Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana

Hanifin rozhodol o triumfe Vegas prvým gólom v play off v kariére

Hráči Vegas Golden Knights oslavujú gól do prázdnej bránky počas tretej tretiny v zápase proti Dallasu Stars v Dallase, v stredu 24. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Puk mal v bezprostrednej blízkosti domácej bránky Nicolas Roy, vypichol mu ho Esa Lindell, no následne ho prevzal Hanifin, ktorý zaskočil brankára Jakea Oettingera strelou spoza trojice hráčov.

New York 25. apríla (TASR) - Najlepší tím Západnej konferencie po základnej časti NHL Dallas prehráva v 1. kole play off NHL s tímom Vegas už 0:2 na zápasy. V noci na štvrtok prehral aj v druhom domácom zápase série a to 1:3. Boston zvíťazil v Toronte 4:2 a vedie 2:1 na zápasy. Los Angeles vyrovnalo stav série s Edmontonom na 1:1, keď v druhom meraní síl zvíťazilo 5:4 po predĺžení.

Víťazný gól obhajcov titulu v Dallase dal Noah Hanifin, ktorý v 39. minúte zvýšil na 2:1 a strelil svoj prvý gól v play off v kariére. Puk mal v bezprostrednej blízkosti domácej bránky Nicolas Roy, vypichol mu ho Esa Lindell, no následne ho prevzal Hanifin, ktorý zaskočil brankára Jakea Oettingera strelou spoza trojice hráčov. "Nezaháľali sme a nenechali sme ich, aby kontrolovali zápas. Dobre sme napádali, naši útočníci vytvárali tlak, aj keď sme bránili. Sú nebezpeční, keď tlačia a to sme eliminovali. Stále sme sa snažili vytvárať šance a dávať góly," uviedol Hanifin pre webstránku nhl.com. V závere ešte skóroval do prázdnej bránky Jack Eichel. Brankár jeho tímu Logan Thompson tak dosiahol 95,2-percnentú úspešnosť zákrokov, keď za seba pustil len pokus Jasona Robertsona v 19. minúte. Domácich poslal do vedenia, ktoré im vydržalo len 82 sekúnd. "Očakávali sme, že na nás vybehnú a prvých 5 - 10 minút budú hrať tvrdo. To aj urobili. Hrali fyzicky a mali niekoľko šancí. Brankár nás viackrát veľmi podržal, stáli sme proti zúfalému a zároveň veľmi kvalitnému tímu," zhodnotil Eichel. Séria sa presúva do Vegas, kde je v noci na nedeľu na programe tretí zápas.

V drese Bostonu sa zaskvel Brad Marchand, zapísal si dva góly a asistenciu. Najprv sa postaral o víťazný gól na 3:2 v 52. minúte - v pravom kruhu ho našiel voľného Danton Heinen, ktorý prihrával spoza základnej čiary. Marchand poslal prudkú strelu do pravého horného rohu bránky a neskôr spečatil skóre do prázdnej bránky v poslednej minúte. "Celý zápas sme sa držali. Nevyzeralo to vždy dobre, už predtým som povedal, že sú dosť silní a hrajú veľmi fyzicky. Myslím si však, že oproti zápasom v minulosti sme sa posunuli, bolo to skvelé. Vyplatilo sa to," zhodnotil Marchand. "Teraz to mám z prvej ruky. Milujem hokej a aj keby som netrénoval v NHL, pozeral by som sa na Marchanda and Patrica Bergerona na to, čo robia Bruins, pretože hrajú vždy na vysokej úrovni," povedal tréner hostí Jim Montgomery. Za jeho tím skórovali aj Trent Frederic a Jake DeBrusk. V bránke bol Jeremy Swayman, ktorý vykryl 35 striel a dosiahol tak 93,3-percentnú úspešnosť zákrokov. Medzi troma žrďami zatiaľ nastúpil v play off len v dvoch dueloch, oba boli víťazné. Domácim chýbal v treťom zápase zranený útočník William Nylander a Maple Lefas nevyužili ani jednu z piatich presiloviek. V sérii zužitkovali len jednu z jedenástich, Boston mal v noci na štvrtok tri a neskóroval len v jednej. Séria zostáva v Toronte, štvrtý zápas je na programe v noci na nedeľu.

O triumfe Kings rozhodol v tretej minúte predĺženia kapitán Anže Kopitar. V úniku sa dostal k puku, ktorý poslal jeho spoluhráč Mikey Anderson z obranného pásma a zakončil ponad plece Stuarta Skinnera. "Úprimne, bola to trochu bláznivá akcia. Mikey vyhodil puk Byfield sa len snažil zabrániť zakázanému uvoľneniu. Potom som to mal na hokejke a myslím, že som z toho vyťažil maximum," opísal akciu Slovinec, ktorý si pripísal aj dve asistencie. Dva góly v drese víťazov dal švédsky útočník Adrian Kempe. Na priebežných 3:1 zvýšil v 19. minúte Drew Doughty a strelil svoj prvý gól v play off od finále v roku 2014. Kings, za ktorých hral vtedy aj Slovák Marián Gáborík, vtedy zdolali New York Rangers 4:2 na zápasy a získali Stanley Cup. Za domácich rozvlnil v noci na štvrtok dvakrát sieť Dylan Holloway, po dve asistencie mali Leon Draisaitl a Mattias Janmark. Séria sa za stavu 1:1 presúva do Los Angeles, kde je v noci na sobotu na programe tretí zápas.

Play off NHL - 1. kolo:

štvrťfinále Východnej konferencie - 3. zápas:

Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 34. Knies (Marner, Edmundson), 52. Bertuzzi (Rielly, Domi) – 38. Frederic (Geekie, Lindholm), 42. DeBrusk (Marchand), 52. Marchand (Heinen), 60. Marchand (Pastrňák). Brankári: Samsonov - Swayman, strely na bránku: 30:34

/stav série: 1:2/

štvrťfinále Západnej konferencie - 2. zápasy:

Dallas Stars - Vegas Golden Kinghts 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 17. Robertson (Heiskanen, Benn) – 19. Marchessault (Eichel, Barbašev), 39. Hanifin, 60. Eichel (Marchessault). Brankári: Oettinger - Thompson, strely na bránku: 21:26

/stav série: 0:2/

Edmonton Oilers - Los Angeles Kings 4:5 pp (1:3, 2:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 18. Kulak (Draisaitl, Foegele), 28. Holloway (Carrick, Janmark), 31. Hyman (Draisaitl, McDavid), 44. Holloway (Janmark) – 4. Kempe (Kopitar), 15. Kempe (Kopitar), 19. Doughty (Arvidsson, Danault), 42. Fiala (Spence, Byfield), 63. Kopitar (Byfield, Anderson). Brankári: Skinner - Talbot, strely na bránku: 31:36