Rovnako je potrebné prijať opatrenia na podporu realizácie vedeckých projektov v biosférických rezerváciách. Generovanie vedeckých poznatkov pre podporu opatrení udržateľného rozvoja je v rámci programu MAB rovnako dôležité ako rozvojové aspekty programu.

Určite je veľa šikovných, mladých, kreatívnych a správnou mierou kritických ľudí, ktorí hľadajú svoje uplatnenie v oblasti využívania prírodných destinácii. Ako by ste ich mohli inšpirovať k investovaniu svojich kapacít v prospech rozvoja a správneho využívania tohto ekonomického potenciálu?

Začať by sme mohli napríklad zorganizovaním špeciálnych fór mládeže. A zapájať mládež do aktivít v biosférických rezerváciách vytváraním predpokladov pre stážové programy pre vysokoškolských študentov, či už domácich alebo zahraničných, alebo aj prostredníctvom dobrovoľníckych programov.Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

20. augusta 2017 17:03

Vedci objavili v Európe nový druh hada, v tíme bol aj Slovák
Užovka obojková je jedným z najpočetnejších a najčastejšie pozorovaných hadích druhov Európy.

sk
18. augusta 2017 15:34

Zomrela vedkyňa, ktorá skúmala Einsteinov mozog
Diamondová ako prvá zistila a dokázala, že mozog sa počas života môže meniť. Dôkazy o tom našla práve pri skúmaní vzoriek odobratých z Einsteinovho mozgu po jeho smrti.

sk
14. augusta 2017 11:22

Sonda Cassini sa dostala k atmosfére planéty Saturn
Družica začala prvý z piatich preletov v ultratesnej blízkosti tohto telesa, pričom sa dotýka vrchnej časti jeho atmosféry. Vedci očakávajú od manévru nové údaje o chemickom zložení planéty.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac