UNESCO a veda

NASA: Sonda Curiosity je na Marse už päť rokov

TASR, 7. augusta 2017 8:42

Svoju hlavnú úlohu už síce splnila, no červenú planétu skúma aj naďalej.

Robotické vozidlo Curiosity na úpätí hory Sharp na Marse. Foto: TASR/AP
Washington 7. augusta (TASR) – Uplynulo už päť rokov odvtedy, ako 5. augusta 2012 pristála na Marse sonda Curiosity. Svoju hlavnú úlohu už síce splnila, no červenú planétu skúma aj naďalej, pripomenul v uplynulých dňoch na svojej webstránke americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

"Misia splnila svoj hlavný cieľ za menej než rok. Zistila, že prostredie prastarého jazera ponúkalo podmienky potrebné na život – vodu, iné kľúčové chemické zložky a zdroj energie," uviedla NASA.

Curiosity je mobilné laboratórium, ktoré vedci vyslali na Mars v rámci misie Mars Science Laboratory (MSL). Jeho hlavným cieľom bolo zistiť, či na tejto planéte bol alebo mohol existovať život.

V roku 2013 narazila sonda Curiosity na Marse na pozostatky jazera, v ktorom bola v minulosti voda. Sonda na mieste objavila organické stopy staré miliardy rokov. Ich pôvod je doposiaľ predmetom skúmania, no naznačili, že na planéte mohol byť život.

"Má pred sebou ešte ďalšie ciele a bude pokračovať v skúmaní toho, ako sa toto obývateľné prostredie menilo," vysvetlila NASA ďalšie úlohy misie Curiosity.

Sonda meria tri metre, váži 900 kilogramov, má šesť kolies na ohybných ramenách, robotickú ruku pre odber vzoriek a množstvo prístrojov na skúmanie a analýzu prostredia Marsu. Poháňa ju slnečná energia získavaná solárnymi článkami.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:03

Vedci objavili v Európe nový druh hada, v tíme bol aj Slovák
Užovka obojková je jedným z najpočetnejších a najčastejšie pozorovaných hadích druhov Európy.

sk
18. augusta 2017 15:34

Zomrela vedkyňa, ktorá skúmala Einsteinov mozog
Diamondová ako prvá zistila a dokázala, že mozog sa počas života môže meniť. Dôkazy o tom našla práve pri skúmaní vzoriek odobratých z Einsteinovho mozgu po jeho smrti.

sk
14. augusta 2017 11:22

Sonda Cassini sa dostala k atmosfére planéty Saturn
Družica začala prvý z piatich preletov v ultratesnej blízkosti tohto telesa, pričom sa dotýka vrchnej časti jeho atmosféry. Vedci očakávajú od manévru nové údaje o chemickom zložení planéty.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac