Slovenské basketbalistky prehrali v Litve 64:78

O úvodné dva body sa postarala slovenská pivotka Jurčenková.

Kaunas 20. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky prehrali v Kaunase v druhom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2013 vo Francúzsku s domácim výberom Litvy o 14 bodov 64:78. Zverenky Ivana Vojtka nastúpia v sobotu 23. júna v košickej Infiniti aréne na tretí kvalifikačný duel proti Holandsku (19.00).

Z každej z piatich päťčlenných skupín postúpia na európsky šampionát po dve najúspešnejšie reprezentácie.

O úvodné dva body sa postarala slovenská pivotka Jurčenková. Litovčanky však vyrovnali na 4:4 a po prvý raz ich poslala do vedenia Nacickaiteová, ktorá presne namierila spoza trojkového oblúka - 7:4. Hosťujúce hráčky pridali, dobre bránili a dokázali pod košom súperiek doskakovať lopty. Vďaka štyrom bodom Jurčenkovej a dvom Kupčíkovej viedli o tri body 10:7. V 7. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 8:14. Domáce hráčky však zrovnali stav stretnutia vďaka Linkevicieneovej, ktorá zaznamenala šesť bodov z trestných hodov (14:14). Slovenky napokon viedli po úvodných desiatich minútach o jeden bod 18:17.

V ďalšom priebehu dominovali obrany obidvoch tímov a o ďalšie dva body sa postarala na konci 12. minúty hosťujúca Černáková - 17:20. Na konci 13. minúty po presnom zásahu Paugaiteovej viedol po druhý raz v zápase domáci výber 21:20 a vzápätí po dvoch bodoch Solopovovej i 23:22. Slovenky kontrovali dvoma košmi Jalčovej a Kubátovej, ale vzápätí Solopovová po trojke zrovnala na 26:26. V 18. minúte vďaka Kupčíkovej piatim bodom viedlo Slovensko 33:28. Do polčasu Litva otočila skóre vo svoj prospech (34:33), ale 20 sekúnd pred koncom druhej desaťminútovky pridala ďalšie dva body Slovenska Vyňuchalová - 34:35.

Slovenky si v 25. minúte vypracovali štvorbodové vedenie (45:41), ale Solopovová svojou treťou trojkou v stretnutí korigovala na rozdiel jedného bodu a Paugaiteová naklonila misky váh na stranu Litvy - 46:45. Po tridsiatich minútach boli spokojnejšie domáce hráčky, keď za nerozhodného stavu (51:51) presne namierila spoza trojkového oblúka Nacickaiteová - 54:51. Na začiatku záverečnej desaťminútovky sa strelecky presadili iba domáce hráčke a v 33. minúte viedli o sedem bodov 58:51. Až potom sa dokázali presadiť i zverenky Ivana Vojtka, ktoré o minútu neskôr znížili manko na rozdiel štyroch bodov (55:59). S pribúdajúcimi minútami sa presadzovali domáce hráčky, ktoré v 37. minúte vyhrávali už o desať bodov 69:59. Slovenky už nedokázali odpovedať a s Kaunasu odišli s vysokou prehrou 64:78.

Ivan Benninghaus, manažér slovenskej reprezentácie: "Do troch štvrtín zápasu to bolo dobré i keď sme v prvom polčase mohli ísť do väčšieho vedenia ako o bod. Mali sme totiž dobré príležitosti a dobré momenty v obrane. Bohužiaľ, nepremenili sme veľmi veľa vyložených pozícií. Posledných päť, šesť minút boli absolútne nepredstaviteľné, neprofesionálne. Jednoducho urobili sme fatálne chyby v obrane, ktoré súper nekompromisne trestal. Narozdiel od nás im padali i trojkové pokusy, my sme nedali ani jeden, čiže to je ten hlavný rozdiel."

C-skupina:
Litva - SLOVENSKO 78:64 (34:35)
Štvrtiny: 17:18, 17:17, 20:16, 24:13. Najviac bodov Litvy: Linkevicieneová 21, Solopovová 19, Petronyteová 17 - zostava a body SR: Kupčíková 11, Kubatová 9, Lawlessová 9, Jurčenková 6, Jalčová 4 (Vyňuchalová 13, Černáková 8, Tetemondová a Minčíková po 2, Kmeťová 0, Sujová 0, Lukačovičová 0), TH: 29/25-20/16, fauly: 19:27, trojky 7:0, 5 faulov: Visgaudaiteová - Kupčíková.

Druhý zápas: Slovinsko - Holandsko 68:52