NHL: Černák a Chára si pripísali po jednej asistencii

Zdeno Chára, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Prihrávku na gól si pripísal aj Zdeno Chára, no jeho Boston prehral vo Winnipegu tesne 2:3.

New York 15. marca (TASR) - Slovenský hokejista Erik Černák prispel jednou asistenciou k triumfu Tampy Bay v nočnom zápase zámorskej NHL na ľade Detroitu 5:4. Pre dvadsaťjedenročného obrancu to bol trinásty bod (3+10) v 47 dueloch prebiehajúcej sezóny.

Líder NHL prehrával v Detroite 0:3, ale sériou piatich gólov skóre otočil a pripísal si 54. víťazstvo v sezóne. Opäť žiaril ruský útočník Nikita Kučerov, ktorý strelil dva góly a pridal dve asistencie. Najproduktívnejší muž NHL má na konte už 115 kanadských bodov, najviac od sezóny 2006-07, keď ich Sidney Crosby nazbieral 120. Skóroval aj kapitán Steven Stamkos a 383. gólom v drese Lightning vyrovnal klubový rekord Vincenta Lecavaliera. "Ako dieťa som sníval o NHL, ale nikdy by mi nenapadlo, že budem najlepším strelcom v histórii klubu. Verím, že dám ešte veľa gólov, teraz mi je cťou, že sa o prvú pozíciu môžem podeliť s takým špičkovým hráčom ako bol Lecavalier," povedal Stamkos pre nhl.com. Černák asistoval pri štvrtom zásahu "bleskov", keď Tyler Johnson tečoval jeho strelu od modrej čiary. Tento gól padol len 26 sekúnd po vyrovnávajúcom zásahu Kučerova na 3:3. Tampa Bay neprehrala s Detroitom tri sezóny a zdolala ho pätnásťkrát za sebou. Černák bol na ľade 21 minút, okrem asistencie zaznamenal tri strely a štyri hity.

Prihrávku na gól si pripísal aj Zdeno Chára, no jeho Boston prehral vo Winnipegu tesne 3:4. Kapitán Bruins sa presadil v 58. minúte, keď Charlie Coyle po jeho strele od modrej znížil na rozdiel jedného gólu a vykresal nádej na zvrat. Boston však už nevyrovnal a prehral tretí zápas v rade. "Neznášam série prehier. Treba však uznať, že sme hrali proti trom výborným súperom," povedal pre nhl.com tréner Bostonu Bruce Cassidy. "Máme biedne začiatky, to je kľúčové. Sami sa strelíme do nohy a potom je náročné skóre doťahovať," dodal center Patrice Bergeron. Chára odohral 21 minút a 25 sekúnd a pripísal si jednu strelu na bránku. Zaznamenal siedmu asistenciu a jedenásty bod v sezóne. V 1475 zápasoch kariéry má na konte 639 bodov (199+639).

Montreal s Tomášom Tatarom prehral na ľade NY Islanders 1:2 a stratil body v boji o play off. Vyrovnaný zápas rozhodol v 58. minúte po úniku dvoch proti jednému Anders Lee. "Ostrovania" vyhrali štvrtý z posledných piatich zápasov a na lídra Metropolitnej divízie Washington strácajú dva body. Montreal má na konte rovnaký počet bodov ako Columbus, s ktorým bojuje o druhú voľnú kartu do play off. "V tejto fáze sezóny potrebujeme v každom zápase maximálne výkony od celého tímu. Len tak môžeme uspieť," povedal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Andrew Shaw. Tatar odohral 17 minút a 3 sekundy, zaznamenal jednu strelu.

Arizona zdolala Anaheim 6:1 a udržala si druhú voľnú kartu na postup do play off v Západnej konferencii. "Kojoti" majú pred Minnesotou trojbodový náskok. Hviezdou večera bol Vinnie Hinostroza, ktorý zaznamenal svoj prvý hetrik v NHL. "Som nadšený. Tri góly v jednom zápase som dal naposledy v juniorke. Dôležité je najmä to, že sme vyhrali, verím, že si udržíme postupovú pozíciu do play off," povedal 24-ročný center. Arizona postúpila do vyraďovacích bojov naposledy v roku 2012. Z víťazstva sa tešil aj slovenský útočník Coyotes Richard Pánik, ktorý strávil na ľade 14:28 minúty, zaznamenal plusku a tri hity.

"Tučniaci" z Pittsburghu zvíťazili v Buffale 5:0, keď brankár Casey DeSmith chytil 26 striel a pripísal si tretí shutout v kariére. Phil Kessel, Nick Bjugstad a Jake Guentzel strelili gól a pridali asistenciu. Obhajca Stanley Cupu Washington zdolal Philadelphiu 5:2 a zaznamenal ôsme víťazstvo z posledných deviatich vystúpení. Flyers nepomohol ani návrat brankára Cartera Harta, ktorý po zranení členka chytal prvýkrát od 21. februára. Kapitán Caps Alex Ovečkin zaznamenal asistenciu a s 1201 bodmi sa dostal pred Dina Ciccarelliho na 48. miesto histórie NHL.

Ottawa bez zraneného slovenského obrancu Christiána Jaroša zdolala St. Louis 2:0 a ukončila štvorzápasovú sériu prehier. V bránke žiaril Anders Nilsson, ktorý zlikvidoval 36 striel Blues a zaznamenal šiesty shuout v kariére. O góly Senators sa postarali Christian Wolanin a Chris Tierney. Podľa trénera Marca Crawforda by mal Jaroš, ktorého trápi zadný stehenný sval, nastúpiť v noci na nedeľu proti Torontu.

Brankár Dallasu Ben Bishop vytvoril nový klubový rekord, keď neinkasoval 250 minút a 53 sekúnd, ale pre zranenie dolnej časti tela nedochytal duel v Minnesote. V 27. minúte za stavu 3:0 pre svoj tím prenechal miesto Antonovi Chudobinovi, Stars napokon vyhrali 4:1. Bishop prekonal klubový rekord Eda Belfoura, ktorý v novembri 2000 nedostal gól 219 minút a 26 sekúnd.

Florida vyhrala v San Jose 4:2 a ukončila "žralokom" šesťzápasovú víťaznú sériu. Veterán Sharks Joe Thornton odohral 1555. zápas v NHL, čím prekonal Jaromea Iginlu a dostal sa na 13. miesto historických tabuliek.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - PITTSBURGH PENGUINS 0:5 (0:0, 0:3, 0:2)
27. Kessel (Crosby, Guentzel), 36. Dumoulin (Malkin, Blueger), 38. Hörnqvist (Kessel, Crosby), 51. Bjugstad, 59. Guentzel (Trotman, Bjugstad). Brankári: Hutton - DeSmith, strely na bránku: 26:28, 18.680 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - MONTREAL CANADIENS 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
22. Pelech (Beauvillier), 58. Lee (Barzal) - 39. Benn (Byron, Folin). Brankári: Greiss - Price, strely na bránku: 38:34, 13.274 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - WASHINGTON CAPITALS 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
22. van Riemsdyk (Gostisbehere), 33. Laughton (Hartman, Hägg) - 3. Connolly (Kempný, Carlson), 10. Eller (Connolly, Hagelin), 29. Connolly (Hagelin), 30. Wilson (Kuznecov, Orlov), 58. Kuznecov (Ovečkin, Kempný). Brankári: Hart - Holtby, strely na bránku: 24:32, 19.475 divákov.

DETROIT RED WINGS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 (2:0, 1:1, 1:4)
3. Bowey (Ehn, Rasmussen), 11. Helm, 24. Abdelkader (Glendening), 59. Rasmussen (Vanek, Zadina) - 33. Stamkos (Miller, Kučerov), 42. Point (Stamkos, Kučerov), 49. Kučerov (Hedman, Point), 49. Johnson (ČERNÁK, Palát), 57. Kučerov (Point). Brankári: Howard - Vasilevskij, strely na bránku: 27:39, 19.515 divákov.

OTTAWA SENATORS - ST. LOUIS BLUES 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
34. Wolanin (Bödker, Duclair), 60. Tierney. Brankári: Nilsson - Allen, strely na bránku: 21:35, 13.378 divákov.

MINNESOTA WILD - DALLAS STARS 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
30. Zucker (Aberg, Hunt) - 25. Faksa (Comeau, Polák), 26. Hintz (Seguin, Klingberg), 27. L'Esperance (Benn, Heiskanen), 60. Radulov (Seguin). Brankári: Dubnyk - Bishop (27. Chudobin), 18.919 divákov.

WINNIPEG JETS - BOSTON BRUINS 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
2. Wheeler (Laine, Scheifele), 12. Scheifele (Laine, Wheeler), 48. Trouba (Scheifele), 54. Ehlers - 18. McAvoy (Krejčí), 30. Nordström (Acciari, Kuraly), 58. Coyle (CHÁRA, Krejčí). Brankári: Hellebuyck - Rask, strely na bránku: 24:39, 15.321 divákov.

ARIZONA COYOTES - ANAHEIM DUCKS 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
18. Ekman-Larsson (Richardson, Grabner), 20. Demers (Dvorak, Keller), 25. Hinostroza (Goligoski, Kuemper), 38. Hinostroza (Demers, Goligoski), 60. Hinostroza (Fischer), 60. Kempe (Fischer) - 21. Silfverberg (Shore, Rakell). Brankári: Kuemper - Miller, strely na bránku: 24:37, 14.202 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NASHVILLE PREDATORS 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
23. Wagner (Lewis, Roy) - 16. Arvidsson (Johansen), 36. Smith (Sissons, Järnkrok), 38. Sissons. Brankári: Quick - Rinne, strely na bránku: 26:34, 17.730 divákov.

SAN JOSE SHARKS - FLORIDA PANTHERS 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
8. M. Karlsson (Vlasic, Heed), 15. Labanc (Braun, Dillon) - 12. McGinn (Ekblad, Hawryluk), 22. Hunt (Brouwer, Sheahan), 39. Hoffman (Yandle, Barkov), 49. Vatrano (Hoffman, Trocheck). Brankári: Jones - Montembeault, strely na bránku: 28:27, 17.388 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 21:01 0 1 1 0 3 0
Zdeno Chára (Boston) 21:25 0 1 1 0 1 0
Tomáš Tatar (Montreal) 17:03 0 2 2 0 2 0
Richard Pánik (Arizona) 14:28 0 0 0 +1 0 0