< sekcia Tipsport Liga

TIPSPORT LIGA: Skvelý obrat Liptákov, Poprad uchmatol bod lídrovi

Na snímke vpravo Peter Sojčík (Trenčín) prekonáva v predĺžení brankára Alexeia Ivanova (Poprad) v zápase 11. kola Tipsport ligy v hokeji HK Dukla Trenčín - HK Poprad v Trenčíne 13. októbra 2017. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Hokejová Tipsport liga pokračovala v piatok zápasmi 11. kola.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Hokejisti Dukly Trenčín zostávajú aj po jedenástom kole na čele Tipsport Ligy a ako jediní zatiaľ nepoznajú, ako chutí prehra. V piatkom stretnutí proti HK Poprad boli blízko k víťazstvu obe mužstvá, v závere predĺženia napokon rozhodol o triumfe Dukly v pomere 3:2 Peter Sojčík.

Skvelým obratom sa prezentoval Liptovský Mikuláš, ktorý prehrával po prvej tretine s Košicami 0:2, ale piatimi gólmi v rade za sebou dokázal triumfovať nad "oceliarmi" 5:3. Po niekoľkých zmenách v kádri zabrala aj Nitra, zo Zvolena si vezie tesné víťazstvo 4:3 po samostatných nájazdoch.

HK Dukla Trenčín – HK Poprad 3:2 pp

Šláger kola priniesol v úvodnej tretine svižný hokej. Podtatrancom patril úvod. Pri vylúčení Dlouhého Fabiánov pokus mieril k žŕdke, no Valent zachránil chráničom domácich pred istým gólom. Hra sa prelievala od jednej brány k druhej, no vyložené šance pribúdali iba sporadicky. V 12. min Vargovu prihrávku nedokázal do siete usmerniť Ölvecký v presilovej hre o dvoch hráčov. Ideálnu príležitosť na otvorenie skóre premrhali Popradčania, keď nedokázali využiť jedenapolminútovú presilovú hru o dvoch hráčov. V závere úvodnej dvadsaťminútovky Frühaufovu strelu stihol Ivanov vytesniť mimo betónov.

Aj po prestávke pokračoval obojstranne kvalitný hokej. Zaváhanie hosťujúcej obrany mohol v 22. min využiť Mikula. Jeho tvrdá strela z medzikružia našla pripraveného Ivanova. Na opačnej strane sa do brejku rútil Mlynarovič. Od modrej čiary šiel sám na Valenta, avšak na gólmana vojakov nevyzrel. Čakanie na gól ukončil v 28. min Radek Dlouhý, keď povedľa vyrážačky Ivanova poslal Duklu do vedenia. Popradčania následne pridali na obrátkach. Dobré šance McDowella aj Königa neviedli k úspechu. Následné dve presilovky priniesli šancu pre Mlynaroviča, no ten príliš zdvihol puk. "Kamzíci" následne nevyužili dvadsaťtrisekundovú presilovku o dvoch hráčov, keď v domácom drese opäť čaroval Valent.

V záverečnej tretine sa Dukla snažila udržať jednogólové vedenie. V 49. min vystrelil Frühauf puk a hostia využili presilovú hru expresne rýchlo. Nahodenie Davidova od mantinelu úspešne tečoval Majdan. Už o deväť sekúnd Podtatranci viedli. Svitanova strela si našla priestor na to, aby sa dostala do bránky. V záverečnom tlaku sa Dukle podarilo vyrovnať. Po krídelnej akcii vyrovnal Varga, ktorý ideálne trafil pravý horný roh Ivanovovej brány. Dve sekundy pred naplnením šesťdesiatej minúty mal rozhodnutie na hokejke Abdul. Jeho pohotovú strelu z ideálnej pozície skryl Valent vo výstroji.

V opatrnom predĺžení napokon priniesla rozhodnutie až posledná minúta. Samostatný nájazd strelou povedľa brankára rozhodol Sojčík. Trenčín si udržal nezdolanosť už dvanásť zápasov.

HK Dukla Trenčín – HK Poprad 3:2 pp (0:0, 1:0, 1:2 – 1:0)
Góly: 28. Dlouhý, 59. T. Varga (Cebák, Frühauf), 65. Sojčík (Mikula) - 49. Majdan (Davydov, Fabian), 50. Svitana (Abdul). Rozhodovali: Baluška, D. Konc – Výleta, Šefčík, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3259 divákov

Zostavy:
Trenčín: Valent – Starosta, Romančík, Cebák, Frühauf, Holenda, Bohunický, Themár – Bezúch, Ölvecký, Radivojevič – T. Varga, Bulík, Sojčík – Gašparovič, R. Dlouhý, O.M ikula – D.Hudec, J. Pardavý ml., J. Švec – Jakubec

Poprad: Ivanov – Davydov, Fabian, P. König, D. Brejčák, Jáchym, McDowell, Dinda, Zadražil – Majdan, Heizer, Ježek – Svitana, Mlynarovič, Abdul – Matúš Paločko, Matej Paločko, Bogoslovskij – D. Bondra, Lichanec, Martančík

Povedal po zápase
Peter Oremus, tréner Trenčína:
„Opäť sme predviedli výborný a kolektívny výkon, ktorý nám priniesol zaslúžené víťazstvo. Chlapci odvádzajú svoju prácu naplno, a tak ako majú, s čím sme znova potešili našich skvelých divákov. Pre toto robíme hokej. Zápas mal vynikajúcu úroveň.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Bol to veľmi dobrý zápas, ktorý sa musel divákom páčiť. Musím vysloviť pochvalu mojim hráčom, ktorí urobili všetko tak, ako mali. Napriek tomu sme sa nevyhli systémovej chybe, ktorou sme prišli o vedenie. V predĺžení prišla ďalšia chyba, ktorá rozhodla o výsledku. Vzhľadom na to, že ešte v stredu sme takmer nevedeli zložiť dve päťky pre choroby hráčov, musím dať klobúk dole pred ich charakterom, ktorý v tomto zápase ukázali. Páčila sa mi veľmi dobrá atmosféra a prial by som si podobnú divácku kulisu aj v Poprade, nakoľko v súčasnosti hráme pekný hokej.“

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC Košice 5:3

Liptákov mohol už po pár sekundách poslať do vedenia po chybe hosťujúcej obrany útočník Laco, ale pred Habalom nenamieril presne. V 14. minúte pohrozili aj Košičania. Jenčík našiel pred bránou Suju, no ten svojou strelou neprekonal Košarišťana. V závere prvého dejstva sa hosťom predsa podarilo dostať do vedenia. Mikulášsky brankár síce prvú strelu Koyša zlikvidoval, no na následnú dorážku Pacana už nemal nárok.

"Oceliarom“ vyšiel úvod druhého dejstva. Odrazený puk sa dostal na hokejku Baču, ktorý z prvej prekonal Košarišťana. V 26. minúte ešte síce Uram neprekonal Habala, no už o dve minúty skúsený mikulášsky útočník znížil na 1:2. Gól Liptákov naštartoval a v priebehu jednej minúty dokázali zápas otočiť na 3:2 zásluhou Langhammera a Devečku. V 38. minúte Paukovček našiel pred košickou bránou Števuliaka, ten sa však nepresadil.

V tretej tretine domáci priam zaskočili svojho súpera. Najskôr sa v 42. minúte po druhýkrát v zápase presadil Uram, o pár sekúnd neskôr zvýšil po individuálnom prieniku už na 5:2 Laco, ktorý zároveň vyhnal Habala z brány. Košičania následne stavili všetko na ofenzívu, na margo čoho sa im podarilo skorigovať výsledok. V 52. minúte Jenčík tvrdou strelou prepálil Košarišťana. V závere stretnutia sa už nič vážne nestalo, Liptáci si tak pripísali druhé víťazstvo na domácom ľade v tejto sezóne.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC Košice 5:3 (0:2, 3:0, 2:1)
Góly: 29. Uram (M. Sukeľ, Košarišťan), 29. Langhammer (Kriška, Suchý), 30. Devečka (Uram, Nádašdi), 42. Uram (Kriška, M. Sukeľ), 43. Laco – 19. Pacan (Koyš, Martin Bača), 22. Martin Bača (Kessel, Koyš), 52. Jenčík (Suja, Boltun). Rozhodovali: Lokšík, Müllner - M. Orolin, Stanzel, vylúčení: 4:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 850 divákov

Zostavy:
Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Suchý, Kuráli, Matej Bača, Nádašdi, Pacalaj, Tabaček, Moravčík, Devečka – Števuliak, Paukovček, Rapáč – Uram, M. Sukeľ, Kriška – Piatka, Langhammer, Spilar – Laco, Lištiak, J. Sukeľ

Košice: Habal – Pulli, Čížek, Kessel, Martin Bača, Šedivý, Dudáš, Matejka, Koch – Kafka, Hovorka, Hričina – Koyš, Pacan, Nagy – Boltun, Suja, Jenčík – Klíma, Vrábeľ, Šoltés

Povedali po zápase
Pavol Paukovček, tréner Liptovského Mikuláša
: „Podali sme jeden fantastický a bojovný výkon. Počas celého zápasu sme sa snažili hrať náš hokej, čo sa nám nakoniec vyplatilo. Zlomový úsek bola nevyužitá presilovka Košíc o dvoch hráčov a naše tri góly v rýchlom slede.“

Milan Jančuška, tréner Košíc: „Som nahnevaný. Za stavu 2:0 v našej presilovke o dvoch hráčov sme mali dať druhý gól a zápas rozhodnúť, ale stal sa opak.“

HKM Zvolen - HK Nitra 3:4 pp a sn

V súboji dvoch tabuľkových susedov narazili na seba mužstvá s rozdielnou štatistikou predchádzajúcich kôl. Kým Zvolenčanov povzbudili tri víťazstvá, Nitrania nepoznali takýto pocit v štyroch prehratých zápasoch. V prvej tretine sa síce viackrát hráči strelecky snažili na oboch stranách, no pukom chýbala razancia a občas lietali všade inde, len nie na bránku. V 12. min skúšal šťastie na dvakrát Matis, o minútu neskôr Ďaloga v úsilí zakončiť nájazd vletel až do nitrianskej siete. Aj presilovku si hostia s novou posilou v bránke Marekom Lacom zahrali tak, že všetky pokusy zlikvidoval poľahky Climie, no bližšie ku gólu mal v nej po prečíslení domáci Obdržálek so strelou vedľa. Bezgólový stav trval do 24. min, keď Paulovič našiel pred bránkou úplne voľného Krištofa. V druhej tretine sa roztrhlo gólové vrece aj vďaka málo vídanému kiksu Laca v nitrianskej bránke. V hĺbke obrannej tretiny sa v oslabení dostal k puku Hraško a jeho ďalekonosný oslobodzovací forhend pustil Laco medzi betónmi. Našťastie dlho sa nemusel po tejto nepríjemnej kuriozite trápiť, pretože jeho spoluphráči do prestávky pridali ešte dva góly.

O necelé dve minúty Cope z uhla prekvapil Climieho a v 40. min, 22 sekúnd pred prestávkou, pohotovo pridal Mikúš tretí nitriansky gól. Navyše v 36. min trafil Rzavský žŕdku a len umocnil fakt, že stredná časť hry bola v znamení nitrianskej efektívnosti v zakončení. Domácim chýbal zranený útočník Michal Chovan, góly nemal kto strieľať a keby sa na stave nepodpísala hrúbka Laca, situácia by bola pre Zvolenčanov hrozivá. V tretej tretine to spočiatku na nápor domácich nevyzeralo a mali čo robiť, aby z obrannej tretiny vôbec vykorčuľovali. Až postupne sa prejavilo úsilie čo najskôr streliť kontaktný gól, pozoruhodné bolo obkorčuľovanie Šišovského celého útočného pásma s následnou šancou v 45. min, potom Ďaloga v 49. min zblízka netrafil bránku, Laca neprekonal v 51. min ani Coffman.

Dvojgólový náskok si Nitrania udržali aj v dvojminútovom oslabení o dvoch hráčov od 52. min, v ktorom vynikol okrem celej obrany hlavne brankár Laco. Až Obdržálek po prieniku stihol vystreliť a prekonať Laca tri minúty pred koncom 3. tretiny. O 19 sekúnd neskôr v 58. min vyrovnal Drgoň strelou spomedzi kruhov, pod Pustým hradom sa predlžovalo, až sa napokon rozhodovalo v samostatných nájazdoch, s rozhodujúcim gólom Pauloviča.

HKM Zvolen - HK Nitra 3:4 pp a sn (0:0, 1:3, 2:0, - 0:0, 0:1)
Góly: 34. Hraško (Coffman), 57. Obdržálek (Jurík, Hraško), 58. Drgoň (Coffman) - 24. Krištof (Paulovič, Cope), 35. Cope (Paulovič, Mezei), 40. Mikúš (Kutálek, Luciani), rozh. sam. nájazd Paulovič. Rozhodovali: Kalina, Snášel - Gajan, Smrek, vylúčení 5:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 1518 divákov

Zostavy
HKM Zvolen: Climie - Andersons, Hraško, Drgoň, Ross, Ťavoda, Wharton, Bokroš - Šišovský, Jurík, Obdržálek - Matis, Steen, Coffman - Török, Immonen, Ďaloga - T. Ondris, Fekiač, Dubeň - Jakubík

HK Nitra: Laco - Mezei, Kováčik, Milam, Ordzovenský, Mir. Pupák, Versteeg, Mich. Pupák, Korím - Paulovič, Krištof, Cope - Mikúš, Blackwater, Luciani - H. Ručkay, Kutálek, J. Ručkay - Štumpf, Šille, Rzavský

Peter Mikula, tréner Zvolena:
"Dve tretiny bola Nitra lepšia, agresívnejšia, bola dobrá na puku, išla jej rozohrávka. My sme s tým mali problémy, vyvrcholili aj v presilovke piatich na troch. Potom sa k nám priklonilo šťastie, z tlaku sme vyrovnali, preto ďakujem hráčom za to, že neskladali zbrane. Samostatné nájazdy sme 'spackali'."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "My v našej situácii sme po zlých výsledkoch chceli spraviť maximum. Podali sme slušný, zodpovedný výkon, istota šla aj z brankára Mareka Laca, čo potrebujeme, aby sme našli svoju tvár. Škoda záveru, individuálnych chýb, z ktorých pramenilo predĺženie, myslím si, že sme si zaslúžili bodovať za tri body. Také kuriózne góly, aký pustil Marek Laco, padajú, no ešte raz opakujem, podal veľmi dobrý výkon, a to bol chorý, len včera prišiel na prvý tréning. Smaozrejme, vždy keď padne takýto gól, tak brankári sú viac na očiach. Keď padol, povedal som si, že dostaneš gól aj z nemožného, no našťastie sme sa z toho otriasli, škoda len toho záveru."

HC Nové Zámky - HC 07 Orin Detva 3:1

Domáci sa v prípade výhry mohli dostať do prvej osmičky a s týmto imperatívom aj do zápasu nastúpili. V prvej veľkej príležitosti sa ocitol domáci Dubinin, ktorému puk naservíroval Prapavessis, no ruský hráč nedokázal prekonať Kanaďana v bráne hostí. Domáci fanúšikovia sa však dočkali už o niekoľko okamihov, keď sa v presilovke presadil z ľavej strany Šimun. Novozámčania sa dostali v prvej tretine aj do dvojgólového vedenia – poslať ich doň mohol už Dubinin, no zoči voči brankárovi neuspel. O pár sekúnd neskôr však nahodil na Laroseho puk Salija a ten skončil v hornom rohu detvianskeho brankára. V následnej presilovke hostí mohol upraviť skóre Gašpar, no Kováč bol pri presune v bránkovisku rýchlejší. Neuspel ani Ščurko a na druhej strane si nenašiel cestu do brány ani Vargov teč.

V druhej tretine sa Detvanom podarilo znížiť v 25. minúte, keď sa z bezprostrednej blízkosti presadil pohotovo Halás. V polovici stretnutia hrali hostia presilovú hru, v nej sa zmocnil puku v útočnom pásme Šimun, no tiesnený neskóroval, vybojoval však rovnovážny stav síl na ľade. V nasledujúcich minútach sa hral bojovný, no menej pohľadný hokej. Do dobrej streleckej pozície sa dostal Hruška, jeho švih z ľavého kruhu minul Laroseho bránu. Necelé tri minúty pred koncom druhej tretiny odskočili domáci opäť na rozdiel dvoch gólov. Z otočky spomedzi kruhov sa po ostreľovaní detvianskeho brankára pohotovo presadil Fábry.

V 48. minúte dostali domáci možnosť presilovej hry, no nepodarilo sa im ju zužitkovať na strelenie štvrtého gólu. Najbližšie bola k nemu Špirkova formácia, no Larose si svoje miesto postrážil. V závere oslabenia unikol hosťujúci Macejko, v zakončení zvolil strelu namiesto prihrávky a Kováč si ho pokryl. Na druhej strane domáci nevyužili situáciu, keď sa rútili štyria na súperovho gólmana – Špirko poslal puk spomedzi kruhov z prvej iba do spojnice brány. V nasledujúcich minútach mal blízko k zníženiu Murček, ale na Kováča nevyzrel. A keď v ideálnej pozícii minul aj Macejko a Nové Zámky nevyužili ďalšiu presilovku, Detva si pripísala na juhu Slovenska prehru o dva góly.

HC Nové Zámky - HC 07 Orin Detva 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Góly: 7. Šimun (Surovka, Hruška), 12. Salija, 38. Fábry (Prapavessis, Špirko) – 25. Halás (Videlka). Rozhodovali: Goga, Jonák, Kacej, Synek, Čavojský, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1242 divákov

Zostavy:
Nové Zámky: Kováč – M. Jass, Plášil, Prapavessis, Salija, Kovačevič, Hruška, Hain – K. Jass, Dubinin, Raenko - Zbořil, Špirko, Cetkovský – Varga, Šimun, Surovka – Lantoši, Klenko, Fábry

Detva: Larose - Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Macejko, Šimon, Sládok, F. Fekiač, D. Jendrol – Videlka, Ščurko, Halas – Milý, Gašpar, Žilka – Babinets, Matej Chovan, Murček – Ondris, Srnka, Surový

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov:
"Súhlasím s tým, že sme mali dobrý nástup do stretnutia. Prvú tretinu sme odohrali dobre, dostali sme sa do dvojgólového vedenia. Druhá tretina bola absolútne katastrofálna, nástup do tretiny bol zase taký, ako býva našim zvykom. Gól si dáme takmer sami, pretože chceme robiť veľké veci a príliš tvoriť hru. V druhej tretine sme mali veľké problémy, zaplať pán Boh, že sa nám to podarilo ustáť len s jedným inkasovaným gólom. Naopak, tretiu tretinu sme podľa mňa hrali dobre, súpera sme do žiadnych veľkých šancí nepustili a povedal by som, že sme výsledok kontrolovali. Mohli sme ešte pridať nejaké góly, je škoda, že sme ich nedali, bolo by to veselšie. Takto to boli nervy až do konca. Pre divákov to bol dobrý zápas, s úspešným koncom pre nás. My si to vážime, ale je potrebné, aby sme už na piatkové víťazstvo nadviazali niekde vonku."

Dušan Kapusta, tréner Detvy: "Je to ťažké hodnotiť, lebo zápas sme si prehrali v prvej tretine. Vedeli sme, že Zámky sú doma silné, pripravovali sme sa na to. Zámky doma viedli aj nad Nitrou 6:1 a vtedy tiež rozhodla o výsledku prvá časť stretnutia. Dnes sme spravili dve, nie fatálne chyby, ale veľké hrúbky, čo robia naši hráči a z toho dostávame góly. Keď som si teraz pozrel štatistiku striel, tak tá nepriamo svedčí o tom, že to bol vyrovnaný zápas, ale keďže sa prvá tretina skončila 0:2, tak je to už ťažko hodnotiť. Vypadli nám traja hráči Bartek, Robinson a Lukáš Novák, vďaka ktorým sme mali byť silnejší. Takéto zápasy sú presne o takýchto rozdielových hráčoch. Tímy, proti ktorým hráme, takých hráčov majú a u nás je potom už len o tom boji a možno o náhode. Chcem pogratulovať Zámkom k víťazstvu a aj k peknému športovému zážitku."