< späť

KVALIFIKÁCIA MS: Slovenskí futbalisti sú definitívne bez baráže

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Teoretickú šancu aspoň na účasť v baráži definitívne stratili slovenskí futbalisti v utorok po domácom víťazstve Grécka nad Gibraltárom 4:0 v kvalifikačnej H-skupine.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Futbalisti Francúzska a Portugalska sa stali v utorok ďalšími účastníkmi MS 2018 v Rusku. Slováci budú na budúcoročnom šampionáte definitívne chýbať, malú teoretickú šancu aspoň na účasť v baráži stratili po domácom víťazstve Grécka nad Gibraltárom 4:0 v kvalifikačnej H-skupine.

Úradujúci majstri Európy z Portugalska, resp. vicemajstri z Francúzska zvládli záverečné zápasy 10. kola európskej časti kvalifikácie víťazne. Rozšírili tak počet aktuálne známych účastníkov mundialu na devätnásť. Portugalsko v Lisabone zdolalo Švajčiarsko 2:0 a vyhralo B-skupinu, "Les Bleus" v Paríži zvíťazili nad Bieloruskom 2:1 a ovládli A-skupinu. Priamy postup ako víťazi ďalších skupín si vybojovali zo "slovenského F-ka" Anglicko, resp. z ďalších Belgicko, Nemecko, Španielsko, Poľsko, Srbsko a Island. Do baráže ide osem najlepších druhých - Švajčiarsko, Taliansko, Dánsko, Chorvátsko, Švédsko, Grécko, Severné Írsko a Írsko. "Čierny Peter" zostal zverencom trénera Jána Kozáka, ktorí si do tabuľky druhých preniesli dvanásť bodov a skóre plus 5, o bod ich preskočili Švédi, Severní Íri, Gréci aj Íri.

Grécko v H-skupine v Pireu outsidera skupiny prvýkrát pokorilo v 32. minúte, keď sa presadil obranca Bologne Vassilios Torosidis. V druhom polčase definitívne Gibraltár zlomili dva zlepené góly útočníka Olympique Marseille Konstantinosa Mitrogloua v 61., resp. 63. minúte. Domáci pridali ešte jeden gól a s prehľadom si postrážili potrebný výsledok. V ďalších zápasoch skupiny Bosna zvíťazila v Estónsku 2:1 a už dávnejšie isté postupujúce Belgicko zdolalo doma Cyprus 4:0 aj vďaka gólom Edena a Thorgana Hazardovcov.

V Lisabone domáci čelili Švajčiarom, ktorí dovtedy vyhrali všetkých deväť kvalifikačných duelov. V 41. minúte si dal hosťujúci Johan Djourou vlastný gól, v 57. minúte na 2:0 zvýšil Andre Silva. Zverenci domáceho trénera Fernanda Santosa tak zvládli veľký tlak a do baráže poslali o skóre mužstvo Vladimira Petkovica. Oba výbery mali na konte 27 bodov.

Francúzi sa v Saint-Denis nechceli spoliehať na pomoc na diaľku od Holanďanov, ktorí hostili v Amsterdame Švédov. Na istotu potrebovali zdolať Bielorusov a to sa im aj podarilo. "Oranjes" vedeli, že ak chcú vystriedať Tre kronor na druhom mieste, musia vyhrať o sedem gólov. To sa im podľa očakávania nepodarilo a hoci Severanov zdolali po dvoch góloch Arjena Robbena, po EURO 2016 budú chýbať aj na ďalšom veľkom podujatí.

Žreb európskej baráže sa uskutoční v utorok 17. októbra vo švajčiarskom Zürichu. Prvé zápasy sú na programe 9. až 11. novembra, odvety sa odohrajú od 12. do 14. novembra. Nasadené a nenasadené mužstvá v baráži určí októbrový rebríček Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Ten vyjde deň pred žrebom, v pondelok 16. októbra.

Okrem Ruska ako organizátora s automatickou účasťou budú o rok na šampionáte určite hrať aj Brazília, Mexiko, Kostarika, Irán, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia, Nigéria a Egypt.

Kvalifikácia MS 2018 - 10. kolo:

A-skupina:

Francúzsko - Bielorusko 2:1 (2:1)
27. Griezmann, 33. Giroud - 44. Saroka, rozhodoval: Özkahya (Tur.)

Luxembursko - Bulharsko 1:1 (1:0)
3. Thill - 68. Chočev, rozhodoval: Vad (Maď.)

Holandsko - Švédsko 2:0 (2:0)
16. a 40. Robben (prvý z 11 m), rozhodoval: Karasov (Rus.)

Gól:
81. Bode, rozhodoval: Reinshreiber (Izr.)

Lotyšsko - Andorra 4:0 (2:0)
19. a 59. Šabala, 11. Ikaunieks, 63. Tarasovs, rozhodoval: Kristoffersen (Dán.)

Portugalsko - Švajčiarsko 2:0 (1:0)
41. Djourou (vlastný), 57. An. Silva, rozhodoval: Cakir (Tur.)

Belgicko - Cyprus 4:0 (1:0)
12. a 62. E. Hazard (druhý z 11 m), 52. T. Hazard, 78. Lukaku, rozhodoval: Banti (Tal.)

Estónsko - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:0)
Góly: 75. Antonov - 48. a 84. Hajrovič, rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

Grécko - Gibraltár 4:0 (1:0)
61. a 63. Mitroglou, 32. Torosidis, 78. Gianniotas, rozhodoval: Kruašvili (Gruz.)

Zoznam istých účastníkov MS (19)

Európa: Rusko (hostiteľ), Belgicko, Nemecko, Anglicko, Španielsko, Poľsko, Srbsko, Island, Francúzsko, Portugalsko
Južná Amerika: Brazília
Severná a Stredná Amerika a Karibik: Mexiko, Kostarika
Ázia: Irán, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia
Afrika: Nigéria, Egypt