Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra

Česi zdolali Nórsko 6:3, Červenka: Dôležité sú tri body

Nórsky hokejista Michael Brandsegg-Nygard (vľavo) a český hokejista Radko Gudas počas zápasu A-skupiny Nórsko - Česko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v sobotu 11. mája 2024. Foto: TASR/AP

Česi začali od úvodu aktívne, ale na druhej strane mohol otvoriť skóre Rönnild. Favorit naďalej pokračoval vo vysokom tempe a v 7. minúte otvoril skóre kapitán Červenka.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 11. mája (TASR) - Českí hokejisti zvíťazili v sobotňajšom stretnutí pražskej A-skupiny na domácich MS nad Nórskom 6:3. Favorit, ktorý triumfoval v úvodnom zápase nad Fínmi (1:0 sn), sa dlho nevedel presadiť cez obranu súpera, ale v tretej tretine zlomil streleckú nemohúcnosť (49:11 na strely). Outsiderovi tak bojovnosť na senzáciu nestačila.

Česi odohrajú tretí zápas na turnaji v pondelok o 20.20 h proti Švajčiarsku, nórsky tím nastúpi v rovnaký deň, ale o 16.20 h s Fínskom.

A-skupina:

Nórsko – Česko 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)

Góly: 7. Solberg (Thoresen, Zuccarello), 13. Steen (Trettenes), 17. E. Östrem Salsten (Solberg, Zuccarello) – 7. Červenka (Kundrátek, Kaše), 18. Červenka (Sedlák, Kaše), 36. Beránek (Kempný), 46. Stránský (Krejčík, Kämpf), 57. Hájek (Palát), 60. Palát (Kämpf, Voženílek). Rozhodcovia: HRONSKÝ (SR), MacFarlane (USA) – Heffner (Nem.), Lundgren (Švéd.), vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 17.413 divákov.

Nórsko: Haukeland – Johannesen, Solberg, Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kasastul, Engebraten – Zuccarello, E. Östrem Salsten, Thoresen – Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen – Brandsegg-Nygard, Vesterheim, Steen – Rönnild, H. Östrem Salsten, Martinsen – Trettenes

Česko: Mrázek – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, Špaček – Kaše, Sedlák, Červenka – Kubalík, Tomášek, Palát – Stránský, Kämpf, Voženílek – Flek, Kondelík, Beránek

Česi začali od úvodu aktívne, ale na druhej strane mohol otvoriť skóre Rönnild. Favorit naďalej pokračoval vo vysokom tempe a v 7. minúte otvoril skóre kapitán Červenka, ktorý sa dostal pred bránku a z otočky prestrelil Haukelanda. Krídelník prvej formácie nastúpil v 200. zápase za národný tím. Nóri kontrovali po 31 sekundách zásluhou Solberga a v druhej polovici prvej časti už viedli, keď v oslabení Trettenes našiel Steena, ktorý prekonal Mrázka. Severania šokovali domácich v 17. minúte tretíkrát, E. Östrem Salsten z uhla zvýšil na 3:1. Červenka však odpovedal po 40 sekundách. Domáci vytvorili v druhej časti enormný tlak, prestrieľali súpera (20:1) a dočkali sa v 36. minúte po zakončení Beránka. Česi zlomili odpor Nórov v úvodnej desaťminútovke tretej časti, keď Stránský aj so šťastím dostal puk do siete. Triumf ešte v závere potvrdili Hájek a do prázdnej bránky aj Palát.

hlasy po zápase (zdroj: JOJ):

Roman Červenka, kapitán Česka: "Dôležité je víťazstvo, pretože zápas sa nevyvíjal dobre. Beriem tri body pre tím, potrebovali sme potvrdiť piatkový výkon. Dlho sa nám to nedarilo, no nakoniec sme vyhrali. Nechcem riešiť góly, ale som rád, že som pomohol tímu."

Stian Solberg, obranca Nórska: "Náš gólman chytal dnes neuveriteľne, udržal nás v hre počas celých 60 minút. My sme mu dostatočne nepomohli. Henrik je náš najdôležitejší hráč."

8. Nórsko 2 0 0 0 2 5:11 0

/zápasy, víťazstvá, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry, skóre, body/