Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf

NHL: Tatar strelil víťazný gól Montrealu proti Vegas

Na archívnej snímke sa Tomáš Tatar a jeho spoluhráč Brendan Gallagher radujú z gólu. Foto: TASR/AP

Boston s Jaroslavom Halákom a Zdenom Chárom zdolal Toronto v zostave s Martinom Marinčinom 5:1. Halák kryl 40 striel, Chára si pripísal na konto dva plusové body.

New York 11. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar rozhodol v noci na nedeľu v zámorskej NHL o víťazstve Montrealu nad Vegas 5:4. Víťazný gól proti bývalému klubu strelil v 53. minúte, jeho bekhendovú prihrávku tečoval do vlastnej brány Shea Theodore. Boston s Jaroslavom Halákom a Zdenom Chárom zdolal Toronto v zostave s Martinom Marinčinom 5:1.

Tatar má výbornú formu, v uplynulých troch dueloch strelil štyri góly. Celkovo má na konte sedem presných zásahov a 15 bodov v 17 zápasoch. "Chcel som nahrať Philovi (pozn.: Danaultovi), videl som ho na ľavej strane. Puk sa však dobre odrazil a mal som šťastie, že skončil v bránke. Je to veľké víťazstvo. Mal som obrovskú radosť, to je jasné, pretože som bol extrémne motivovaný, aby som zdolal svojich bývalých spoluhráčov," povedal pre zámorské médiá slovenský útočník, ktorý prišiel do Montrealu v rámci výmeny za Maxa Paciorettyho. Ten odohral v drese Canadiens desať sezón, v troch bol kapitánom tímu a pri jeho prvom návrate do Bell Centra mu jeho bývalý klub pripravil predzápasovú videospomienku. Fanúšikovia mu pri tom tlieskali v stoji. "Veľmi som chcel vyhrať. Vážim si ako ma fanúšikovia prijali, bolo to krásne," povedal Pacioretty, ktorý bol mimoriadne aktívny, ale ani jedna z jeho deviatich striel sa neujala a do kanadského bodovania sa nezapísal. Tatar bol na ľade 16 minút a 40 sekúnd a pripísal si tri strelecké pokusy. "Toto víťazstvo sme veľmi potrebovali. Nezačali sme dobre, keď sme po prvej tretine prehrávali o dva góly, ale v šatni sme si povedali, že musíme pridať a začali sme hrať svoju hru. Posledných 30 minút sme hrali dobre," dodal Tatar.

Víťazstvo Bostonu 5:1 nad Torontom zariadili Jaroslav Halák a prvá formácia Bruins. Slovenský brankár kryl 40 striel Maple Leafs, z toho polovicu v prvej tretine a elitný útok "medveďov" strelil štyri góly. Hetrikom sa blysol český útočník David Pastrňák, ktorý pridal aj asistenciu, gól a dve asistencie zaznamenal Patrice Bergeron a dve gólové nahrávky si pripísal Brad Marchand. "Proti Torontu hrám veľmi rád, bola to zábava," povedal po treťom hetriku v kariére 22-ročný Pastrňák, ktorému sa proti "javorovým listom" tradične darí. S kanadským tímom má bilanciu 1,42 bodu na zápas. Kapitán Bostonu Zdeno Chára strávil na ľade viac ako 21 minút a pripísal si na konto dva plusové body. "Na začiatku mal súper veľkú streleckú prevahu, ale postupne sme hru vyrovnali a premieňali sme šance," povedal Chára pre espn.com. Pre Maple Leafs to bola prvá tohtosezónna prehra na klziskách súperov. Halákovi robil dvojku český brankár Daniel Vladař, pretože Tuuka Raska dostal od klubu voľno z osobných dôvodov. V drese Toronta odohral 15 minút a 8 sekúnd obranca Martin Marinčin, ktorý zaznamenal jeden bodyček a jeho vylúčenie potrestal gólom na 3:0 Pastrňák.

Ottawa s Christiánom Jarošom zvíťazila na ľade Tampy Bay 6:4, hoci po druhej tretine prehrávala 2:4. Slovenský obranca strávil na ľade vyše 13 minút, zblokoval tri strely a zaznamenal jeden bodyček. Senators odohrali 1000. zápas na ľade súperov v klubovej histórii. Pittsburgh zvíťazil nad Arizonou v zostave bez Richarda Pánika 4:0. Hrdinom Penguins bol brankár Casey DeSmith, ktorý zneškodnil všetkých 39 striel a zaslúžil sa o zastavenie päťzápasovej série svojho tímu. Zaznamenal druhý shutout v sezóne a tretí v kariére v sedemnástom štarte. "Bol to tímová shutout, tímové víťazstvo. Veľmi sme to potrebovali," povedal DeSmith pre nhl.com. Pánik sa nezmestil do zostavy Coyotes, na jeho mieste dostal šancu Josh Archibald. Los Angeles Kings v bráne bez Petra Budaja prehrali s Calgary Flames 0:1. Prvé čisté konto v NHL zaznamenal český brankár David Rittich, ktorý zlikvidoval 21 striel trápiacich sa "kráľov." Jediný gól duelu strelil obranca Travis Hamonic. Hokejisti Philadelphie zdolali v sobotnom domácom zápase Chicago 4:0. Dva góly strelil Sean Couturier, ktorý pridal aj asistenciu, brankár Flyers Brian Elliott si vďaka 33 zákrokom pripísal prvé čisté konto v sezóne. Blackhawks utrpeli siedmu prehru za sebou.

O víťazstve Nashville 5:4 v Dallase rozhodol v predĺžení Mattias Ekholm. Predators sú tak posledným tímom, ktorý v tejto sezóne neprehral vonku. Osemzápasová víťazná séria na ľade súperov na začiatku sezóny je treťou najdlhšou v histórii NHL. Buffalo Sabres vyhralo v sezóne 2006-07 prvých desať duelov vonku a hráči New Jersey Devils uspeli v ročníku 2009-10 v úvodných deviatich zápasoch. Florida zdolala NY Islanders 4:2 a natiahla víťaznú sériu na tri zápasy. Druhý gól Panthers strelil Mike Hoffman a bodoval tak aj v jedenástom zápase za sebou, čím vyrovnal klubový zápis Pavla Bureho. Bývalý hviezdny ruský útočník to dokázal trikrát vrátane sezóny 1999-2000, keď bodoval v trinástich zápasov v rade, čo je klubový rekord.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - VANCOUVER CANUCKS 4:3 pp a sn (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. Beaulieu (Okposo, Dahlin), 58. Skinner (Reinhart, Ristolainen), 59. Reinhart (Ristolainen, Dahlin), rozh. náj. Mittelstadt - 39. Eriksson (Granlund, Horvat), 40. Virtanen (Roussel), 44. Gudbranson (Eriksson, Roussel). Brankári: Hutton - Markström, strely na bránku: 37:39, 17.541 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - CHICAGO BLACKHAWKS 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 15. Giroux, 30. Couturier (Giroux), 45. Couturier (Giroux, Provorov), 59. Patrick (Couturier). Brankári: Elliott - Crawford, strely na bránku: 25:33, 19.355 divákov.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 4:5 pp (1:0, 2:1, 1:3 - 0:1)
Góly: 14. Pitlick (Faksa), 27. Seguin (Honka, Ničuškin), 35. Spezza, 49. Gurianov (Gleason, Benn) - 21. Hartman, 41. Johansen (Josi, Arvidsson), 42. Weber (Fiala, Bitetto), 60. Josi (Johansen, Forsberg), 63. Ekholm (Turris, Subban). Brankári: Bishop - Saros, strely na bránku: 24:34, 18.532 divákov.

BOSTON BRUINS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Góly: 17. Bergeron (Pastrňák), 26. Pastrňák (Bergeron, Grzelcyk), 31. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 55. Pastrňák (Marchand, Krug), 55. Nordström (Krejčí) - 40. Tavares (Marner, Rielly). Brankári: HALÁK - Sparks, strely na bránku: 34:41, 17.565 divákov.

MONTREAL CANADIENS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 5:4 (0:2, 3:1, 2:1)
Góly: 27. Hudon (Kotkaniemi, Mete), 28. Shaw (Drouin, Domi), 30. Kotkaniemi (Lehkonen, Agostino), 50. Shaw (Domi, Petry), 53. TATAR (Danault) - 18. Hunt (Karlsson, Hyka), 19. Marchessault (Smith, Karlsson), 35. Tuch (Miller, Eakin), 44. Karlsson (Hyka, Hunt). Brankári: Niemi - Fleury, strely na bránku: 27:38, 21.302 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - OTTAWA SENATORS 4:6 (1:2, 3:0, 0:4)
Góly: 9. Joseph (Sergačov, Coburn), 21. Hedman (Vasilevskij), 30. Coburn (Killorn, Joseph), 35. Joseph (Killorn, Cirelli) - 5. Duchene (White), 8. Ryan (Ceci), 41. Tkachuk, 49. White (Tkachuk, Ryan), 51. Dzingel (Duchene), 60. Stone (Duchene, Ryan). Brankári: Vasilevskij - Anderson, strely na bránku: 28:34, 19.092 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - ARIZONA COYOTES 4:0 (0:0, 3:0, 1:0) Góly: 27. Crosby (Kessel, Guentzel), 29. Simon (Rust, Määttä), 40. Hörnqvist (Simon, Johnson), 48. Dumoulin (Crosby, Guentzel). Brankári: DeSmith - Kuemper, strely na bránku: 32:39, 18.596 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW YORK RANGERS 4:5 pp a sn (1:1, 3:3, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 20. Atkinson (Dubois, Jones), 32. Dubois (Jones, Panarin), 33. Foligno (Jenner, Nutivaara), 37. Wennberg (Jones) - 6. Zibanejad (Bučnevič, Namestnikov), 27. Bučnevič (Vesey), 29. Kreider (Hayes, DeAngelo), 40. Vesey (Hayes, Shattenkirk), rozh. náj. Vesey. Brankári: Korpisalo - Georgijev, strely na bránku: 38:19, 18.384 divákov.

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 7. Malgin (McCann, Bjugstad), 40. Hoffman (Dadonov, Matheson), 45. Barkov (Yandle), 60. Brouwer (Huberdeau) - 8. Barzal (Lee), 29. Nelson (Mayfield, Kühnhackl). Brankári: Luongo - Lehner, strely na bránku: 31:31, 11.947 divákov.

CAROLINA HURRICANES - DETROIT RED WINGS 3:4 pp a sn (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. McGinn (Fleury, Di Giuseppe), 29. Ferland (Aho, Teräväinen), 38. Hamilton (Aho, Teräväinen) - 9. Athanasiou (Jensen, Nielsen), 47. Mantha (Athanasiou, Nyquist), 50. Mantha (Helm, Larkin), rozh. náj. Nielsen. Brankári: Darling - Bernier, strely na bránku: 52:32, 13.029 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CALGARY FLAMES 0:1 (0:1, 0:0, 0:0) Gól: 3. Hamonic (Czarnik, Hanifin). Brankári: Campbell - Rittich, strely na bránku: 21:36, 18.230 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 16:40 1 0 1 0 3 0
Zdeno Chára (Boston) 21:04 0 0 0 +2 0 0
Christián Jaroš (Ottawa) 13:15 0 0 0 0 0 2
Martin Marinčin (Toronto) 15:08 0 0 0 0 0 2
Jaroslav Halák (Boston) 59:48 40/41 97,6%

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/