< sekcia Tenis

Davis cup: Argentínčania získali prvýkrát šalátová misu

Federico Delbonis. Foto: TASR/AP

O historickom úspechu Juhoameričanov rozhodol v záverečnej dvojhre Federico Delbonis.

Záhreb 27. novembra (TASR) - Argentínski tenisti sa stali prvýkrát víťazmi Davisovho pohára, keď v dramatickom finále zdolali na harde arény v Záhrebe domáce Chorvátsko 3:2. O historickom úspechu Juhoameričanov rozhodol v záverečnej dvojhre Federico Delbonis, ktorý si v dueli tímových dvojok poradil s 37-ročným veteránom Ivom Karlovičom hladko 6:3, 6:4, 6:2.

V úvodnom nedeľňajšom singli sa husársky kúsok podaril Juanovi del Potrovi. S Marinom Čiličom prehrával 0:2 na sety, no napokon otočil nepriaznivý vývoj a triumfoval po takmer päťhodinovej päťsetovej dráme 6:7 (4), 2:6, 7:5, 6:4, 6:3. Argentína premenila v zisk vytúženej "šalátovej misy" až piaty finálový pokus, v rokoch 1981, 2006, 2008 a 2011 ťahala za kratší koniec. Chorváti zdvihli nad hlavu cennú trofej v decembri 2005 po triumfe 3:2 nad Slovenskom v bratislavskom NTC.

Čilič mal proti del Potrovi raketový nástup a po rýchlom brejku si vybudoval náskok 4:1. Argentínčan síce v ďalších minútach vyrovnal na 4:4 a vynútil si tajbrejk, no v skrátenej hre dominoval Čilič, ktorý odskočil súperovi na 5:0. V druhom dejstva dokázal del Potro držať s Čiličom krok iba do stavu 2:2. Ďalšie štyri gemy sa stali korisťou Chorváta, ktorý ťažil z kvalitného podania. Del Potro však nezložil zbrane a presadil sa v koncovke tretieho i štvrtého setu. Na začiatku rozhodujúceho dejstva Čilič zobral súperovi podanie, no Del Potro bleskovo kontroval rebrejkom, od stavu 3:3 získal tri gemy v rade a postaral sa o vyrovnávajúci bod.

"Je to jedno z najcennejších víťazstiev v mojej kariére. Aj za stavu 0:2 na sety som si zachoval chladnú hlavu a veril som, že som to ešte schopný otočiť. čo sa mi aj podarilo," povedal del Potro pre akreditované médiá. Čilič vyhral v piatok nad Delbonisom a prispel aj k bodu vo štvorhre po boku deblového špecialistu Ivana Dodiga. Rozhodujúci tretí bod však nezískal. "Je veľmi ťažké vyrovnať sa s takouto prehrou, cítim obrovské sklamanie," uviedol šampión US Open z roku 2014, ktorý nad del Portrom nevyhral od roku 2011.

Delbonis v zápase proti Karlovičovi výborne returnoval a Chorvátove nepripravené útoky na sieti nekompromisne trestal úspešnými obhodeniami. V prvom i druhom sete raz prelomil podanie delovo servujúceho Karloviča. Tretie dejstvo bolo už jasne v réžii Delbonisa, ktorý za stavu 5:2 za obrovského aplauzu argentínskych fanúšikov premenil v poradí druhý mečbal.